Turistët nordikë vijnë me kusht: Nëse nuk u pëlqejnë kushtet, ikin

Nordikët, shans i artë për Shqipërinë por që mund të kthehet në vetëvrasje….
Kjo do të varet nga mënyra sesi do të menaxhohet situata dhe këtu nuk u referohen hoteleve, por infrastrukturës.
Inspektorët e agjencive të huaja kanë lënë afat deri në fund të marsit për të mbyllur punimet nëpër rrugë, ose do të nisin negociatat me Rinasin për të zgjatur qëndrimin e avionëve

hotelet shqiptare nuk kane pse e bejne full-exluziv, me tre here te ngrena e te pira,
turistit i duhet lene hapsire edhe te haje e pije ne vend tjeter,

Na plasi bitha .le te ikin .Shqiperi e shqiptareve :grinning:

Nuk e kemi infrastrukturen e mire, por kemi hashash per ta tymosur lire, kemi vajza te nxehta per hamshoret nordike, por edhe meshkuj zeshkan per biondet e shpelara nordike te te gjitha moshave.

Ikin brenda dites po si pelqeu? Wtf, it is what it is. Ca presin ato me shume se c’eshte ne hotel description? Naplaby se iken nordiket. Vijme vete, ne Americanet :crazy_face: Kshu me kushte se kuptoj ci pranojne keto verdhacuket nordike.

mendoj qe jeni ne pozite qe duhet ta pranoni kushtin , te pakten te provohet…
por nuk e kuptoj ,pse peshku ndihet i indinjuar ? ky eshte realiteti ,jo gjithekush mund te ambijetohet ne ate qe i ofrohet ,aq me shume kur flasim per nordiket , popujt me standardin me te larte ne bote …

nordiket jane tough cookie per gjendjen e brishte te turizmit tone, mendoj se ose do ikin ata, ose do falimentojne bizneset tona host nese perpiqen t’i mbajne. Perse i cojne ne durres, nuk kuptoj, jugu me asetet natyrore kompenson ca mangesite e industrise.
Nordiket bravo i gjeten anen pazarit, kontraktojne paraprakisht me koncesionarin e aeroportit per avion ne dispozicion. Kete menyre le ta perdorin edhe grupet shqiptare si kundrapeshe ndaj stereotipeve mbi shqiptare kur prenotojne pushime jashte.
Edhe nga paketat kane zgjedhur vetem breakfast - mosbesimi ne kulm.
Big challenge, te shofim si do shkoje, qeveria mire do ishte te nderhyje per mendimin tim, pavaresisht

Standartet jane per tu respektuar nqs do turiste te huaj. Standartet jane dhe per turistet shqp, respekti i tyre do te pastronte industrine nga çdo lloj matrapazi sikurse do ti bente me konkurruese ndaj vendeve fqinje. Pastaj se nordikut i duket djelli me djeges ne shqp se ne suedi apo se bregu eshte me rere gri dhe jo te bardhe…le ta mbajne me shkume dhe te shkojne diku tjeter.

jepu token ata te ndertojne hotelet e tyre ti administrojne vete e te paguajne taksat(te cilat do i paguajne deri ne nje se nordiket jane te ndercem) .zgjidhja e turizmit nese duam te bejme hair me ate industry eshte te vijne operatore te huaj me emer si psh holiday inn , best western etc.keto mom and pops hotels qe kemi per momentin pastaj fitojne nga emir e tradita qe krijojne the heavyweights.

Si thote kurreshKari, korrupsioni e zhvillon nje vend. Keta nordiket e pazhvilluar qe e kane korrupsionin gati zero, kane per ta shkaterruar turizmin shqiptar po e moren ne dore, me ate ndershmerine e tyre. T’i lene me mire shqipot t’i bejne gjerat si dine vete. Nuk e shikon qe me korrupsionin e tyre e kane bere Shqiperine nder vendet me te forta e me te zhvilluara ne bote. Ja pyet Shkaben po nuk besove.

