Të ngatërrosh qëllimisht kontekstet

Korrupsion

TË NGATËRROSH QËLLIMISHT KONTEKSTET

Një gjë është të flasësh për një godinë e fare tjetër gjë për një teatër. Edhe më e kithët është të flasësh për teatrin e ri, duke i kundërvënë një godinë historike, që na u dashka prishur për t’i bërë vend këtij.

Thuajse djallëzore është pastaj të nxjerrësh nga konteksti një parathënie të Kadaresë për veprën e Mid’hat Frashërit, që daton në 2008-n e ta publikosh këtë me një titull të vënë vetë, kinse autori qenkësh për prishjen e teatrit, gjithnjë duke i bashkëngjitur prishjes ndërtimin e një teatri modern.

Fare diabolike është ajo që bën pastaj Veliaj, kur e merr citimin nga shkrimtari dhe e përdor për propagandë, kinse ky paskësh mbështetur prishjen e teatrit.

Mos duhet të prishim kështu edhe godinën ku u mblodh Lidhja e Prizrenit, me arsyetimin se nuk përmbush të dhënat funksionale për tubime të tilla? Apo shtëpinë ku u ngrit flamuri, meqenëse ky nuk ka pse të ngrihet më?

Ngrehina e vjetër e teatrit duhet ruajtur, pavarësisht funksionit që do të kishte pas një ripërtëritjeje; ajo duhet ruajtur, pasi është monument i kulturës sonë përgjatë e pas luftës, e kjo pak ka të bëjë me faktin që ajo ka shërbyer mes të tjerash dhe si teatër.

Mbrojtja e teatrit të vjetër nuk është aspak vetëm e natyrës kulturore; ajo është më së pari angazhim qytetar për mbrojtjen e pronës publike që po zhvatet me argumenta kinse të tillë.

Ta ndërtojnë teatrin e ri gjëkund tjetër: pse pikërisht aty?

Pse duhet lidhur kjo çështje me haraçin e humbjes së truallit të tanishëm?

Këtë vetëm Veliaj dhe Rama e di dhe ata që u paguajnë paratë nën dorë, 10 përqindëshin që ky i fundit u merrte ndërtuesve, kur ishte vetë kryetar bashkie.

Paralelet e teatrit me godinat historike te permendura nuk qendrojne.
Tamam, tamam nje nga arsyet e qeverise eshte pikerisht fakti qe kjo godine nuk ka vlera historike. Pervec kesaj mesa e kam ndjekur debatin qeveriu thote qe:
Godina ne vetvete eshte e papershtatshme
Skena eshte jashte normave

Cfare nuk kam degjuar une te permendet eshte fakti qe Tirana e ka nje plan rregullues. A parashikohet ndertimi i nje kompleksi te tille ne planin e Tiranes. Apo VK, planet i ndryshojme sa here qe ndrojne pushtetet.

Paralelet e teatrit me godinat historike qëndrojnë që ç’ke me të. Nuk ka godinë që nuk restaurohet.
Dhe ki parasysh që po flet me një profesionist të fushës. Kësaj i thonë: “Hajde baba të të tregoj arat!”

1 Like

Tjeter te jesh specialist i fushes, e tjeter te jesh politikan. Specialisti i fushes maksimumi arrin deri ne rang keshilltari, dmth vetem sugjeron teknikisht. Vendimin perfundimtar e merr politikani, kjo eshte fusha e tij ku permblidhen shume forca te shume fushave te ndryshme, per te dhene nje rezultante, qe eshte vendimi.

Per muhabetin konkret, eshte e qarte si drite e diellit qe rreshtimet pro e kunder Teatrit jane kryesisht politike (dmth pro e kunder Rame), pavarsisht se justifikohen me argumente teknike. Ndryshe nuk shpjegohet i gjithe ky diskutim i ndezur teknik, sikur i digjet xhani njerzve per Teatrin. Eshte vetem nje pakice aristokratike, dhe kryesisht e fushes, qe vertet i digjet xhani. Edhe keta aristokrate i thençin, relativisht njerzve te thjeshte mund te quhen aristokrate, sepse ne fakt jane katunare fare, injorante me shkolle.

Ky eshte teater i gjithi! Dhe me aktore te dobet!

