“The Economist” shkrim për hapjen e Pazarit të Ri: Tirana po fluturon

http://gazeta-shqip.com/lajme/2017/03/14/the-economist-shkrim-per-hapjen-e-pazarit-te-ri-tirana-po-fluturon/

2 Likes

Bravo Kryetari I Bashkise se Tiranes ! Jam kurioz se cfare do thone gojet e liga per Erion Velian, gjithmone duke patur parsysh qe kemi nje ambient te piset nga politika e vjeter konfliktuale ballisto kimuniste qysh prej L2B .

Me 16 prill te 2015, Lulzim Basha dhe Michael Granof - Presidenti i fondit Shqiptaro- Amerikan te ndermarrjeve, ne nje konference shtyp,i lajmeruan perfundimin e projektit te Pazarit te Ri, duke publikuar dhe fotot perkatese se si do te transformohej kjo hapsire tregtare dhe publike

2 Likes

Po ktyne i doli boja i here qi kishin pagu nje barre me te holla te ekonomisti per ti bo rreklame ktij,
prap e?

1 Like

***fsha Silicon Valley!!!
E gjithe vemendja e shtypit boteror te inovacioni futuristik… hapja e pazarit ne Tirane.

Se mos i boni me leket e mamase , me leket tona i boni , Sali Berisha boni 4 Autostrada dhe neve sna bo pershtypje fare , pse nuk na bo , njeri puntor mor vlla .

1 Like

Gojet e liga duhen per te prish synin…
Si dukej cadra e shqupit sot para morise se njerzve optimiste qe gezonin nen rrezet e para pranverore qe shohin drejt te ardhmes, mu si lilipute :yum:
Me ka ardh sinqerisht keq teksa shihja qe shqupi u katandis te injorohet ne vujtjen e vete te protestes me pica e tullumba ne kete fare feje nga masat. Edhe vete bathoristet dikur aq besnike shqupit, sot me evropiane i kishin kthy shpinen te vjetres duke pare drejt optimizmit rilindas dhe duke shijuar prodhimet vendase bio. Imazhe bio, falenderojme shqupin qe me ngritjen e qadres na mundesoi te verejme keto kontraste.

2 Likes

do ta bejme minister ehde erjonin apo jo?

megjithese harrova, keta krietaret pas tirunes behen krietar partish (ruhet rama nga meta e ja fut erjon fiku)

…Tirana po fluturon… me pras n’myth.

e cfare kontrasti se
ta gezojne tregun tiransit e zones, gezuar diten e veres
thank you Rama & Veliaj

" …Në Shqipëri ka një përplasje mes të resë dhe të vjetrës: Tirana është duke u shndërruar në një qytet të hijshëm europian, por politika e vendit ka mbetur si gjithmonë po aq e pisët dhe tradicionale si përherë”…"

Mese e vertete.

E mer pjer, nja dy te huj kujtonin se ndodheshin ne zvicer sot, fillun tu komuniku robte gjermanisht pa vetedije…
Zvicer po e bo tiranen, dhe vetem ne 2 vjet.
Do ti qe dhe robte jane bere me te kulturum se fundmi, si jashte shtetit nuk beshtyjne me ne trotuar…

Albano, Tirana vertet ka ndryshuar e po ndryshon, por kjo gje jo vetem ne keto 2 vitet e fundit, ka nja 20 vjet qe aty po investohet me shume se ne qytetet e tjera, e kjo eshte e gjitha. Por une ate vlersimin; “Mese e vertete” , e kisha per fjalet e fundit te artikullit; "por politika e vendit ka mbetur si gjithmonë po aq e pisët dhe tradicionale si përherë”. Dhe kjo eshte mese e vertete, fatkeqesisht.

Jo jo pjer vertet eshte hedh para ne tirane 20 vjet po ka qene ne menyre te paorganiuar dhe abuzuese cka prodhoi nje qytet te shemtuar dhe jofunksional. Sot ka nje tendence per te ndreq gabimet e se kaluares.
Politika e piste e ka fjalen per perplasjet artificiale qe nuk jane ne te miren e vendit dhe bllokimin e reformave qe do ta conin vendin para, specifikisht per ate qe ka rradhen vettingun.

…Trut e kaptines zot na ruj
se ne turpit ju pi longu
k’to thiatro me kaq buj
i ka zili ne Kim Jongu…

3 Likes

Ke te drejte se keto 20 vjet Tirana eshte qeverisur nga PD-ja…:grinning:
Apo juve jeni ftof ne tajare.

gjys per gjys mo eshte qeveris, nga te cilat luli gerhiti 4 vjet (as qe u morr vesh se kur filloi e kur mbaroi, nderkohe qe ky aktuali ende pa mbush te dytin duket sikur ka qeveris 4), dhe 6 vjet ne vitet 90 te nga ata te harrumit, po bashkia e tiranes ka qene shume here me e vogel ne siperfaqe nga sot, se komunat jane shkerdhy me pallate nga te dy anet. Po nuk po heq nga pergjegjsia asnje pale sidoqofte.

se c’lidhje ka tahiri ne ket teme te perurimit te pazarit te ri vetem nje i pd-se e di
dhe flet per t’ftofme korenti

1 Like

Mire mami i boni dasmen po gjyshen pse e ngaterrojne kot se koti .

http://www.lapsi.al/paparazzi/2017/03/14/njihuni-me-gjyshen-e-ajol-s-ajo-e-famshmja-e-fustanit-dolce-gabbana

1 Like