Tanksa ne Drejtim te Frontit lindor

Komanda supreme e Natos njofton se, Njesite e Tanksave po zhvendosen sipas Planit ne Drejtim te Frontit te lindjes, me Qellime lufte kunder Rusiss armike.
Behet Fjala per Tanksa M1A1, “Paladin” dhe “Bradley”. Mijera Ushtare zhvendosen ne Poloni, Lituani, Estoni.
Nga Shkurti i ardhshem, Trupat e Natos do formojne nje Vije fronti Lindor , filluar nga Baltiku, pergjate Polonise, Rumanise deri ne Bullgari. USA dergon Black Hawk,CH-47 Chinook dhe Helikoptera “Apache”.
Ne Detin e Lindjes dhe detin e Zi mblidhen Anijet Luftarake te Natos.Gjith ky Aksion u “pagezua” me Emrin: Atlantik Resolve.

Une mendoj se “Bota e vjeter” , po vuan Gabimin Historik qe beri kur formoi nje Federate me Vrases dhe Kriminele ordinere. Po nejse, kush e ka Fajin kjo dihet: Putini

kur behet fjale per lufte (apo kercenim per te), te gjithe e kane fajin

nuk jam i sigurt a do kishe te njejtin mendim nese armiku yt i cili e ka shtepin mijera km larg , do poziciononte makinerine e luftes te gardhi i oborrt qe ndan ty me komshiun…

Po ec o burre, ska bythe amerika me ba gja. Ska fitu ndonje here lufte qe ka fillu vete. Jane te mire ne mbrojte e kundersulm e te keqinj ne sulm.

problemi esht se si shum jan tu e grric ariun. deri sot ska pas bir kurve ti shkoj deri ne strofull pa lon breket rrugeve.

mongoli e ka q* ne b*the arushen :slight_smile:

shume zog kurve xhaxhi mongoli

mongoli kishte ushtare, nato sot ka vetem gra dhe homo. kush do t q… arushen nga keta?

historia perseritet

bohet karderr zhabziu maton oqeanit se esht i sigurt. ktu n evrope do hapen bythesh mileti.
https://youtu.be/1wTD9nQjJes

epo tani si ta fut gruja sta fut kush. Kujdes nga homot se edhe ata ta fusin :slight_smile:

gjithsesi ti e di fare mire, qe jane lojra koti, e qe harushen se luan njeri

ska kush interes ti bjere harushes

sa per historine qe perseritet, sikur hitleri te mos ishte racist ndaj japonezit, e te kishin bashkuar forcat me ta, sot putini do fliste gjermanisht, e do krenohej per rracen e tij arjane

shpresoj te jet ajo qe thu. n gjermani jan stacionu 80% e armeve nukleare te natos. do apo sdo arusha, n tok gjermone do e nxjerri inatin.

nejse, ta shofim pak optimiste punen: me at rast del prap daja si shpetimtar me planin marshall. helbete sikur spo ecen rrota e bankierve(cifutve)n nju jork :wink:

pershtypja ime apo ju e matni nje lufte Rusi-Nato ne baze te numrave te tankeve e kembesorve e m’the/te thashe?
Nuk po flasim per lufte kunder Irakut ose Gjeorgjise. Tjeter, vendosja e armeve berthamore eshte top secret dhe dihet qe USA ka shpernda syresh edhe ne Evropen Perendimore po thuhet qe jane shume pak krahasu me potencialin e vet berthamor. Kush e thote qe 80% e ktyre jane ne Gjermani? perfliten Rotterdami, Milan e Venecia (me shume ne France e UK) e vetem Keln nga Gjermania

kane vdek ata budallenjt qe mund te leshonin bomba atomike

rrezik edhe ata barkmbedhenjte qe akne ngel tu hander mish oune, sdine si ti perdorin me ato lodra te vjetra

gjithsesi ky eshte vetem impresioni im, e mund te jem gabim

mua m duket si levizja e fundit impotente e atyre qe jane ne pushtet edhe 9 dite

natyrisht jo, nuk matet me kembesore etj. kto mund te konsiderohen me se shumti si shkendij zjarri…

daja dhe arusha kan vite qe bejn lufte kunder njeri-tjetrit, indirekt, ne territore te treta.dhe ktu qendron per mua problemi aktual:

.gjermania,sipas kushteve te kapitullimit qe nenshkroi admiral dönitz i duhen dhe nja 30 Vjet te dalin. " Toke e pushtume" (Besatzungzone), deri ateher ushtrohet nga USA "drejtesia e pushtuesit(Besatzungsrecht) e cila esht e ankoruar ne kushtetute…Cdo vendimmarrje ne politike duhet te koordinohet fillimisht me USA…
Shkurt Fjales: Bundesrepublik Deutschland SH.P.K. :slight_smile:

… Deleted…

…accepted…

e kish per mu. Tha se e kapi barazimin por ncuk…