Kur sulmohet Rama, biles edhe nga te vetet qe e kane lavderuar si intelektual “dora jone” (jo si ai tjetri injorant), çfar tjeter ka mbet pa sulmuar? Kjo eshte anarki puro, nuk ka mbet me asnje perfaqsues, qofte edhe simbolik, per te perfaqsuar intelektualizmen shqiptare ne veprim.

1 Like

Meqe sugjerimi im nuk u konsiderua nga specialistet, atehere po e heq ilustrimin.

E vjetra shembet
Nje Teater i ri po lulezon germadhash

Migjeni

Mbi gerrmadhat e Teatrit fashist ku per 50 vjet u luajten pjese komuniste, nje teater i ri i financuar me leket e Komunitetit Europian do te lulezoje, ku do te luhen vetem pjese demokratike me diversitet kulturor dhe barazi gjinore.

Nuk mund ti jepet e njejta rendesi godines se Teatrit me godina te tjera historike qe kane formuar historine e Shqiperise. Nuk mund te barazohet godina e dopolavoro me godinen e Lidhjes Prizrenit apo ate te ngritjes flamurit. Ky eshte edhe mendimi im joprofessionist.
Artikulli nuk i pemend vlerat historike te teatrit. Nese ti i ke keto te dhena bujrum. Pa keto te dhena, te sulmosh vendimin e qeverise nga ky kend eshte gabim.

Une si jopressionist mendoj qe nese ka nje plan rregullues (per cilin jane paguar shume para - object akuzash e kunderakuzash vite me pare) qeveriu duhet ti permbahet ketij plani.

Urdhëro të dhënat historike:

Ky është edhe problemi; ngrihesh ti, pa asnjë lidhje me temën dhe pa asnjë dëshirë për t’u informuar, dhe pohon kodra pas bregut gjëra që as nuk i kupton e as nuk po do.

Menyra se si eshte perdorur Kadare eshte e ndyre, ama nuk e zhben faktin, se Kadare eshte shprehur - ne nje paragraf - ne menyre te atille per historikun e godines.
Tani kemi edhe versionin e Plasarit, Komleksi Skanderbeg de more de, ke te besojme ëçt puna, ndryshe edhe ne bejme si “Velijaj edhe shoket e tij”.

Çar lesh Kadare, Plasar e kushdo qofte intelektual i shquar leshi tjeter qe kane takat vetem te sugjerojne ide. Dhe po qe se e kane kete takat, sepse psh vepra e Kadarese ka gabime elemetare konceptimi per tragjedine, eshte veper legjendare e fryre n’tajare.

Por edhe vete Eskili me qene, kjo nuk do te thote qe politikani me domosdo te marre mend nga Eskili per tullat e nderteses se Teatrit, sepse figura e intelektualit qendron nje grade me poshte se figura e politikanit. Vete Rama si intelektual, qendron me poshte se Rama politikan.

Kta leshra me qime shkrujne nje liber dhe ju duket vetja superiore edhe ndaj Napoleonit qe nuk ishte i zoti me shkrujte nje liber. Dhe ne fakt nuk jane ne gjendje te komandojne nje person te kryeje nje veper, pale ta çojne drejt vdekjes per te mbrojtur atdheun ose gje tjeter. Keta pordhanjose nuk jane ne gjendje te komandojne as veten e tyre, as deri edhe gruan e tyre qe i gjuan me pantofel kokes: “Mjaft lexove Eskilin, mbylle driten e komodines, se na çave sumen na le pa gjume!”. E po keta i gjen te nesermen te fryhen si gjela deti ne TV apo konferenca si kreshnike malesh, apo ne katedra universiteti si luane para studenteve.

Nga intelektuali tek politikani ekziston e njejta distance si nga politikani tek afaristi.

1 Like

As Rama nuk kupton vleren e vetes dhe pozicionit qe ka si udheheqes politik i nje vendi.

Beji mutin o Rame piktures, librave, dhe dava Sgarbi end kompania bella, se si kryeminister je superior ndaj ketyre indigjenesh me pupla qe gjithçka e bejne per tu duk ne publik injorantesh me shkolle.

1 Like

@korriku, me behet qejfi qe me ke derguar 2 zemra, aq me teper qe nuk e prisja prej teje, sepse di qe je idhnuar me mua.

Megjithate nuk mund te rri pa thene se nuk besoj se do te veproje njesoj nese do te kisha thene te njejten gje per Berishen apo ndonje tjeter politikan.