Trump dhe kongresi republikan shfuqizojnë Obamacare

Donald Trump dhe kongresi republikan kanë shënuar një fitore të bujshme politike me shfuqizimin dhe zëvendësimin e Obamacare - ligjit të shëndetësisë në ShBA, miratuar nga ish-Presidenti Obama dhe kongresi atëherë me shumicë demokrate. “Obamacare, në thelb, ka vdekur” - u shpreh Presidenti Trump gjatë një daljeje festive për mediat bashkë me republikanët e kongresit. Projektligji i shfuqizmimit dhe zëvendësimit të Obamacare pritet të kalojë edhe në Senat shumë shpejt.

Ligji i miratuar nga Republikanët ua heq kompanive të siguracionit shëndetësor detyrimin për të pranuar klientë me sëmundje ekzistuese me të njëjtat çmime si klientët e shëndetshëm. Ndryshimet thonë se tani kompania është e lirë të vendosë çmime duke u bazuar mbi “situatën shëndetësore” Obamacare siguronte që ky diskriminim të konsiderohej i jashtëligjshëm. Para hyrjes në fuqi të Obamacare një individi mund t’i refuzohej sigurimi shëndetësor bazuar në një sërë patologjish ekzistuese, jo vetëm gjëra si hiv apo kancer por edhe diabeti apo hepatiti mund të të skualifikonte. Në Trumpcare individët sërish ndahen dhe paguajnë sipas gjendjes shëndetësore kur nisin një kontratë të re sigurimi shëndetësor.

Ata më të sëmurët mund të hasin çmime të papërballueshme që efektivisht do t’i nxirrnin nga tregu. Për këtë kategori njerëzish, kalimi nga Obamacare në Trumpcare është rënie në cilësinë e siguracionit shëndetësor, por kjo do të ulë çmimet për të shëndetshmit. Në fakt, ky aspekt i Obabacare - çmime të njëjta për të gjithë - ishte më i pëlqyeri dhe aprovuari, si nga ata që ishin pro Obamacare, ashtu edhe nga ata që në përgjithësi ishin kundër Obamacare.

Megjithatë, Washington Post shkruan sot se republikanët, nën presionin e madh për të treguar se mund ta qeverisin vendin, bënë votat për ta dëmtuar dhe ndryshuar Obamacare, por projektligji nuk arrin ta zëvendësojë atë. Në fakt, republikanët votuan pa një analizë nga Zyra e Buxhetit pranë Kongresit, arbitri që bën llogaritë e kostove të ligjeve, ndaj nuk dihet saktësisht se sa do të kushtojë. Trump pati premtuar “siguracion për të gjithë”, gjë që “The American Health Care Act” nuk e arrin, por kjo është padyshim një fitore e madhe politike për Presidentin e ri.

Abstrakt:

Kush është sot barbari i vërtetë? Eshtë ai që minon dhe kërcënon qytetërimin tonë? Eshtë tjetri ndryshe prej nesh, eshte i ndryshmi, është i huaji? Apo barbarizmi i vertete struket, tani më shumë se kurrë, në kete Perëndim tonë që mban edhe ne emer lajmin e perendimit? Për grekët, barbaros është ne origjinë “ai qe fjalët e të cilit i ngjajne nje belbezimi”: është ai qe gjuha e të cilit nuk kuptohet. Duhen shekuj propagande qe barbari te bëhet, në imagjinatën kolektiv, e kundërta e njeriut qe hiqet si i civilizuar, armiku kundër të cilit behen te ashtuquajtura “luftë te civilizimit”. Apo më keq, “tè paqes”. Më shumë se kurrë aktuale jane fjalët e një “barbari” të lashtë kundërshtar i imperializmit romak, te cilin kujton Taciti: “masakren dhe vjedhjen e quajnë “Perandori”, dhe ku bëjnë shkretëtirë, e quajnë “paqe””. Më shumë se kurrë jane aktuale akuzat e barbarëve Trojane, nepermjet Euripidit, drejtuar kundër grekëve: “jeni ju barbarët e vërtetë”. Ndoshta ne, jo me “barbarë” por te sëmurë me civilizim, jemi kthyer padashur ne rrenje te termit “barbari”: jemi barbaroi sepse gjuha jonë nuk kuptohet më; për shkak se gjuha jone nuk zbulon, por fsheh realitetin.

3 Likes

Kam pershtypjen se jane kompanite e sigurimeve qe kane detyruar kete ligj. Po dalin te gjitha e idete e Jack Attalli shkruara te te libri ‘Nje histori e shkurter e se ardhmes’ / A Brief History of the Future.

gjynaf, it missed ‘the first 100 days’ deadline

Per bukuri. Trumpi ka filluar te zbatoje cfare ka premtuar: regres social.

Pergezime Trumpistave te peshkut. Inshallah s’njohin kend ne situate te tille.

zhardin, nuk e kam vetem me ty, por meqe me dole ne shteg:

Eshte pikerisht kjo lloj menyre te shtruari problemi: te votohet sipas interesit! qe eshte esence e regresit, dhe shkaku qe ka shkatuar regresin, pavarsisht progresit dyfelor te majte dhe te djathte.

