Trump vulos historinë - Jeruzalemi Kryeqytet

jo nuk e kam thene me ironi, por jam i ndergjegjshem se shprehja qe thashe eshte ironike ne vetvete.

Ne fakt ka nje te vertete pa ironi me sa me ka shpjeguar nje njohes i Amerikes dhe kishes ortodokse shqiptare dhe historise se saj. Per here te pare Foti Cicin e pashe ne televizor menjehere mbas ndrimit te regjimit ne vitin 91. Ky miku me tha se Foti Cici eshte nje nga pretendentet per kryepeshkop i kishes autoqefale. Ne ate kohe ishin nja 2-3 pretendente qe i benin yzmet ish-postit te Nolit.

Qe atehere nuk di me gje per te, Arbani ma rikujtoi, plus keto qe ti me thua, e qe i degjoj per here te pare.

Nuk e di si eshte puna e Fotit, as i kom idene kush eshte, dhe as ortodoks nuk jam (biles as i krishtere nuk jam), por pa dash t’i bej avokatin, flas ne pergjithsi: personat qe konvertohen jane tipa si te thuash ekstremistesh, thene ne kuptimin pozitiv si njerez me pasione te forta dhe me fuqi shpirterore te jashtzakonshme, biles edhe fuqi fizike te jashtezakonshme. Ne kete kategori hyjne edhe kriminelet, vetem se kriminelet i praktikojne fuqite e tyre negativisht. Por mjafton te ndryshohet shenja, dhe krimineli behet shenjtor. Pak e shume historia e Zhan Valzhanit, si rast me i njohur per laiket e pa interesuar per fene. Ky eshte fenomen i rendomte ne jeten e shenjtoreve, kuptohet vetem nje kriminel me te tjeret, mund te behet “kriminel” me veten, sakrifica etj. Rasti me banal eshte i shen Palit, qe ishte nje kriminel, per me teper qe persekutonte dhe vriste krishteret e pare. Ne fakt perhapja e krishterimit eshte veper kryesisht e shen Palit. Shen Françesku, qe mbahet gjasme me i buti dhe me i omli i shenjtoreve, ishte tip aventurieri, ishte ushtarak qe vriste dhe priste ne lufte. Me pas u konvertua kur u kthye nga lufta ne katund te vet.

shiko se po u fol per penisin dhe vaginen, gjithnje interesant eshte shkembimi :stuck_out_tongue:

po edhe kauret vete ndahen ne nestoriane dhe chalcedonians mbi naturen hyjnore e njerezore te jezu krishtit.

Ta shikoni me teleskop integrimin ne BE , urime vellezer myslimane ,presim Turqishten dhe Arabishten gjuhe te dyte zyrtare e jemi ok. :clap:

Ne kuader te te qenit myslimane kane marre pjese edhe shqiptaret dhe nese kjo pengon anetarsimin ne BE, cfare vleka ne nje kohe qe si bashkesi nuk pajtohet me kete fakt?

Per ate pune me shume myslimane ka ne Gjermani sot sesa ai 60% artificial , i jashteligjshem i bere nga INSTAT ne 2011 ne Shqiperi ,por se shikon Gjermanine te shkoje neper asamble islamike apo e kam gabim ?!

Antaresimin e pengon dhe shume madje , se nuk e sheh ti eshte pune tjeter :wink:

Pengesen ok. Flas per vleren e anetarsimit. Nje familje (qe apriori kuvendohet ne baze te principeve te laicitetit dhe lirise se besimit) qe nuk na pranon sepse jemi statistikisht shumice myslimane mbase nuk vlen qe t’i bashkohemi.

i ashtuquajturi ‘‘integrim’’ është zhgënjimi i radhës për shqiptarët naivë! na duhet një nedanjah! të mbledhim jeruzalemët tanë rrethb e rrotull!

