Tuidëlldum dhe Tuidëlldi (Pjesë e parë)

Po vertet e ka. E me te dhunshmit e te dhunshmeve jane ateistet qe jane te majte ne Amerike, e te djathte ne vend tyre. Dhunojne rrubullaksine e globit toksor dhe konceptet ne orientimit njerzor ne hapsire.

E kam vertet dhe jo vertetë. :slightly_smiling_face:

O gjemb, cfare do ta pengonte acdc te dhunonte gruan e tij ne mungese te ligjit?

Ka ateiste te paqte e te dhunshem sic ka fetare te paqte e te dhunshem. Ka pluralitet njerezish. Aquamarine, cfare jane keto dokrra? (Pyetje retorike sigurisht)

Po mire ti pse perserit fjaline time te fundit? Lexo njehere shkrimin se nuk eshte komenti im pa lidhje me shkrimin apo me i rendesishem se ai. Apo perton dhe do behesh i zgjuar si gjembi vec duke lexu komentin tim, moos c’ia futi kot Aquamarina. Hajde mushi mendjen atyre qe jane bere te ditur me artikuj gazetash e s’kane provu dhunen e librave tamam, jane me keq se iluministet e dhunuar nga librat se s’ke cfare t’u shpjegosh, i mungon baza.

1 Like

Aquamarin, po me prish temen. :stuck_out_tongue:

1 Like

Kot shkruaj une e shkreta qe para se te shprehem, e kam marre parasysh kete argument pa lidhje, jooo, prape do ma permendin.

Ti flisje ne princip apo jo? Ne komentin tend?

Pse duhet te reagoje njeriu ne menyre aq defensive? Nuk e kuptoj. Permbaju vetes, komentit dhe shpjegohu; te tjerat jane krejt te panevojshme.

Po meqe ti me the dokrra me pikpytje retorike dhe s’deshe te pergjigjesha se te prishja pytjen retorike 4atehere une nxorra thonjte defensive qe i mbaj gjithmone te prere. Lol

Po normal qe ishin dokrra. Own it dhe mbroju (persa i perket principit). Keto te tjerat jane fjale kot.

Ti s’mban mend ca thua. Me the permbaju vetes e shpjegohu. E pse te shpjegohem kur ti je i bindur qe jane dokrra, kjo ishte pergjigja ime. Dhe mos lexo komentin tim por lexo temen, pavaresisht se do te duket boring ngaqe je msu me gjera te shkurtra llokum ke goja.

“…me gjera te shkurta llokum te goja?” E le me kaq. Ndjese qe bera nderhyrje ne kete teme te padenje per mua meqe ra fjala.

Aqua, kisha pershtypjen se konflikteve/luftrave ne historine moderne kane nisur per shkak te feve te ndryshme.

Po mos na bej te pseudoofenduarin se nuk do na prekesh me keto ironite qe ben. Te thashe lexo temen, mos m’i sperdridh fjalet. Na gjykon edhe te folmen ti pale. Po une s’e kam kompleksin e shpalosjes se erudicionit qe te bej interesanten me ironira ne shqipen standarde. Pavaresisht se shume prej jush qe mundohen te shkruajne sakte shqip, bejne shume gabime. Te dogji qe te thashe s’e ke lexuar temen? Apo do me thuash prape argumentin: ku e di ti qe s’e kam lexuar temen. Ku e di ti qe ateisti eshte qejfli dhune? Hajde t’i numrojme dhe ta vertetojme kete tek te gjithe ateistet e botes, nji nga nji.

Une thashe Zot moj Gjembi, jo fe. Feja eshte nje rruge qe po e ndoqi njeriu duke respektu zerin e te dy hemisferave, te ndihmon te njohesh e me pas te duash Zotin, e jo ta kesh frike.

Zonja zyshe, mos u kurse, nxirri te tera shenimet qe ke per te nxjerre.

1 Like

Asgje perveç ligjit, por e gjen prape menyren te evitoje ndeshkimin e ligjit, nepermjet perdhunimit te gruas, gje qe nuk eshte aq e lehte te provohet ligjerisht kur eshte gruaja jote.

Pres me padurim nje reference te 'ligjit te psikodinamikes" qe shpjegon qe ateisti eshte qefli dhune. Enibadi?

1 Like

Nga nje vesh te paska hy dhe nga tjetri te paska dale leksioni falas qe Heretiku ka vite qe e jep ktu ne peshk mbi metaforen e marlonit. Per cfare zotrote flet me ironi dhe siguri smartassi, jane shkruar plot seri Sublimierung dhe kjo ketu te orienton jo pak ndaj te thashe lexoje. Ose te pakten ki njecik respekt per ata qe e njohin mitologjine me mire se ti dhe sjellin falas sinteza te realizuara kaq bukur qe zotrote te vendosesh pak trurin ne pune e te reflektosh mbi gjerat qe nuk i njeh. Une personalisht qe ne jeten e perditshme jam larg tematikave qe trajtohen ketu, kam respekt per punen e tjetrit, sepse e di per analogji se sa njohuri duhet te kesh dhe sa pune konceptuale kerkojne qasje te tilla analitike. Dhe kur shkruaj nje koment, nuk i permend kot me yll replikat e nxituara, ne menyre qe te evidentoj qe jo se s’me ka shkuar mendja tek arsyetimet e nxituara. Dhe kur sugjeroj reflektim mbi temen, nuk e bej kot, sepse nuk flas e pandikuar nga cfare lexoj.
Qe te fillojme me ty, meqe t’u duka si zyshe, na trego pak qe ne radhe te pare e njeh abc-ne e ceshtjes, pra na fol pak per binomin Eros-Thanatos, nese te ka rastisur ne gazetat qe konsumon ti. Se eshte e kote te jap, po nuk dhe ti. Nuk jam aq e mire sa te te pranoj sic flet, ne pozitat e jurise, pa na treguar cfare te ben te mendosh se je kaq i squt. Jo per gje po u fute qe ne fillim si pyke ne muhabet me pytje retorike plot edukate dhe pastaj u ankove olele nxori kthetrat kjo.

Komentin te bukur e te gjate e ke shkruar, stil fet-e-fet, por per “ligjin e psikodinamikes” pak u permend. Te te lus te na shpjegosh? :slight_smile:

He jepi Aqua se jemi duke prit te gjithe ligjet e psikos!