Trok trok...

Trok trok
Keshtu u bo kjo bote

Per flamur dhe per Atdhe
Ja keshtu vdesim dhe ne.

Nenat tona trimeresha
Ende veshur me te zeza
Me qumeshtin qe mbajne ne gji
Ushqejne gjithe kte Shqiperi

Etrit tane te paepur
Per liri e dhane jeten
Ndaj per ta ne po kendojme
Lavdi trimave heronje

Per flamur dhe per Atdhe
Ja keshtu vdesim dhe ne

As spiunet e Greqise
As tradhtaret e Serbise
Askush tjeter ne kte bote
Shqiperine se shoi dot

Rruget tona plot me drredha
Dhe Flamuri me dy krena
Ngjyre e saj eshte kuq e zi
Emri plote eshte Shqiperi

Trok trok
Keshtu u bo kjo bote

Per Flamur e per Atdhe
Ja keshtu vdesim dhe ne.

( Xha Tani ) Teksti eshte pregatitur per kenge.

Kam qef qe kompozitori te gjej kengetaret e duhur , bile pse Jo nje kor gjigand.

kjo poem, eshte tamam per kor :grin:

Duhen te lindin kompozitoret e denje ! Me pelqeu kritka qe Mentor Kikia beri ne lidhje me kengen e Elvana Gjata. Ku binte be sy Kritika per tekstin e kenges se saj.

mentor kikia, shkruan bukur, me pelqen, por kritiken per kengen e elvanes, nuk e kam lexuar,

Po kerkoje se kto dite u Ka botu. Bile ktu Tek Peshku ma zune syte.

Thone qe Ne Shqiperine e Re , me Pranveren ne prag te deres , do vije Lulezimi I Ri per Shqiptaret e Rinje. Bujrum ne Shtepite tuaja o Njerez te Mire me Fat te Keq.

1 Like