Trump,Edvini dhe kundershtaret e tij

Ne kohen kur ne skene doli si kandidat,ai qe tashme eshte president i amerikes,Donald Trump u shfaq si nje politikan atipik, qe doli nga gardhi i korrektsise politike,duke i’u drejtu zerit te brendshem te njerezeve,atij zeri qe ca “vlera” te imponuara nga kjo krrektsi politike,kishin bere te strukej e te mos artkulohej ne siperfaqe. Duhet thene se" korektsia" ka imponu mes njerezve hipokrizine,aq sa dikush qe flet " drejt e drejt",cilsohet i vrazhde dhe i pagdhendur. Trumpi ja doli te triumfoje duke thy rregulla dhe mos perfillur disa barriera etike apo me shume se kaq. Ne vazhden e ksaj, Donald Trump perdori nje retorike mjaft agresive kunder botes islame,emigranteve dhe disa kategorive te caktuara . Kjo beri qe bota e korrektsise politike te shqetesohehej dhe te vihej ne levizje kunder tij. Per ironi te fatit,rrethanat e sollen qe nje i ngjashem me te,Edvin Kristaqi,kryeminister i Shqiperise,tha trampce ate qe shume nga aktore te rendsishem te poltikes ne evrope e me gjere,por edhe te fushave te tjera mendonin per te. Gjithe kete e shprehu ne nje media shume te rendesishme nderkbetare si CNN. Si kryeminister i vendit Edvin Kristaqit i duhet te sillet ,te veproje e te shprehet ne perputhje ne interesat e popullit qe i ka delegu perfaqsimin e tij. Meqense ai perfaqson nje popullsi me shumice myslimane,nje mbrojtje e vaket e tij,sa per te nxier koken ne siperfaqe e per t’mos u mbyt ne pusin retorikes se kundershtareve,Edvini tha se e ndiente per detyre te dilte kunder nje kandidati qe shprehej me urrejtje per popullsine myslimane dhe gati me neveri per fene vete. Kandidati per te cilin kryeministri u shpreh ne ate menyre qe e dime tashme,rezultoi fitues dhe sot eshte President i USA. E gjitha pra,ajo qe tha KM ne CNN, ishte jo vetem e nxituar por mund te jete edhe demshme per vete vendin,duke pas parasysh peshen specifike presidentit te amerikes.Nese e gjitha kjo do te ishte thjesht nje kosto per Edvinin,s’do te ishte problem,por nese do te kishte kosto per vendin,ketu ndryshon puna.
Tani kundershraret e Edvinit kane shperthyer ne nje gezim pervers per ate qe rezultoi si gabim. Ata jane kaq te lumtur me kete “gabim”. Ketyre nuk ju intereson fare se “gabimi” mund te kete pasoje per vendin,perkundrazi,mezi presin qe pasoja te jete sa me rende edhe per vendin,qe ta pesoje sa me rende Edvini. Nje grup analitesh te frustrum prej Edvinit,ishin mbledhur mbreme rreth nje tavoline ne nje studio televizive dhe qeshni vesh e m’vesh,e kishin mberthyer “gabimin” dhe e mbanin si gurin e varrit te Edvinit. Sali Berisha nxiton ta quaje Dold Trampin si mik te tij,nje sjellje zgerlaqe prej zgerbythi, qe don te hiqet si shok i te fortit te lagjes. Te “i forti” i ka var shpresat dhe ai,per tu hakmarre ndaj kundershtarit ne lagje qe e ka zhdep ne dru. :grin:

ke probleme me korrektesën i herë si fillim.
kur ti ndreqësh ato të dreqosura, flasim prapë o komunist “i orëve të fundit” :smile: :smile:

1 Like

Boll qe e lexove.

