Të gënjesh si “derr” në epokën e google

keta bejne gare bush e ka me te madhe genjeshtren, e ti permend googlen

mendoj se financuesi, zbatuesi, projektuesi e qeveria, nuk eshte se genjejne , por zbukurojne, reklam per tu dukur e per te krrejtur vota, fonde, etj.
çeshtja e nje autostrade, nxjerr te papritura, te rreshqet dheu, te del uje, etj, dhe te rrofte projekti, fjala e dhene dhe punimet.

Keto projektet e puneve publike njesoj jane kudo. Eshte munabeti sa te futet ai skrepi i pare e te beje gropen se pastaj vetem thithin leke. Proejkti me i kushtueshem publik ne SHBA eshte Big Dig ne Boston. U aprovua per mbi $2 miliarde kosto dhe disa vjet punime dhe zgjati afro 20 vjet dhe kostot kishin tejkaluar $17 miliarde.

Kur isha une ne shkolle ka pas qene nje ure e vogel dhe e vjeter afer, ndoshta 30 m gjatesi. Kishin filluar punimet per riparimin e saj kur fillova une shkollen dhe pas 4 vjetesh kur mbarova punimet vazhdonin akoma. Sikur nga nje lopate asfalt t’i hidhja une sa here qe kaloja aty do kishte mbaruar per 4 vjet besoj. Keshtu qe i ka kapitalizmi keto thote njeri ketu.

Sot eshte viti 2018 e rruga akoma sdihet kur do te perfundoje. 10 vite per te bere 30km. E njejta situate dhe per bypassin e Fierit dhe te Vlores. Tek ai i Fierit punimet jane nderprere dhe 16 km rruge sjane te afte te bejne. 2 km te shtronin ne vit dhe do kishte mbaruar. Ketu ka vetem hajdute qe mbajne peng gjithe turizmin e jugut.

Ne senene e larget 1990 njerezia flisnin se per 4-5 vjet shqiperia do behej ylyver.

Eshte bere lungomarja.

cdo kontrate ka klauzole per situata Te paparishikuara ne momentin kur behet kontrata por prape ka njefare limiti nuk mund Te kthehet ne cek Te bardhe .

Po dale more zoteri se i ka ngel shtepia pa suvatuar rames ne surrel pkus qe dhe meta do te nderroj dhomen e gjumit te vila ne beograd…tani ku do ti gjejne leket ata …sheshit? Po nuk ka leke sheshit mo!

Une s’kam pare ndonje derr te genjeje, megjithese sic kane ardhur kohet c’nuk ben vaki.

E pse jo? Tillersoni iku.

Mirë derri, mirë edhe gënjeshtra e derrit, mirë edhe kasapi i derrit, hajde-de edhe ata që hanë mishin e derrit - po ai google, ku osht’ ne ket’ mesélé?

pastro googles tate or’ Dervish i shkrimit… thujna ndryshe at’ far mesazhit tat se bon vaki ene morrim vesh i fije mo’ mir!

1 Like

Gugllin e ka me kuptim te thelle, medemek te genjesh ne epoken kur gjerat mund te verfikohen lehte nepermjet Gugllit, merr vesht? Them une tashi pa kush dreqin e di c’ka dashur te thote autori.

Boll të drejtë ke për punën e epokës me Gugll - verifiko fët e fët. Po ja që edhe Guglla nuk e shpëton dot lidhur me atë derrin gënjeshtar!
Lidhur me gënjeshtrën dhe gënjeshtarin - “të gënjesh si derr” osht e ndigjume por pse tamom si “derri”, dhe jo si lopa apo si dashi - hajde jepi dum! ça ka bo’ ky far derri qi ka rrejt katunarin ? dhe jo çdo katunar, se tironsit, krutanet e kavojsit - si mo t’qutit, s’majshin derra kurr’.
Veç po të ishte ndonjë agà tëpkë pe Korçe apo pe Përmeti - hajdé-dé!

Nejse, kur flitet për gënjeshtarët, frëngjtë thonë:

  • “mentir comme un arracheur de dents” që i bie të përkthehet - të gënjesh si një xherah! sikundër dhe:
  • “mentir comme un soutien-gorge” - të gënjesh si një sutjen!