Terror ne klase: Kujtimet Shqiptare te nje femijerie te thyer ne vitet e komunizmit

Ashtu kane qene te dhundhem, sidomos me cunat e ato qe nuk mesonin mire , Lol.

Shtrember Te rrime e drejte Te flasem una nga shkolla e viteve Te monizmit dhe nga mesuesit kam kujtimet me Te mira .po ,nuk diskutohet qe ishin kohera muti por mesuesit kane qene njerez Te mire(Te pakten ata qe kam pasur une ) .

2 Likes

Kishte mesues te mire plot POR, shumica ishin te dhunshem edhe ata qe nuk e kishin godidjen e nxenesve si mekanizem te tyre te pare kishin fjalorin ules dhe fyes shume me te keq se goditjen…
Shumica e ketyre kriminelece te periudhes se demokracise jane si rezultat I asaj kohe dhe sjelljeve te mesuesve qe nga kopshti ne unversitet…

Nashi une mbaj mend qe ta hiqnin ndonje dacke por jo se dhuna ishte mjet primar displinimi .

Akoma s’e harroj nje shpulle pas kokes qe na dha nje mesues te gjithe nxenesve te klases per kapricon e njerit prej nesh. Kisha dhimbje koke gjithe diten. Shyqyr u transferua ne aktivitet me frytdhenes me vone: shiste miell.

Kujtoj skizofreni te pergjithshme: robote me sjellje e mendime te preprogramura. Dhe jo, nuk ishim brez qe kishim bere eskursione kendej-andej qe te mbanim te pakten ato ne kujtese. Kishte vetem shemti per ne.

P.S. kujtoj qe me rrihnin se shkruaja me dore te majte. Cfare mrekullie ama: tani shkruaj me te djathten.

ndonjë përdhunim?? te shkolla e riedukimit paskeni qenë!!

Njerezit e kujtojne per italishten e rrjedhshme dhe per miresjelljen e tij ne nivelin e perenduar te oborreve viktoriane.

C’eshte ky nivel i perenduar?

pranej duhet te valoje huni n’shkolle me nivel te perenduar viktorian qe njerzit mos te shkrujne si zhardina me themer t’majte (por edhe me themer te djathte, sipas rastit dhe qefit) :stuck_out_tongue:

Juve nuk keni qene deshmitar(e) e ndonje boksimi apo shkelmimi nga ana e mesuesve? Nga color duhet te kesh studiuar ne Zimbabve…
Autori e ngre kete problem qe ishte ne komunizem dhe pak a shume ishte I mberthyer ne mentalitet dhe jo pak raste kane ndodhur ne "demokraci"
Frytet e asaj sjelljeje po jua merrni ne ditet e sotme ku dhuna ne familje eshte ne kufinjte alarmant. Kriminaliteti ka dale jashte kontrollit. Trafiku I qenjeve nerezore eshte shqetesues. Ryshfeti dhe lloj lloj vesesh e kane rrenjen pikerisht aty tek dhuna qe ne femijeri…

Kam pas une nje zysh matematike pse nuk shkruaje bukur ne derrase me shkumes ta fuste me cok! Debile kur e mendoj tani. Kush ta jep ate te drejte me i gjujt tjetrit se nuk I pelqen asaj shkrimi/numrat lol

Shumica kane qene si burra te dhunshme, te frustuara. Mbase ngaqe Benin sex me rracion lol

2 Likes

Kur fillova klasen e peste rashe me mesuese kujdestare nje goce te re, mesuese anglishteje qe jepte mesim per here te pare, sa kishte mbaruar fakultetin. Mbaj mend qe te gjithe ne klase po luteshim ishalla ishte zyshe e mire se te tjereve ua dinim huqet. Qelloi nga ato qe kapin nga favoritat. Mire mesuesit e vjeter ne moshe qe ishin mbrujtur me ate lloj sjellje, po kjo goce 23 vjec ku mutin filloi qe vitin e pare me dhune? S’i beje dhe dot gje se kishte burrin oficer Sigurimi.

kur do vije momenti te kujtoheni qe mesuesit fundamentaliste myslimane nga deshira e modhe me pallu pa racion edhe ne boten tjeter, marrin mitralozin dhe vrasin kamamajte kristjane amerikane qe jane si shpirt, jane te padhushem fare, paqsore si Fiqo, Mimoza Llastica dhe Trumpi.

-ka pas nje problem me mbipopullimin e klasave , te pakten ne shkollat 8-vjecare te qyteteve , ku shpesh kishte deri 40 nxenes ne klase, apo me shume. -keshtu qe dhuna e mesuesve ndaj nxenesve ishte ne nje fare menyre si nje mjet efikas .:smiley: per te mbajtur klasen nen kontroll.

ndersa per ‘‘oficerin e sigurimit’’, mu kujtua nje kenge perverse, e grupit te Tragjasit me duket… ‘hidhe vallen trim i trimit / oficer i sigurimit’’:smiley:

3 Likes

Ne keshem nje mesuese e cila ishte teper e kulturuar ,rrezantonte nje kulture Te vjeter aristokrate se Te jemen e kishte austriake .klases I drejtohej me fjalet “ju lutem mbani qetesi “ .needless to say se ora e saj megjithese kishte bagazh Te madh e mund Te perfitohej shume ishte corap se askush nuk e degjonte.e kemi nje cike te keqe ne shqipot qe miresjelljen e marrim per dobesi e iu bindemi vetem atyre qe iu kemi frike .ne nje ore te tille ku klasa ishte rremuje ndodhi qe Te hyje mesuesja e ekonomise shtepiake ,nje derdenge terbaciote e cila filloi nje seance dackash riedukuese majtas e djathtas dhe ne klase u vendos nje qetesi absolute :blush:

Une nuk mbaj mend te jem qelluar apo rrahur nga ndonje mesues/e, por as edhe nga prinderit. Nga ana tjeter as une nuk kam rrahur ndonje here femijet apo/dhe gruan. Ah po, e kam qelluar nje here me shpulle, por kam qene i dehur, keshtu qe nuk quhet.

Me kete fjaline e fundit e kenaqe te lebetiturin sepse do te mendoje “ja qe s’qenkam vetem une, paskan qene dhe keto mesueset.”

lol

Te emen austriake? Ne c’qytet te humbur kishte perfunduar e shkreta? Cfare lende jepte, ndonje histori partie? :slight_smile:

Ishte Shoqeria qe Vriste Seksualitetin ne frymen Sunite-Komuniste. Zhyshat urrenin bukurine e tyre sepse shoqeria i denonte po te shpreheshin lirisht. Te shkretat zysha mezi prisnin te plakeshin qe 35 vjec e te mos i ngacmonte njeri.

E kush do i pallonte kur nuk ishin ne paqe me deshirat e tyre Seksuale???
Zyshat ishin gjysem te cmenme nga shtypja seksuale e na terhiqnin basetat a favoritet, gjuanin me cok me shkumes a unaze ndersa presorat ta rrasnin ne shuplake pa gje te keqe kurse nje presor fiskulture ta rraste me gazeten sporti te bere si shufer me ristele druri mrena.
Presorat gjunin si qen Konviktoret e shkreta qe 15-16 vjecare qe i kishin prinderit larg qe u pallofshin ne myth kunder deshires