Tirana ka oksigjen, literalisht

1 Like

Astrit Tozi po shkruan por ia kujtoj qe vetem “katundaret” e kundershtojne satiren.

1 Like

Prape exit e Neritan Sejaminit, ish keshilltarit te Berishes, dhe qe menaxhohet nga ish punonjesit e bashkise se Bashes. As nuk e marr mundimin t’i lexoj.

Di te them faktet.

Tani parkut te liqenit mund t’i shkosh 360 grade ne kembe, me rruge te shtruar e me ndricim, dhe me piste vrapimi anash. Mund te nisesh nga hyrja te tirana e re, te fillimi i diges. Mund te vazhdosh pergjate diges, pastaj ka rruge edhe andej nga kopshti zoologjik, ka dhe nga liqeni i thate, e shtruar e me ndricim, dhe vazhdon prape te rruga e vjeter, deri te shkolla wilson. Pastaj vazhdon te kisha e deri te hyrja e tiranes se re, e rishtruar nga e para, me ndricim te ri e sisteme kullimi. E gjithe pjesa qe me pare ishte e pashkelshme, eshte mbushur me peme te sapombjella, vec rrugicave.

Kopshti zoologjik kur erdhi Basha dhe keta qe punojne te exit, ne kater vite u shkaterrua. Dy pellgjet me uje u bene si keneta, u mbushen me llum te gjelber persiper. Kali u la ne nje kafaz me demin dhe demi e vrau kalin duke i care zorret. Rrjeta ku rrinte demi pastaj ishte e care dhe mund te futeshin dhe te rriturit brenda, jo vetem femijet. Bileta 1000 leke per koke nuk u hoq, sic kishte premtuar basha ne fushate, dhe kafshet brenda u qelben.

Tre muaj pasi iku Basha dhe keta te exit, dy pellgjet e kopshti zoologjik u mbushe me uje te paster dhe u populluan me rosa e pata nga shtete tendryshme te botes. Te gjitha kafazet, bashke me te demit, u bene me gardhe normale. Rrugicat me balte midis kafazeve u shtruan. U krijuan kafaze te reja me kafshe te reja, si drere, luane, etj. U vendos ndricim dhe u vune bicikleta me kater rrota.

Po ashtu dhe andej nga farka, livadhet ku kuksianet kullosnin lopet qe ne darke i mbyllnin te vilat gjysme te mbaruara, te ndertuara nga femijet refugjate, ne toke te zaptuar, u bene me rrugica me ndricim dhe me qindra peme te mbjella, me kend lojerash, me varka per femije. Menjehere pasi u mbollen, pemet u shkulen dhe dritat u thyen.U vendosen prape gna e apra dhe pemet u rimbollen, dhe tani dyndet zona me njerez nga gjithe tirana.

1 Like

Ne ate gjendje qe e la Basha Tiranen do te ish e pamundur ta coje kund tjeter vec lart. Rama si piktor qe eshte i meshoi fort projekteve te furcave e bojrave ne Tirane, por jo vetem. Te tilla projekte jane lehtesisht te realizueshme. Tiranes i jane levruar qindra milione dollare per te tilla projekte. Pra problemi me punen e bashkise ka te beje me identifikimin e nevojave prioritare, dhe me transparencen e gjith cilklit te projekteve. Sot, Tirana vuan per uje. Sot, ne Tirane njerzit cohen ne 5 qe te ndezin pompen e ujit, dhe vrapojne ne darke per ne shtepi me shpresen se do te mund te gjejne nje curril uje. Dhe nuk po flas per skajet ekstreme te Tiranes, po flas per zonen brenda unazes. Sot, sistemi i ujerave te zeza eshte problematik. Sot, ndotja e ajrit eshte pertej alarmantes. Sot…etj etj

Gjithe sistemi i tubacionit te vjeter te zona nga ali demi e deri te ambasada amerikane u shkul dhe u zevendesua me tuba te rinj. vazhdoi e njejta gje deri andej nga hoxha tahsim. rruget u shtruan persiper dhe u bene trotuare. Po ashtu dhe andej nga kombinati, e madje atje muret e shtepive jane ndertuar uniform nga bashkia. Te njejten gje kam pare dhe ne Laprake. Me Bashen as bente vaki

Cunat e PDhit nisen fushaten, po lali Eri le te vazhdoje punen. Qente le te lehin. …

Kur ske pulen, do hash sorren.

Eshte postuar nen “24 karat” ky artikull, zoteri Tazo. Mos ji aq serioz!

s’kam gje me nje artikull qe s’e kam lexuar fare,
e kam me exit.al dhe ate qe i kane bere tiranes stafi dhe drejtuesit e asaj faqeje, si dhe forca qe i paguan.
exit.al shkruan ne gjuhe te ndryshme, paguan gazetare te huaj, dhe s’ka nje kokerr reklame.

1 Like

LB e paraqesin si politikan impotent, pa reklama.

I shkreti shkruajti carcaf (aspak propagandistik, sic tha dhe sica ne nje teme tjeter) pa lexuar fare artikullin, thjesht nga detyra e tij qytetare.

po vazhdoi keshtu, me gjelbeerim e duke mbjell vazhdimisht peme, per mua e ka kaluar klasen.

Nuk kam nevoje te lexoj shkrimin per te dale ne konkluzionin se Tirana eshte vendi me i pajetueshem ne Shqiperi ! Me gjithe deshiren e dashurine e madhe…shqiptaret kane arritur te bejne kryeqytetin me te shpifur ne evrope e ndoshta edhe me gjere se evropa !!

Ashtu eshte por une perfitoj nga rasti te falenderoj Erion Veliaj apo jo shkabe(korrikse,Arban,delta):blush:

Sa kohe ke pa shkuar ne Tirane ti? Ne fakt Tirana e sotme nuk eshte produkt i Erjon Velise ! Veliaj perpiqet te pastroj shemtine, personalisht mendoj se e ka te pamundur,ashtu si e pati te pamundur Rama ! Por te pakten provon te bej dicka,megjithese me duket me i zoti ne propagande se sa ne pune reale !Tirana eshte 100% shemtire kapitaliste ! Nuk merr dot fryme ne ate qytet ! Eshte nje kaos vrases kudo ku leviz! Per kundrejt mendimit te propagandes idiote, Tiranen nuk e shemtojne “kullat” apo ndertesat e reja, perkundrazi ato jane te vetmet vende ku qyteti mer nje fytyre normale, bie era civilitet afer tyre! Shemtia e Tiranes eshte kaosi e rremuja pertej tyre, trafiku idiot (te gjithe e pranojme trafikun si nje e keqe e domosdoshme, por jo trafikun idiot), sinjalistika idiote edhe ku nuk mungon, pluhuri e ajri i rende, shemtia e tregjeve e tregtarve pa pike sensi, shtesat e mbi shtesat ne c’do pellembe toke qe i marrin frymen hapesires njerezore e qe i kane shnderruar edhe ato hapesira te ngushta mes pallateve ne vend parkime per makina qe nxjerrin bloze te zeze ! Sa del nga qendra e ngushte e Tiranes , pjesa tjeter duket si Kandahar…ajo zona e Astirit pershembull(me qe flitet shume)…eshte nje shemtire e nje pisllek qe ralle gjendet edhe ne qytetet e tjera shqiptare, te siguroj une qe nje shemtire te tille te pakten ne ato kryesore nuk e gjen ! Shtoi kesaj edhe pushtimin pas 90’ qe ju be rethinave te saj si asnje qytet tjeter ne Shqiperi …me con mua ne perfundimin se ai qytet nuk behet me i jetueshem, do miliarda e do “bythe” te behet, hajt se miliardat mbase edhe gjenden…por allatet per nje pune te tille i kishin vetem ata te para pushtimit kapitalist ! Iku koha e tyre ! Ta gezoni shok Tiranen kapitaliste…

Tirana eshte qytet i kendshem per te jetuar kur ke i cik leke. Ndotja e ambientit eshte problem shume i madh por qe nuk varet nga Erion Velia. Eshte problem kulturor, se shqipot e Albes nuk levizin as per te blere buke pa makine. Ne nje qytet qe nuk prodhon asgje ka ndotje te papare ku kampionin e mban zona e 21shit dhe Brryli. Fakti qe ndotja eshte aq skandaloze shoqerohet me pranine e semaforeve. Ndotja nuk vjen nga guroret a gelqeroret e Krujes por nga stili i jeteses pa respekt per ambientin e si pasoje kanceret bejne kerdine.
Perseri Tirana eshte qytet i kendshem, parku i Liqenit eshte shume i mire e shikon burra me territale pantallona dhe pa bluze a kanatiere me cica perjshta ne te 60 qe ecin shpejte, shef ambasadorin e OSBE qe ecen rregullisht dhe cunin loqe te Fahriut qe ben vrap me geta cupash te zeza e ngacmon te huajt nga liqeni per tu prezantuar.
Erioni punon por ndrysimi fillon tek individi…tek vegjelia. Nje sjellje jo e pergjegjshme ndaj ambientit shkurton jeten…per me teper kur kete stil jetese e ke per pordhe.

Po paguajne cmimin.moshat 60-70 vjec po i grin kanceri.

Mos u merr me Alben me zamete dhe te ftohur ngambrapa arb, se ka qene e zene me djalin e kovacit sipas Deltes dhe duke degjuar historite e xha Abazit, dhe pastaj drejt e ne Harvard, ku thone qe mori nje te ftohur te keq fare. Keshtu qe nuk ka pasur kohe ta shikoje Tiranen rrumpallhane te Kelmendit e te Brojkes, qe te keqen e Kabulit. C’ti besh, i ka kapitalizmi keto.