2 Likes

King James Bible
Righteousness exalteth a nation: but sin is a reproach to any people

Ne krye Te agjensise se zhvillimit te bregdetit pas fitorjes se socialisteve u emerua nje tip I cili pasi mori postin erdhi ketu ne peshk e na pyeste na nese njihnim ndonje ekspert qe merrte vesh nga ajo pune .

Harrova te shtoj se keta skandinavet jane nga ata qe vrasin balena. C’i duam ne Shqiperi? Apo qe te na shfarosin peshqit tane, qe i kemi mbajtur me aq kujdes duke i gjuajtur me dinamit.

1 Like

per sa kohe qe hotelet ne fjale jane te mbushura plot pa asnje dhome te lire nga korriku deri ne shtator, dhe per sa kohe qe keta nordiket paguajne njesoj sa te tjeret, demi eshte zero.

2 Likes

Mund ta shohesh esdhe keshtu
Sidomos nese kostot per keta i tejkalojne fitimet

1 Like

Sikur shume mbivletesohen paketat “all inclusive” ne artikull. Nese turistet zgjedhin vetem mengjesin mund te jete fare mire qe duan te eksplorojne restorantet rreth e qark.
Persa i perket infastruktures, mua personalisht me eshte dukur mire ne krahasim me fqinjet. Nga ana tjeter, per nje vend te vogel si Shqiperia (ku interesi me i madh eshte te besh turizem te kombinuar, plazh-kulturor-ekologjik) duhet permiresuar transporti. Te marresh nje makine me qera ne Shqiperi kushton drastikisht me shume se sa ne vendet me te pasura te Evropes. Nuk eshte cost-effective.

Nordiket tane jane kosovaret, ata jane e ardhmja e turizmit tone

Nuk ka shume rendesi kush jane nordiket tane. Ajo qe ka rendesi eshte qe kushdo qe viziton Shqiperine te ndihet rehat dhe i mirepritur.

Situate tipike e new-media. Sezoni turistik po afron. Pronari nxjerr gazetaren te beje ndonje shkrim per problemet (se arritjet nuk perbejne lajm) te sezonit qe vjen. Gazetarja shkon tek nje agjenci turistike dhe i i pyet per shqetesimet qe kane dhe Graali i shenjte i zbulohet ne formen e nje autobuz me 20-30 nordike qe agjensia turistike i sjell per pushime dhe pervec te tjerave i ofron si garanci edhe kthimin nese nuk iu pelqen, qe eshte nje reklame goxha e zgjuar por thuajse dhe e domosdoshme, per dike qe teston tregje te reja. Tani gazetarja e fryn dhe e fryn tullumbacin e autobuzit a thua se keto 30 nordike te ardhur ne vitin 2018 jane Mesia vete qe Shqiperia ka pritur ne shekuj, Zogu qe nuk duhet lene te ike doresh etj etj, a thua se e gjithe Shqiperia do lere punen te shikoje nese do celin veze apo jo keta 30 pulat nordike per javen qe do rrine ketu pasi, ketu vendoset e ardhmja e kombit. Nga ana tjeter sapo arrin kete pike kulminante tensione gazetarja nxjerr nje gjilpere nga gjiri dhe e plas fllusken duke e konsideruar kete asgje me pak se vetevrasje kombetare. Dhe pulat e social-media e blogjeve, akoma pa rene ne toke copat e tullumbaces, vrapojne te shpetojne nga tastierat e tyre turizmin, dinjitetitn kombetar, turistin nordik apo jo nordik, pilotin e avionit, shoferin e autobuzit te linjes Rinas -Golem etj. :)) Ikni o popull vazhdoni te kullosni lopet, mbaroni relacionin qe duhet t’ia kishit dhene shefit qe dje, mbaroni kafen me cigare ne verande apo kaloni rrugen se u ndez semafori jeshil dhe mos kafshoni cdo grep qe iu del perpara, me apo pa krimb.

2 Likes

eshtun osht, e shtun!

image