1 Like

ty ne fakt te duhet nje bashir al assad qe te provosh shijen e gazit sarin e te lumturohesh ne haremin me 7 virgjeresha konviktore

Pershendes te gjithe fansat e gjigandit #edirama me festimet e Hanukah ne Kryeministri

hanukah

Edi eshte edhe katolik, edhe ortodoks, edhe hebre. Si keta amerikanet qe thone " I am 1/16th French". Pirdh ne te me nje fjale.

Nejse, happy Hanukkah pa c’i qtemen.

1 Like

Ortodoks e Katolik ndoshta por Hebre nuk eshte, dhe ardhja e Kryerabinit te Evropes ne Shqiperi nuk eshte aq rastesore po nejse , Gezuar :menorah:

Po ate yarmulken pse e ka vene ne koke? Eh ca te ben Sorosi thuaj :smile:

Cojeni Rabinin te shikoje ate menoren mozaik ne Sarande nga shekulli VI e mbase sjell ndonje investim.Vetem mos i nxirrni sarandiotet hebrenj :joy:

1 Like

Amon po Ky diten e shiut te modh veshi xhupin e Bajernit te Modh sa i Modh qi je ti :grin:
Ça pret?

SHQIPËRIA NË PRAG TË KATASTROFËS GJEOPOLITIKE .DONALD LU AMBASADORI I SHBA APO I KINËS?!

Puna është që sot jemi në prag të Katastrofës më të Madhe Historike: Me firmosjen nga Ambasadori i Shqipërisë në Turqi të Deklaratës së Konferencës Islamike kundër SHBA dhe TRUMP (më shkruajnë nga Brukseli se një TV belg dje jepte pamjet kryesore të lajmit flamurin shqiptar dhe përfaqësuesin tonë atje) po i kundërvihemi dhe po humbim të vetmin aleat të Shqipërisë në botë që i detyrohemi aq shumë dhe po i shpallim armiqësi artificiale Izraelit mgjths as kemi shkak dhe as interes!
Fondacionit Soros) me urdhër të Remzi Lanit dhe Endri Fugës) shpërthyen në mënyrë absurde me emisione në prime time duke shpikur rolin shqiptar me emisione për hallet e SHBA me Izraelin dhe Palestinën duke vënë në vijën e parë përfaqësues dhe zëra nga komuniteti muslimanë për ti vënë para përgjegjësisë së ndjeshmërisë së drejtë fetare në një çështje që as na duhet dhe as na intereson as të mbajmë qëndrime dhe as të përzihemi!
një Apel për Z. Berisha dhe Z. Meta:
MERRNI NË DORË SITUATËN DHE MERRNI KONTAKT ME WASHINGTONIN DHE TEL AVIVIN!!! Sqarojini që Edi nuk përfaqëson fare interesat e Shqipërisë por të Soros dhe vendimet e tyre në këtë konflikt global sponsorizohen direkt nga Soros! POPULLI SHQIPTAR NUK KA FAJ DHE I ËSHTË MIRËNJOHËS SHBA!!! Tregojini Washingtonit që Donald Lu është Ambasador i Kinës me nënrrogë të paguar nga Podesta dhe Soros dhe nuk përfaqëson që prej 20 Janarit SHBA-në!!! A.G.

Amerikanet thone ndonjehere edhe qe kane paraardhes nga fisi Pokahontes. Quhet ndryshe “the Pocahontas Syndrom”. Kshu, kshu…

Kapo para se te kalosh ne histeri , kujto vetem faktin qe ne vitin 1992 ishte presidenti yt i dashur Berisha qe te antaresoi ne konferencen islamike…

Cfare kontakti kerkon me Washingtonin ti , ate qe paguhet 20.000 $ pjata per te dale foto , apo ate $ 1 Milion per lobim ?!!!

Ferkoje pak me krem shendeti , sipas rekomandimit te mjekes se lagjies :wink:

Po ti e ke mbyt fare me kte :frowning:

Une ja thashe me shaka kurse ajo me sjell nje shembull qe ska fare baze krahasimi me ate qe une i shkrojta.