Trump do ndryshojë ligjin e emigracionit

07

Me gjasa, programi i lotarisë amerikane (DV) nuk do të jetë më nëse Trump arrin atë që do, një ndryshim radikal i ligjit të emigrimit drejt Shteteve të Bashkuara. Nuk do të ketë më porta të hapura për popujt e varfër të botës, por një shërbim emigrimi të bazuar në meritë. Vetëm kokat apo njerëzit me shumë para do “thithen” drejt ShBA-ve, në një sistem si ai i Kanadasë që pranon vetëm të shkolluarit. Me nivelin e arsimit të lartë neë Shqipëri diku tek 12%, i bie që Shqipëria të mos çojë dot shumë bij të rinj në Amerikë. Ç’mendoni për ndryshimet që propozon Trump?

2 Likes

Mirë e ka, duhet të ishte bërë kështu që në fillim, me merita. Njoh shumë, jo shqiptarë, por nga vende të tjera, që s’u shkon mendja të punojnë, drejt e te asistenca sociale.

Do te thote qe Amerika tani do te marre vetem ata qe jane te gatshem te shkelin ligjin e te futen ne menyre te paligjshme ne amerike. Njerezit e ndershem do te rrine aty ku jane, te pandershmit do te shkarkohen ne Amerike. Me duket gje e mire.

shyqyr se na iku truni

Bukur Tori. Sdq mendoj qe per te ilustruar ‘ceshtjen’ duhet sjellur nje imazh paksa me grafik se i mesipermi.

“Myth” indeed, sic ishte dhe segregacioni, apo skllaveria. Eshte befasuese, pse jo dhe intriguese qe pikerisht racizmin e propagandon nje njeri qe ka qene, sipas asaj qe kuptohet, viktime e racizmit.

2 Likes

jo vetem kaq zhardin, por po ta kisha bere un karikaturen, do ta kisha bere duke e kap lirine ngambrapa prej sume, por te tregu se liria eshte nje fele, ndersa domosdoshmeria eshte fela tjeter.

Bobo kush degjon shaben tani. Vdiq per te ardhur ketej, mbaroi fare. Aq sa ngeli tu rujt mbas vrimes se çelsit ( liveleak) cfare bejne amerikanet apo kanadazet. Ja lexoje me siper si po ankohet.

Blendo, ky akt ishte i pritshem. Asnje surprize nga Trumpi. Nga kendveshtrimi amerikan, zvendesimi i llotarise me nje program me pike ( kishin marr shembul Au) eshte ne avantazh te tyre. Sa do ia arrijne te kontrollojne fluksin ngelet per tu pare. Nga kendveshtrimi i emigruesve procesi behet me transparent dhe i sigurte por veshtiresia fillon me te mbritur ne U.S.A.
Te dy sistemet e emigrimit (llotari dhe piket) kane perparesite dhe mangesite e tyre. Nuk e di pse nuk mund te benin nje hibrid 50/50 .

Ideja eshte qe te reduktoje emigrimin e ligjshem me 50% ne menyre qe mbroje amerikanet pa shkolle nga konkurenca qe vjen nga green-card. Te mos vijne me low-skill workers, roofers, line cooks, burger :hamburger: flippers por vetem me universitet, ne anglisht dhe… qe mund ta perballojne Ameriken financiarisht qe pa ardhur (se paku ne draftin fillestar).

Kjo nuk ka te beje me emigracionin e paligjshem dhe as me emigrimin sezonal per bujqesi.

Tjeter fakt eshte se edhe aktualisht amerika pranon 140,000 njerez me talente e aftesi te vecanta, cdo vit.

Kanadaja ka nje sistem te ngjashem.Australia po ashtu.
Deri dje majtistet e SHBA merrnin Kanadane per shembull per cdo gje,bile benin be e rrufe qe do te shkonin ne Kanada porsa te fitonte Trump.
Perse nuk thone te verteten per ligjin kanadez te emogracionit?
Ja pyesni shqiptaret qe kane shkuar ne Kanada.