Si te mos e lexoj? Me shumë kënaqësi madje

Ore, sec kam fitu une nje status si antar me duket,dhe me dilkan keto postimet pa filtrin e admineve. Une s’e kam per zakon me shkrujt gjana te gjata, e nisa pa dit se ku do te dal i shtrim ne shtrat.Tash qe po e lexoj paskam shkrujt merzitshem me fjale parazite. Varja. Ma hiqni ate statusin. :grinning:

Shkruaj Pjeter mos u shkurajo. Kshu e nisi dhe S1KQ-ja me fjali te merzitshme dhe parazite dhe ja ku eshte sot, nje kollos i mendimit europian, vetull më vetull me Presidentin e Shteteve te Bashkuara.
Se sup me sup me Lirkën se themi dot, berryli i njerit mbeshtetet te supi i tjetrit :smile:

Nikita Hejli tha sot se po mbajme shenime :frowning:
UNITED NATIONS — The American ambassador to the United Nations, Nikki R. Haley, issued a stark warning on Friday to allies and rivals abroad, saying in her first remarks at the headquarters of the world body that the Trump administration would hold to account those who do not back the United States.
“You’re going to see a change in the way we do business,” Ms. Haley said. “Our goal with the administration is to show value at the U.N., and the way we’ll show value is to show our strength, show our voice, have the backs of our allies and make sure our allies have our back as well.”

“For those who don’t have our back,” she added, “we’re taking names; we will make points to respond to that accordingly.”

Jo nuk shkruj ma. Ndihem si teto Ollga qe ka nevoje qe me perpara t’ja lexoje Sala diskutimin. :smiley:

Edvin Kristaqi beri gafe te madhe pulitike ate ai dhe dashamiret e tij ta mbajne.kemi Allahun qe eshte nje dhe atje lart shahit se nje pjese prej nesh ketu ne blog pavaresisht se jemi thellesisht e katerciperisht kondra trump keshilluam se ai nuk duhej te dilte e te bente ata deklarate boterisht .ne ate levizje u keshillua vetem nga zerat ne trurin e tij qe I thone se eshte lider me permasa boterore dhe jo nga interesi kombetar yni.

1 Like

Beje per ne, shkruaj, se ngelem pa kundershtare :smile:

1 Like

Nën dritën e gafës anti-Trump të rradhës të Edvinit të këtij shkrimi, ndoshta ky status i ri prej KM që paske fituar (botimi pa filtrin e adminëve) të bën më të ndërgjegjshëm ndaj rrezikut që vjen nga vetë shkrimet e tua.

Prandaj do të ishte e udhës që edhe titulli i këtij shkrimi të qe:
Trump, Edvini dhe Pjetermustakuqi.

Kurajo, Mustaqe Kuqi Pjetër…

2 Likes

ngushellime Pjeter, nuk e meritoje.

1 Like

keq punet,
http://m.top-channel.tv/lajme/artikull.php?id=346705
kujt me ja qa hallin me pare

Statusin e kisha fitu me kohe. Tashe po e kuptoj se vikan dhe previlegje si rrjedhoje. Privilegjet qe t"i mbash,duhet t’i meritosh. Nuk du gjana te pameritume. :grinning:

Nuk! Nuk! Kete marre askush se do.
Kete faqe te zeze gjithkush e dro!

Ej se ne sfond kam “lulkuqet mbi mure” ngaqe i kam kthy shpinen televizorit. Po me kujton Liza lasken qe kur kerkon drejtorit leje per tre jetimet,ai i thote,te tjetet marrin nga ni dhe ti qe ske buke per vete done te marresh tre. Gezohen - pergjigjet ajo.
Edhe ti gezohu. :stuck_out_tongue:

1 Like

Pse ban dredha kot Pjeter, ideja e shkrimit del qarte, dhe mu me vlejti si rikonfirmim i nytesise se politikes aplikuar si vetem politike, politike per politike. I vetmi problem mund te jete paraqitja jo klasike. Meqe thu qe e shkrove shtrire ne shtrat, njesoj sikur u ngrite prej shtratit, zveshe pixhamat, lave syte, hoqe zglebat, mund te kishe bere njesoj edhe me shkrimin. Por edhe keshtu me zgleba siç eshte, tani ne epoken e artit modern, mund te kete vlere, psh informacjon: si mund te shkruhet nje shkrim me zgleba me ide te hedhur menjehere pa kujdes per paraqitjen, por pikerisht per kete brendia e zglebes politike del me qarte?

