Te shtrine Edvin Kristaqi, te shtrine!


#1

Fundviti i kaluar dhe fillimi ketij viti, kane rezultuar mjaft te trazuara per Edvin Kristaqin. Protestat e studenteve sikur mbine nga dheu dhe e kapen gafil. Karakteri i tij luhatet mes arrogantit edhe qaramanit, ne fillim nxori kryet arroganti, “ngelsit”, i qujti. Pastaj, kur e pa qe ishin shume, filloj me qaramanin, “prisni mre cuna, imé po e mor vesh se pasken pas te drejte vallahi”, filloi te bente si tironci babaxhan. Studentet e shkunden mire e mire, jo thjeshte me kerksat qe kishin, por permes protestes se tyre filloi te dilte ne siperfaqe gjithe zemrata e shoqerise per te dhe qeverine e tij. Mellefi i shoqerise ju perplas ne fytyre dhe e kuptoi qe ky pis milet duhej qetesuar. Kjo qeveri e diskretituar duhej te ndryshohej radikalisht, keshtu megjase ka menduar Edvin Kristaqi. Dhe keshtu beri. E shpervjeli gjithe qeverine. Mirpo, ndonse i kishin rene puplat para miletit, ne oborrin e tij vazhdonte te ishte “the King”. Nje personazh qe media na e servir si e showbizit, kur gazetaraja, shoqe e vet, po e pyste ne telefon se cfare po bente, ajo ju pergjigj se ishte t’u ngroh pi*hin. (Nuk e dinte se ishte ne transmetim) Tani, me ndieni per fjalorin, por Edvin Kristaqi partine e ka me nxe bolet. Pa me te voglen pergjegjesi per detyrimet qe ka per strukturat politike te partise se tij, gjithe ministrat e rinj i zgjodhi jashte oborrit te partise. Nuk ishte pare ndonjehere nje shperfillje e ketyre permasave ndaj atyre qe mendohet qe te ishin bashkepuntoret e tij, ne perpjekjet per te bere gjerat e duhura ne qeverisjen e vendit. Po partisteve mire t’u behet, persa kohe jane gati te ngrejne dolli me shurren e kryetarit. Po ja qe nuk jane te gjithe te gatshem t’i pine urinen Edvin Kristaqit! Nje minister te tij, presidenti vendos te mos ja dekretoje, me pa te drejte, po nuk ja dekretoi. I mesuar me i dhene te drejte vetes edhe kur s’ka te drejte, t’ja mohojne kur ai ka te drejte, Edvin Kristaqin kjo gje e beri te shkallmonte. Bertiti, therriti, shau dhe mallkoi, ne fund u rrezua perdhe i pafuqi, me shprese per t’i rimarre forcat prap, per t’ju treguar vendin gjithe dallkaukeve qe po e pengojne ne perpjekjet e tij titanike per ta nxier kete popull ne selamet.


#2

pjetër mustakuqi,edvin kristaqi rron e mbretëron se ka përballë sali karaxhiqin,lul artistin,mona-meta toptanin! sa për ministrin e jashtëm,është i vetmi që duhet të dekretonte menjëhere nqs ishte akoma ndonjë % shqiptar! këta bq e integrim-krahinarizmit nuk e thonë dot hapur që janë për shqiperinë e esat pashës e jo ate të i. qemalit! rama mund të kete shumë të meta dhe ka plot, por nuk është antishqiptar si këta legenat e grekut! i muti,po tëishte për v.dulen si ministër i jashtëm do ta dekretonte menjëhere,por një shqiptar nga prishtina e quan të huaj,
në këtë rast kemi një përplasje misis ithtarëve të shqipërisë së vogël që e shkërdhen kush të dojë,dhe asaj të shqipërisë pak më të madhe që nuk do to heqë brekët me dëshirë(shih alba &co)


#3

e ke bo edvin kristaqin si personazh perralle, si qerosi ke katallani, don te na besh te ndjejme empati, not bad at all.
fabula qe une du me bo me shume po nuk me lene oportunistet e partise nuk eshte fort e besueshme, gjithe media e kazanit merret me prralla te tilla, ne vend se te merren me ide e proframe zhvillimore.
Megjithese po perpiqet Rama mbetet i improvizum, edhe ato pak arritje(une mendoj se ka me teper se parardhesit) jane frut i improvizimit(kap nje dege prej dafine dhe vertitesh ndaj athine) me teper se sa i nje vizioni e programi te miremenduar zhvillimor e ideor. Tregu dhe mantra neoliberale jane ato qe drejtojne realisht dhe jo edvin kristaqi.


#4

si Tha ajo socialistja :nuk duam as drita as pune as uje vetem ju shoku ilir e shoku fatos te mos ziheni.shoku fatos e shoku ilir heren e fundit qe kontrollova jane per bukuri po ajo e varfra nga benet ?


#5

Shikoni dhe te tjerat.


