Te ardhurat nga remitancat rriten me 1%

Kam pershtypjen se te ardhurat nga emigracioni kane kompesuar te ardhurat nga vjedhja e taksave, evazion fiskal, kontrabanda etj etj. Qeverite nuk kane patur ndonjehere presion( dhe kur them presion nenkuptoj protesta) social per ngritje rrogash, pensionesh. Perse te mendojne per nje gje te tille kur ne 2016, ne mes te europes remitancat jane sa 10% i buxhetit te vendit. Keto jane valute qe shkon drejt e ne xhepin e qytetareve shqiptar per te kompesuar blerjen e ilaceve, pagesen e dritave, plotesimin e muajit per prinderit. Ne nje fare menyre remitancat per shqiperine kane qene si nje molle e helmuar. Kane ndihmuar ne menyre te drejperdrejt shqiptaret por i kane dhene mundesi qeverive te abuzojne apo vjedhin ekuivalencen e tyre (nga buxheti) qe do te perdorej nqs nuk do te kishte remitanca.

2 Likes

Emigrantet e qelbur antishqiptare!

Zorraxhijnte thuaj, ata qe i nxijne faqen shqiperise duke i derguar valute.

1 Like

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

Me nje PPP prej 34 miliarde dollaresh, emigrantet, 30% e popullates, sjellin vetem 500 milione dollare, ose 1.4% e PPP.

o shkaba qe je dhe ekonomist ndermjet shume te tjerave, cfare eshte PPP? Mos e ke fjalen per Prodhimin E Brendshem Bruto? Lexo VQ-ne te kuptosh si llogaritet dhe si nuk pret dot nga dikush qe jeton e punon ne vend tjeter te kontribuoje me shume ne nje vend tjeter.

1 Like

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

1 Like

Keto Jane kursimet ato qe u mbeten pasi kane paguar shpenzimet e jetes me nje pune rraskapitese o kafshe prehistorike qe tallesh me punen e mundin e te tjereve.

Jo te gjithe rrojne me te vjedhur si ty.

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

Te ishte +10% do ishte lajm

Lereni kete rroten e k… se te beje b… e turtullit eshte misioni i tij.
Buxheti i shqiperise eshte diku te 4.3mld$. Ne buxhet jane te shenuara si te ardhurat por edhe shpenzimet qe parashikon qiveria. Tani shqiperia mund te kete pbb 12749057294737363yxcshtezb $ por ceshtja eshte sa mbledh dhe sa shpenzon qiveria per shtetasit e saj.

1 Like

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

Ti e di qe shume nga ata “turistet” jane emigrantet e qelbur qe vijne ne Shqiperi? E di qe eshte veshtire ta besosh por shume nga ne tashme kane nenshtetesi te huaja.

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

Beje me te mire pyetjen.

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

o shkaba, a e kupton qe dikush me pasaporte te huaj regjistrohet si i huaj, pavaresisht nese eshte Shqiptar? Apo s’do vete ta kuptosh? ncnc lol

pyte shkaben a ka M-pesa te instalume? se nji-dy vec ket reklame shof te tv shqiptare. Qe ta kesh idene dhe ti gjembi, eshte nji app qe i lehteson emigrantet e qelbur dhe deshtake te cojne para ne memedheun qe nuk ka nevoje per ta e parate e tyre

1 Like

Me siguri njeh nje shok ose kusheri qe e ka. Megjithse do e kete dhe vete meqe ka kusheri jashte e i cojne ndonjehere ndonje lek.

Faleminderit bredhi per kete app. Do e provoj kur te dergoj dhe une pjesen time jashte komunes se parisit.