Pastaj nga e thena tek e bera e ndan nje det i tere.
Nese ligji kalon ne Senat do te ndryshohet dhe nuk do te ngelet si ne propozimin e pare.

Kjo mania per ta fajesuar Trumpin per cdo gje,do te jape efektin e kundert sic e dha ne 2016.
Elita e Washingtonit,New Yourkut apo San Franciskos tashme eshte shkeputur nga hallet e njerezve dhe flet kodra pas bregut per cdo problem.
Akoma nuk e kane kuptuar perse humbjen ne 2016…dhe vazhdojne e merren me sekondat e kohezgjatjes te shtrengimit te duarve te Trumpit me te tjeret.

1 Like

Nuk te le establishmenti jo :frowning:

3 Likes

Ke te drejte,
Por ndoshta ka ardhur koha tu jepet nje mesazh tjeter, atyre pushtave dhe baxhellave ne Senat dhe ne dhomen e perfaqesuesve,

Po tallen me njerezit si Republikanet dhe Demokratet.
Shiko se si luajne me Obamacare.
Njesoj do te luajne dhe me ligjin e taksave apo te investimeve ne infrastrukture.
Me nje fjale status-quo,sepse kjo i intereson kurvareve dhe baxhellave te te dy kraheve ne Washington.
Koha qe keta qe po vegjetojne tani te zevendesohen me njerez punetore dhe me ide.

Ndryshe Revolucioni i nisur ne 2016 nuk do te jape asnje frut.

2 Likes

Kismet nga tetori tashi.
22.000 e kacafiu dau xhonsi.
do shtrohen dhe kto pa hë, sa ja ka prek folene e grenxavet

1 Like

Po ne fakt Kanadaja ka ligj goxha te mire emigracioni, ashtu. Kur shkon ne Vancouver te duket vetja sikur je ne Kine.:grimacing:

Doktor profesor, nuk e dike qe pa bere 5 vjet ne Amerike s’merr dot asistence sociale?

E di. Aq punojnë ata, dhe qezra vezra. Amerika s’do njerëz qezra vezra, do njerëz të përkushtuar pas punës.

qezra vezra

Me fal doktor profesor po s’di serbisht.

mire do ishte te rrinte aty ai ligj, por nuk eshte se humbet gje e madhe po s’erdhe ne juesej, ku te gjithe i kundervihen secilit ne luften per para me cdo mjet (rracizmi perfshire - i kujtdo kunder secilit)

Pushtat dhe baxhellat ne Washington nuk duan reforma,duan status-quo.
Te dyja palet si Republikanet dhe Demokratet.
Merre Obamacare psh. 7 vjet betoheshin republikanet qe do ta zevendesonin.Tani qe kane shanc luajne e lagu-se lagu.
Demokratet po njesoj,thone qe do te reformojne Obamacare por asgje zyrtare nuk kane bere vec fjaleve ne ere.
Kaq problem e kane te gjejne 3 republikane dhe te votojne variantin e tyre?
Jo thjesht nuk duan ndryshim por duan status-quo.
Me kete status-quo kompanite e sigurimeve po bejne para te madhe dhe populli po paguan dyfishin e premiumeve.

Trump duhet te beje reformen legjistative ku pushtave dhe baxhellave ne Kongres tu kufizohen mandatet.
Trump e propozoi per senatoret 2 mandate per kongesmenet 3 mandate,por pushtat dhe baxhellat ne Washington me ndihmen e atyre ne NYC,San Francisco dhe Hollywood ja hodhen poshte kete propozim qe ishte ndodhta me I miri I gjithe paketes Trump.

Ndoshta Nuk mund te presesh nga krokodilet dhe neperkat te votojne per tharjen e kenetes.

Nuk do te jete e larget dita kur njerezit te marrin armet, se ndryshe nuk ndryshojne keta funderina.