#6

Ed Rama s’eshte socialst - te pakten jo nje nga keta qe kane perfaqesu PS kto 25 vjet. Atij i ka ngel ora te vitet '91 dhe tamom tamom perfaqesues PD’je do i shkote me shume per shtat.
Persa i perket politikave me personelin, kjo nuk eshte risi. Socialista, LSIsta, PDista… jane perjashtu, rraf e nxi nga syte dhe prap jane kthy te partite tu bo si legene per nji post deputeti, ministri, drejtori etj.

Ed rama psikopat sic eshte, ka te pakten fuqi ekzekutive. I boni robt me pagu korrentin/ujin dhe hoqi prokuroret e gjykatesit milionere Po arriti me i dhone rruge pronave dhe sistemit shendetesor per mu eshte ne rregull.


#7

Ju shoku Pjeter a jeni anetar i PS? Ne se nuk jeni, a keni ndonje lidhje me socialistet ?? Me sa po lexoj me lart, jo ! Shok, Edi Ramen nuk e rezojne dot arsyhet qe permenden me lart. Vete Rama ka qene perfitues i asaj qe ai po ben sot, dhenia e shancit dikujt pa i kerkuar te mohoje veten e tij per kete gje , e kjo ka ndodhur e ndodh vetem ne PS ,njeriut shikoi pune e jo gunen ! No problem me kete ! Ne se do ta njihnit nga brenda boten socialiste qe voton Ramen , jane dy gjerat qe mund ta vendosin ne veshtersi Ramen( nuk di sa do shikohet kjo ne zgjedhjet lokale, por une mendoj se po). 1. Eshte cmimi i larte i reformave per berjen shtet. Nuk e kam fjalen se jane kundra, perkundrazi socialistet jane shume pro ketyre reformave, por nuk jane pro qe vetem ata te paguajne cmimim e ketyre reformave. Ka nje pakenaqesi ne rritje qe vjen si pasoje e manise e kompleksitetit qe ka Rama se mos ai apo qeveria e tij akuzohet per “poste partiake” ne te gjitha nivelet. Ky kompleks ka bere qe LSI-istat e PD-istat te jene akoma ne vendet e tyre,jo per aftesi profesionale por fale kompleksitetit te Rames ne shume raste ! Kesaj i thone te behesh me katolik se Papa ! Plus semundja e vjeter socialiste per dialog edhe kur nuk ka nevoje, apo per leshime pushteti edhe kur na ka pse, bejne qe socialistet apo mbeshtetsit e tyre te ndihen shume te ngarkuar. 2. E dyta ka te bej me ate qe Rama nuk eshte socialist e i ka mbetur ora ne vitet 90’. Nuk ka Rama si ta kuptoj se kthimi me ceremoni shteterore si te ishte nje hero i heshtrave te nje fashisti e nazisti te vete-deklaruar , i nje kolaboracionsti te njohur boterisht e jo vetem ne Shqiperi, i nje kryetari te nje organizate qe i ka duart e lyer me gjak partizani, i nje tradhetari te atdheut te tij …ka lenduar shume e shume socialiste. E para sepse nuk i takon fare Rames dicka e tille, e dyta menyra idiote e justifikimit te nje veprimi te tille, e treta perpjekja akoma me idiote per tu dukur si pajtues kombi. Vetem nje qe nuk di cfare e ku eshte mund te bej dicka te tille, e ka per ta paguar kete gafe me shume se 100 ministra te nderuar! Jemi ne kapitalizem…cfare do mbjellesh do korresh !


#8

rama ‘‘make albania great again’’:albania::albania::albania::albania::albania::albania::albania::albania::albania::albania::albania::albania::albania::albania::albania::albania::albania::albania::albania::albania:


#9

Mid’hat Frasheri eshte babai i nacionalizmit shqiptar.Per Mid’hatin Shqiperia fillonte ne Presheve dhe mbaronte ne Preveze.
Atij i takonte nje varrim dinjitoz ne vendin e lindjes.

Natyrisht qe pasardhesit e spermes se Popovicit,Mugoshes, kelyshet e atyre qe vrane,prene dhe e varferuan Shqiperine derisa e lane pa lecka ne trup,do te fyen dhe verbohen nga Mid’hat Frasheri.
Nuk kane si te gezohen per vepren e Mid’hat Frasherit analfabetet me morra te Laberise qe zbriten nga malet ne 1944 dhe pasi rrembyen pronat e pushkatuan te zotet e shtepive,sot na bejne si tiransa denbabaden.
Sa libra ka pasur Frasheri ne biblioteken e tij,nuk kishe tere Shqiperia,por morracaket gjoja partizane,qe vetem shqiptare vrane,nuk besoj se ja thonin per shkolle.

Ndoshta e vetmja gje me mend qe ka bere qeveria Rama ka qene nderimi qe ju be figures se tij.
Eshte turp qe PD,nje parti e vetquajtur e djathte nuk beri kete me Mid’hat Frasherin dhe figurat e tjera te ndritura te kombit.