Me kto mend e tua dhe pertej tua, i bi qe trumpistat jane votuesit qe nuk vuajne nga sifilizi!

as mos e diskuto. fare. do e ket dhe ky noj dell shqiptari

aha ahaaaa :joy:

Sikur duhej dhe miratimi i Senatit.
Sa te beje provat teknike me Senatin trumpi (sic beri me Dhomen e Perfaqesuesve - 2 here deshtoi) …
He per he lajmi eshte vec per Dhomen

po po aty maju ti, tek senati, tek bruti me ate senatorin qeter, Stalker!

Paragrafi i pare, fjalia e fundit. :+1:

eshte permbledhje juaja Blendi?
se nga titulli ngjan me shume si jo

Tiku, o nihilist jashtefelor, persa kohe behet fjale per nje te drejte bazike te njeriut, eshte jashte logjikes te votosh per nje parti apo per nje perfaqesues qe do te ta heqe ate te drejte. Sipas logjikes tende, regres mund te quhet edhe kur myslimanet apo çifutet nuk votojne per Le Pen (bie fjala) nderkohe qe po te votonin per te do te rrezikonin te drejtat e tyre me themeltare. Imagjino cfare progresi do te kish pasur sikur cifutet ne Gjermanine Naziste do te kishin votuar ne favor te kasapeve te tyre, e me radhe, e me radhe.

Nga e gjete kete variant o Bledi?
Ligji I miratuar mban dispozitat e Obames per personat me pre existing conditions (thjesht ja u kalon shteteve te bejne percaktimet e duhura) dhe femijet i mban ne siguracionin e prinderve deri ne moshen 26 vjecare…Po keshtu te detyron te blesh siguracion vec gjoba eshte tjeter lloj.
Se dyti Obamacare po vdiste se kompanite e sigurimeve po largoheshin…duhej nderhyre dhe vete demokratet e pranonin qe duhej nderhyre,tani bejne populistin.
Me Obamacare pagesat po ngriheshin ne menyre alarmante,shume njerez paguanin 700-1400$ ne muaj me 5000$ deductible.
Thuaji keto fakte njehere pastaj le te vije Rasta me shoke dhe te bejne populistin.
Reforma Trump mund te ule cmimet se do te rrite konkurencen e kompanive te sigurimeve.
Ligji kalon ne Senat se duhen vetem 51 vota.

e ke shum gabim filluar qe nga fraza e fundit, sepse ty te kane mesuar historine e sifilitikeve qe behet ne shkollat franceze. Hebrejte gjermane ne pergjithsi e donin shume Gjermanine, nje pjese e tyre, pjesa konservatore votonin djathtas, e nje zot e di se sa prej tyre kane votuar Hitlerin ne fillim. Kurse dihet qe shumica e tyre ishin te habitur me trajtimin qe u be me vone, nuk e prisnin, ata qe iken e kane lene Gjermanine zemerthyer.

Un nuk jam nihilist jashtefelor, jam gjithçkaist mbifelor, eshte gje krejt e kundert. Dukem i tille nga adsurdistet felore si puna jote qe po shkatrrojne çdo gje, fele majtas dhe fele djathtas.

Ti kujton se po me kap logjikisht, dhe ne fakt duket sikur me ke kap logjikisht, fraza jote ka logjike, por po te ishe mbifelore do te kuptoje se ky lloj realiteti nuk ka pike logjike. Me te njejten logjike un te them njesoj, jo per te mu pergjigjur, por per te kuptuar absurdin logjik te realitetit te krijuar nga barbare te civilizuar gjuha e te cileve nuk zbulon realitetin, por e fsheh.

Mysliman dhe hebre, jane denominacione fetare, keshtu duhet te marresh parasysh qe te pakten gjysma e feleve myslimane dhe feleve hebraike eshte besimtare. Atehere mund te behet pyetja logjike:

- Si mund te votoje nje besimtar per lirine bazike te pallimit te sifilitikeve ne Parlament dhe njekohesist te votoje ne Senat per te drejten bazike te sifilitikeve per tu kuruar gratis?

1 Like

zhardin, shiko me siper komentin logjik te korrentit elektrik ACDC-se, pastaj flit. Deri edhe karrikja elektrike ka logjike ne kete bote absurde nihiliste jashtfelore.

“Ligji kalon ne Senat se duhen vetem 51 vota”

gojet e keqija thone se do kete perseri probleme
(sigurisht alla trump)

1 Like

Cfare do te thuash po te kaloje ligji ne Senat?
Me gojen e CNN dhe MSNBC,edhe ligji I djeshem do te kishte probleme serioze qe te kalonte,por ja qe kaloi.
Akoma vazhdoni tu besoni keto media te korruptuara,megafone te prishur te establishmentit?
Mjere juve!

Brravo. Idiotet qe e votuan duhen ndeshkuar dhe mbajtur vazhdimisht nen thunder. Ndryshe si do ti thone babe? Cdo gje qe po ben, po e ben per vete, per biznesin dhe per te pasurit, ne kurriz te ketyre qe i dhane voten. Brravo Trump!

1 Like