Të rinjtë e arsimuar, me sytë përtej kufijve

1 Like

#rriLindja

Ashtu si Rilindasit e parë (dhe të vërtetë) edhe Rilindja 2.0 do të “luftonjë” për mëmëdhenë nga jashtë!!!

1 Like

Shume keq. S’di cfare te thuash. Te thuash ecni ketej studioni e mesoni te vjen keq per vendin qe humbet te ardhmen, te thuash rrini aty studioni e punesohuni te vjen keq per keta te rinj qe mund te humbasin shume shance ne jete.

1 Like

Qenka bere deti kos per ne Gjermani.

Ça te themi, ju prifte e mbara. Suksese ne jete.
Prisni kur te hapi Ky ekspoziten tjeter ne Gjermani, nji rruge e dy pune

Fikret thuj ça te dush vetem punen mos na e permen se ashtu eshte puna

Po mire oj Fiqo, e lejm fare, u pa puna.

Rrofsh Fikret. Pune te mbare.

ky citizens chanel është shqiptar? po ndonjë passaport chanel :relieved:a qarkullon?

Mua me duket pozitive deshira qe kane te rinjte per te provuar veten ne nje treg pune me te gjere, apo duke kerkuar nje arsimim me te mire. Eshte me e trishte kur duan te largohen njerez ne moshe me te madhe, apo familjare te cileve vitet e punes nuk u sherbejne per gje e s’kane mundesi te tjera nese ngelen pa pune ketu.
Normalisht do preferoja qe energjine rinore dhe deshirat e tyre te ngulmonin ti realizonin ne Shqiperi duke ushtruar presion qe shkollimi me cilesor te ndertohej dhe ketu. Gjithsesi derisa nuk e bera une ne kohen time, apo te tjere pas meje, nuk ka ndonje vlere tu jap mend ne kete drejtim :slight_smile:

2 Likes

Pjesa me vitale e forces se punes; kontribuesi kryesor ne sigurimet shoqerore; pjesa e shoqerise qe perben hallken lidhese mes brezit te moshuar ne pension dhe atij qe pret ta pasoje. Nqse nuk eshte ky lajm i keq, nuk e di cili eshte

nuk kane pse i thone familjes ik peerdhu per leke si ca e ca

inatin me ne te amerikes e ke… po mos u merzit se qiviria rama + meta 2 will make albanistan great again

do do kesh marr deportim, se ndryshe nuk kuptohet dot kjo merija jote

Besoj se ky artikull gjen me shume vend per mjeket dhe infermieret.Ne fakt sot eshte e pamundur te gjesh nje mjek ose infermier qe nuk ka studiuar gjermanisht ose nuk eshte ne ndjekje me synimin e qarte per te punuar ne Gjermani.Mjeke dhe infermiere te pergatitur profesionalisht jane trajnuar per gjuhen gjermane nga ky projekt i perbashket( marreveshje bashkepunimi midis Shqiperise dhe Gjermanise) dhe u jane ofruar kontrata pune ne Gjermani. Gjermania ne kete rast perfiton profesioniste te mire dhe te kualifikuar kundrejt nje kostoje normale per te (mqs mjeket “e thithur” prej saj nuk paguhen absolutisht me shume se ato ne Gjermani) dhe nga ana tjeter shteti gjerman nuk ka investuar asgje per te pasur keto profesioniste, perkundrazi keto i jane ofruar te gatshem nga shteti shqiptar, i cili u ka paguar ketyre profesionisteve specializimin.Mjekesia eshte nje nga ato profesione qe gjate kohes se studimit kerkon shume investim, i cili fatkeqesisht rezulton te jete bere ne Shqiperi, por frytet e ketij investimi korren ne Gjermani.Nga ana tjeter me infermieret ka pasur akoma me shume “firo”, pasi infermiere per salle operacioni kane perfunduar si infermiere ne institucione per kujdesjen e moshave te treta.

2 Likes

Mire e ka shkaba; po nuk u barazu euro me lekun, gjithe kushot e shkabes kane per te popullu gjermanine si minjte dikur ne mesjete evropen

1 Like

po ty ste bene ndonje oferte?

1 Like

S’ia ben zemra ti thote kushos qylaxhi nc nc qjr vk vl . Ate 99.99% qe nuk e njeh e etiketon me kompetence. Mire mire se dhe pak dhe pastaj do flasi ne vete te pare jo më me " nje i njohuri im" , “kushua im” etj etj. Bravo rilindje e bere njeriun e ri dhe ti.

1 Like

Eshte deshperuse fakti qe keta te rinj pasi shteti shpenzon me miliona qe ti arsimoj largohen duke sjell jo vetem mungese ne spitalet tona por edhe nje vakum ne shoqeri duke qene larg familjes e shoqerise se tyre.

Eshte shume e vertet qe vendet Evropiane si Gjermania apo Britania kane mungesa te theksuara ne mjeksi por nuk duhet pare vetem anet negative. Pergjithesisht te rinjte te diplomuar mjek vertet mund te preferojne Gjermanine per te punuar e jetuar por me kalimin e kohes, sic ndodh edhe me spanjollet apo italianet, kthehen ne vendin e tyre te origjines. Kesaj rradhe shume here me te motivuar per ti sherbyher vendit te tyre dhe paraja nuk do te jet me motivi per ti sherbyher njerezve.

Si u be puna? Apo na jepni dy gisht leter dhe nji kalem te bejme skica.

Nganjehere rrenat e tua jane te holla shkabe po kjo dallohet me sy te lire qe nga planeti mars .:smile: