Te gjithe ne kembe

Te gjithe ne kembe
Me krahet e forte
Syrin e mprehte
Zemren gure.

Te gjithe ne kembe
Me Shpirtin e madh
Gjoksin krenar
Jeta eshte e mbare

Te gjithe ne kembe
Femije dhe udhtar
Fshatar dhe ushtar
Me ngastra dhe gomar

Te gjithe ne kembe
Ardheu eshte ne rrezik
Vajza dhe djem
Jemi bashke ne Cerrik

Te gjithe ne kembe
Urdheroi atdheu meme
Zjarr dhe lavdi
Plumba per tradhti.

( Xha Tani ) live, Cerrik 14 janar 2020

xha tani, po ç’ne ne 2020, ky mobilizim dhe plumba per tradhti,
te ishte viti 1945, edhe shkonte si koncept, por tani !!!

1 Like

xhatani osht duke u tall me del-ta pa dhom.

Nuk e kuptoj se cpo ndodh ne Shpirtin Tim. Mesa duket nuk I shpetoj dot metamorfozes.

Duke medituar ne minderin e vjeter befas , me pyeten ? Perse Jetojme ? Doja ti pergjiqesha atij zeri te psnjohur instiktivisht , por nuk gjeta nje pergjigje. Njerez te shquar , nder shekuj gdhenden me germa te Arta emrin e tyre , dhe Pas saj historine qe beri emrin. Po c mbeti ne finale ? Asgje qe ta kundershtojne apo duartrokasin. Dhe pyes veten si naiv qe jam. Pse shkruaj ? Per ke shkruaj ? Nje dite a do mi lajne borxhet dordhkrimet e Mia ? Askush nuk pergjigjet… Lexoj mesazhet e pafundme be Telefon. Jo. Nuk eshte ajo. Eshte banka qe do kestet e prapambetura , sepse kempi I dhoifur ndahet muaj me vones. Por Pas voneses Jane edhe super kamatat e shpifura. E keshtu me rradhe cdokush mendon perse jetoj. Dreqi e mori. Kam frike se do shkoje atje ku nuk thuhet , dhe sdo kem lare as gjysmen e borxheve. Dhe thone , qe shpirti nuk del po pate borxhe. Eh ja dhe kte Kam manget vallaj…

me mire pyet:
ç’ndodh me celularin? Pse doli ne skene celulari, kur ekzistonte majekrahi? Si do jete e ardhmja e celularit? Kush do ta zevendesoje? Apo eshte i perjetshem?