A nuk jetojme ne nje epoke demokratike te rrethuar nga fytyra me floke sapo ngritur prej gjumit te lyera me xhel, me pantallona blu-xhins te çjerra qe te reja, qe ne vend ta mbulojne bythen, e zbulojne bythen (e Saturnit qe e kafshon ne mungese te Marlonit), me floke pa lare rasta qe kane zene morra pederasta te lyera me profum freng jardin sur le nil?

Peshku dhe opsjonet e tij nuk jane privilegj, por jane dhurate e hyjnive te Olimpit, per te cilin ne, jo vetem qe nuk do te jemi dot, dhe nuk mund te jemi dot, kurre mirnjohes, por edhe pa kuptuar e keqperdorim.

I ndritete shpirti per jete te jeteve kush e ka bere Peshkun. Nuku gjen tjeter te ngjashem ne bote.

po mo po,idete i kam te qarta une,po ato zglebat qe me shume finese m’i permen,skisha qef me m’i pa.tash pevecse nuk jam ne gjenje me shkrujt gjana te gjata qe kan edhe njefare vlere,jam edh demel i lind per ta ba nje gja te tille. m’u dhims ajo qe kisha shkrujt deri m’at moment,se i here desha me e nderpre. do thush ti,po s’qe ne gjenje s’je,pak ransi ka je demel apo jo.dakord. po ja qe m’kap delli kaj here edhe mu me shmarz i strajce me fjale ktu ne oborrin e peshkut.kur shkrujta dicka para ca ditesh (edhe ate t’u pi kafe diku n’Tirane e shkrujta) dhe me kte tani,vuna re qe m’i kalonte direkt dhe e kuptova se kete e paskam peshqesh nga peshku si antar i devotshem i tij. ai komenti tip whatsapp-i me shtrat te ka irritu e shof. jo pa qellim kam perdor fjalen"dell’ ne ket koment,qe te inspiroj te bajsh eshe nje koment nga ato qe ke qef ti.

perveqse me indrit shpirti ne jete te jeteve atit qe ka ba peshkun,uroji dhe begati per trupin,meqe asht akoma ne ket bote.

Besoj ate dite qe erdh haberi e kemi qujt koqe, a loqe (per hir te afersise nuk besoj se ka rendesi rremimi per hir saktesimi). Rezultati i zgjedhjeve nuk ka asnje lloj rendesie. Sa do te madh ta kish/kishim borxhin kundrejt nje kandidati, ai nuk duhej shprehur kurrsesi ne ate menyre kundrejt nje kandidati tjeter. Nga ana tjeter, cer shuplake qe i ka dhene keshilltareve dhe ter stafit te ministrise se jashtme… NYT i ka bo krejt.
Dje, ndersa ngrinte e ulte gure unifikimi mendova “fiks kryeminister rrepublike bananesh” Kaq e ka hapin e takatin, kaq bo.
Perball ketij ama, ulet ai qe shko ne DC, e vesh kapele fushatash te nje kandidati per president te nje shteti tjeter, nderkoh qe pretendo te behet kryeminister i Shqiperise, e pozon me dashnorin e babes se vet shpirteror. Klasike si foto, njeri bashkpergjegjes me baben shpirteror per vrasjen e 20+ njerzve, dhe tjetri bashkpergjegjes, po me baben shpirteror per vdekjen e 4 te pafajshemve ne mes te bulevardit. Te dy ngerdheshen ne foto, e pse jo. Ky bolja i nje milione shuplakave, qe sdeshi, a sditi ti ndeshkoje keto 4 vjet, eshte teper i zene me shigjetime nderkontinentale per tu marre me keto padrejtesite e parendesishme lokale.
Sa per analistet pastaj, zagare mer, zagare.

3 Likes

ne boten virtuale, surrogato e botes tjeter, nuk mund te kihet trup fizik, pranej bojme i dor muhabet sikur te ishim ne ate bote. Gjithashtu edhe urimet i bojme sikur te ishim ne ate bote. Pra mos u bo marak, isha koshient per çfare thashe, merru me gabimet e antikomunisteve.

komunistet nuk dine anglisht :stuck_out_tongue_winking_eye: