Trakt ne shek 21

Pershendetje. Sot me erdhi me email ky shkrim dhe thashe ta ndaja me peshqit.

Pamflet

Permiresimi I jetes se shtreses me fatkeqe te shoqerise, mbi te gjitha perkufizimet, eshte fryma e vertete e idealit socialist. Une jam sepse ne jemi. Fryme kjo qe fatkeqesisht nuk e gjen veten te perfaqesuar ne asnje nga forcat e sotme partiake. Duke qene thellesisht te implikuar ne nje rrjete super te koklavitur midis oligarkeve, krimit, mungeses se drejtesise dhe historikut te ketij kombi, asnje nga ato nuk ofron dot zgjidhje reale. Dhe pervecse nuk ofrojne zgjidhje, kjo kaste ka nje aleance te fshehte, nje marreveshje kartel per ta frenuar sa me shume te jete e mundur zhvillimin normal te ketij vendi, me qellim perfitimin vetjak. Ne nje kohe qe te majtet sillen si fashiste-neo-liberale dhe e djathta therret pas 25 vjetesh qe ne nuk kemi ideologji drejtuese, jemi deshmitare te shkerrmoqjes se boshtit klasik politik dhe kemi ardhur ne nje pike ku interesat e klases punetore qe eshte shtylla kurrizore e atdheut tone nuk perfaqesohen me nga askush. Eksodi masiv qe po perjetojme eshte njesia matese me e sakte e kesaj gjendjeje alarmante ne te cilen vendi eshte zhytur. Institucionet e dobeta, mendesia akoma e ndrydhur kundrejt autoritetit, kultura e klanit, prapambetja kulturore dhe kushtet historiko- gjeografike jane disa nga mijera faktoret qe na kane cuar ketu. Por per situaten specifike qe ndodhemi ne vitin 2018, shkaktari me I dukshem, ndaj te cilit masat duhen te jene ultra radikale, eshte faktori politik, kasta me e ulet dhe immorale qe kane pasur keto troje keto 2000 vitet e fundit. Kushtet kane sjelle nje konglomerat jashtezakonisht te korrupuar midis perfaqesuesve me te ndyre te sistemit qe lame pas, llumit te prodhimit te pas viteve 90 dhe klases kapitalisto-oligarke qe ka fituar gjithmone e me shume pushtet si pasoje e zbatimit te politikave thellesisht favorizuese per ta. Gjendja eshte alarmante, Leket jo vetem qe po I cojne ne offshore , por tani po kopsisin edhe kuadrin ligjor qe te jene te paprekshem. Jemi rebeluar kundrejt cdo perandorie qe na ka pushtuar dhe kryengritjen e kemi ne gjak por tkurremi,mpakemi dhe dridhemi kundrejt nje koncepti fare abstract si shteti. Shteti jemi ne. Populli. Kasta politike eshte produkt I yni. Dhe si cdo prodhim, kur eshte I kalbur, atehere je I detyruar ta hedhesh ne plehra. Rrethanat ne te cilat atdheu ndodhet e bejne te detyrueshme formimin e nje aleance te vertete te rinise se mbetur te ketij vendi me qellim eleminimin politik dhe qofte edhe fizik te kupoles drejtuese tradhtare politico-oligarke te ketij vendi. Eshte e nevojshme ngritja e nje komiteti shpetimi mbarekombetar me objektiv paresor asgjesimin total te kastes se sotme politike, gjithe spektrit, duke mos perjashtuar asnje nga figurat famekeqe qe te gjithe I njohin. Do ishte nje impuls jete dhe nje sinjal shprese per te ardhmen e ketij kombi. Dita pas revolucionit ? Kushdo te ngjitej do ishte shume me mire se banditet me te tmershem qe ka pare historia shqipetare. Dhe frika eshte motivuesi me I mire kur mungon dashuria. Nuk do kishim asgje per te humbur. Shume nga ne I kane humbur te gjitha. Pjesa e mbetur shpejt do I humbase. Nqs nuk ngrihemi sa me shpejt, atehere fajtore duhet te quhemi edhe ne.

Me dashuri dhe respekt,

Nje punetor

https://goo.gl/images/rgj26j

Po 2-3 partite qe ekzistojne sot, si partia Komuniste, partia e Punes, partia Puntore, etj, qe propogandojne idealin socialist, a nuk jane forca ku ti mund ta gjesh veten te perfaqesuar.

Ato nuk jane parti i dashur. Jane skuta te ndyra qe nuk perfaqesojne dot as vehten jo me popullin apo ideologjine e majte .

i nderuar, nje levizje te majte, te paster, donte te ngrinte edhe Ligori (Grigor Zaharia), mirpo nuk ia aprovonin pushte-taret e Buall Mavrise dhe Nano-minimafiozit.

Edhe Aleks Xinxa te njejten gje donte te bente, po ishte arqeomarksist, ndaj e arrestuan.

Aaaa te lutem, mos ia permend Aleks Xinxen ketij disidentit te egjer se nuk ka per te te lene te qete pa marre vesh moshen e tij.