#10

Ti shok kur citon dike, pergjigju asaj qe citon ! Nuk do u mesojme abc-ne tani …po nejse ! Kishe gje per te thene per faktin se Mitat Frasheri ishte me bindje fashiste e naziste? Qe ishte kolaboracionist i njohur jo vetem nga partizanet shqiptar por edhe aleatet e tyre ne luften e dyte botrore? Por qe ishte kryetar i Ballit qe ne bashkepunim me pushtuesit vriste e digjte Shqiptar, e jo vetem partizan por edhe popullsi civile,kishe gje per te thene? Sa per keto prallat balliste me nacionaliste e me shqiperi te madhe…ishte ai zotria, por me nje kusht…nen cizmen fashiste apo naziste…se ku diferenca me shqiperine e madhe 500 vjet nen Turqine Osmane vetem llogjika balliste mund ta kuptoj !! Keshtu shok, nuk late fashist e nazist pa nderuar e ngritur buste…por hic, sherbejne vetem per qen te shurosin aty !! Ne 28-29 do vini te perkuleni me respekt te vendi ku prehen heronjte …ja ashtu shok …beni paqe me veten , jane ndare ato pune pergjithmon!


#11

kush ti mesoi qelbesirlliqet qe jashteqite, shkolla e tipit muthat frasheri mesiguri


#12

me shume se shtrire Ediramen, ky ka vene perfund PS. Rama qellimisht margjinalizon PS e burimet e saj.


#13

Si ka mundesi qe ky kolaboracionisti i njohur nga aleatet,nuk u arrestua as anglezet as amerikanet, kur shkoi ne Angli dhe SHBA?
Si ka mundesi qe nuk ja dorezuan bashkepuntorit te tyre Enver Hoxha,kete fashist me bindje sic e quan ti?

Pa na nxirr nje foto te Mid’hatit te veshur si fashist apo nazist,se edhe Hoxha se ka bere nje gje te tille.

Na nxirr nje dokument qe ka nenshkruar Frasheri ku thuhet qe shqiptaret te vrasin shqiptaret?

Frasheri po, vendosi firmen ne Mukje qe te bente lufte te perbashket me komunistat kunder fashisteve,por kelyshat e Popovicit dhe Mugoshes,e grisen marreveshjen sa ju erdhi urdheri nga Beogradi.

Pastaj shkuan ne Kosove dhe pasi carmatosen popullsine shqiptare atje,iken dhe e lane ne meshiren e Rankovicit.


#14

Nuk dua te prish temen… e nuk dua ta zgjas muhabetin me njerez qe nuk duan te kuptojne qe Fashist e Nazist ka qene gjysma e evropes se qyteteruar e jo me nje vend feudal si Shqiperia.Ai ishte nazist qe para se nazistet te vinin ne Shqiperi…jo thone keta !! Ky kolaboracionisti nuk iku nga Shqiperia direkt ne SHBA, pyet e informohu kush e ndaloi(amerikanet e anglezet) e cfare i ndodhi atij e shpures se tij ne Bari. Nuk ja dorezuan Enverit ate, ashtu si nuk u dorezuan shume te tjere e kjo eshte histori e njohur, nuk ka pse shpjegohet pse. Po keshtu eshte kur historine e ben Fevzi anti-komunisti , histori me Kosove te armatosur ne 1944-1945 …ik o shok se ti qenke rende!!


#15

ed komandati i tregoi vendin edhe zerit te amerikes, edhe presidentit qe beri vete

eshte nje cike hipokrit/trap/koqe kanari, po kete duan shqiptaret


#16

Shqipot jane popull naiv qafsha te gjithe .gjithe ajo hajni gjithe ai dem qe do te duhen breza ta lajne u harruan me nja dy fende patriotike te Edvin kristaqit .meta nga ana tjater iu vjedh parate dhe iu shperndan dekurata .ka shpallur gjysmen e kombit legjenda gjysmen tjater mjeshtera Te medhenj .shqipua I varfer per nje llaf te mire rron.ngopet me luge te zbrazet .


#17

Nashi po flet per nje nga firmetaret e pavaresise dhe kryetar I kongresit te manastirit prej te cilit kemi alfabetin me te cilin ne Po bejme llogje .


#18

O idiot, di gje per Mukjen ti? Ja meqe nuk di. Ne Mukje u fol per ndarje te tortes se pushtetit. Komunistet kishin bere pjesen me te madhe te luftes dhe ne ate si komitet do kishin 2 nga 12 vendet, ndersa Balli qe kishte shkrehur vetem nja dy pushke do kishte 6. Kush eshte ai budalla. Dhe vetem idiote si ti gjejne Mukjen si justifikim per te bashkepunuar me pushtuesin.


#19

Komiteti do te kishte perberjen 6 me 6.
Keshtu e kemi mesuar në Historine e PPSH.

Komunistet e nenshkruan Mukjen bile edhe nxorren trakte pro Mukjes.
Por sa erdhi urdheri nga Beogradi, e grisen marreveshjen dhe filluan Luften Civile.

Nuk e di se kush eshte idiot: ti qe vetem shan dhe ofendon pa llogjike,apo une qe nuk te kam ofenduar asnjehere dhe po sjell vetem fakte.


#20

Po, mor po, po 6 ishin nga fronti, ndersa komunistet kishin vetem 2. Meqe do prova per bashkepunimin e Ballit me gjermanet, na nxirr prova per urdhrin nga Beogradi.