Turisti, restorantxhiu, sherbimi dhe rregullat per ter palet

Te gjithe u njohem kete dite me nje ngjarje te pazakonshme per turizmin shqiptar. Te themi te drejten, te gjithe ne e denuam pronarin apo restorantxhiun qe na kujtoi filmat horror hollivudian. Mirpo keto dite, pas denimit te restorantxhiut, na erdhen vetvetiu disa pyetje.

 • Pse duhej te shkonte puna deri ne gjykate ?
  A nuk kishte (ka) ne Shqiperi, organe lokale qe nderhyjne per te zgjidhur konflikte ndermjet klientit dhe restorantit.
 • Si u gjend ai hipur ne makine jashte ?
  Kjo pike zbardh edhe dyshimet e njerzeve dhe hedh drite mbi te verteten, se tani me mbrapa po ndigjojme edhe te tjere qe thone se restorantxhiu nuk kishte faj. E ne rast se ai nuk paska faj, cila ishte zanafilla e konfliktit.
  Mendja ma thote se shkaku mund te kete qene fatura, ku per fat te keq, ne mbi 50% e restoranteve, kur porosit shume artikuj/produkte, restorantet ta fusin ne çmim dhe 1-2 produkte me shume. Kjo me ka ndodhur mua dhe shume te tjerve.
  Konflikti ka degjeneruar ne sharje, dhe si perfundim kemi vidion makabre, ku kam pershtypjen se, edhe vete restoranxhiu po ta shohi tani, do habitet me skizofrenine e tij te atyre momonteve.
  Mirpo lind nje pyetje tjeter;
 • Valle ne kete konflikt, kemi vetem kete vidion skandaloze, qe na ul ne syte e te huajve, dhe kush ishte i interesuar per nje skandal te tille, per nje pamje makabre.
  Te thuash Spanja, jo nuk e besoj, se ne nuk hyjme fare ne refene. Spanja e ka konkurrencen me Francen, dhe jane dy vendet kampione te turizmit. Te thuash ndonje vend rrotull nesh, mundet, nuk perjashtohet si opsion, pas rritjes se turizmit ne vendin tone, mirpo lind pyetja;
 • Cili ishte roli i dy shqiptarve ne momentin e restorantit dhe roli i spanjollve, kush e agravoi me shume situaten.
  A u hulumtua nga organet e ndryshme shqiptare kjo gje, apo hajde te marrim kopanet dhe te veme gjoba stratosferike, gjoba qe fatkeqesisht jane shume me te larta se ketu ne perendim dhe qe e stresojne shoqerine shqiptare.
  Dhe se fundi, si ne gjithe boten, a i kane restorantet shqiptare te afishuara çmimet dhe rregullat, se shihet qe shume restorante nuk i kane te afishuara ne mur rregullat.
  Mendoj se kjo ngjarje, nxorri ne drite shume te meta te turizmit tone, si dhe punen qe na pret ne te ardhmen per ta permisuar kete sektor, por jo per ta ndeshkuar makabrisht siç veproi restoranxhiu budalla.

flm, gjembo per hapjen e drites jeshile :grin:

Kjo e cmimeve eshte gjithandej problematike Pjer. Vendet fqinje nuk jane hic me pak fajtore ne t’ia futur klienteve persa i perket pares. Budallalleku monumental i ketij idiotit ka per ta perndjekur turizmin shqiptar, ndoshta dhe per me mire sepse ne kete menyre bejne icik autokritike dhe icik permiresim restoraxhinjte.

e keqja e shume padronve/pronarve, Yeriko, eshte se kur shkojne ne restorant, ne punen e tyre, harrojne apo nuk duan te veshin kostumin e sherbyesit, organizatorit, mikpritesit, punonjesit, ata mbajne vazhdimisht kostumin e agait/padronit, se aq mend kane.

1 Like

Falendero square.

Kta te Jugut u eshte latuar pak koka se kane qene shume jo-profesional e jo-mikeprites ndaj Turistit. Labi ka sjellje tipike prej Maloku… duhet tja dish per nder qe po te le te shohesh Rivieren… sa per sherbim as mos e prit… Labi pronar te thote me mburrje: Ca kane lindur per te sherbyer e Ne Leberit jo.
Me pak fjale mos hap restorant nese nuk do me sherby sepse vetem bukuria e natyres nuk eshte e mjaftueshme. Ene Shpetim Gjika i kish dale ne Mbrojtje KoKedhjerit e kishte deklaru se sduan turista pabuksa por elitar… fatkeqesisht u provua nje dite me vone qe kta turistat ishin mese elitar dhe kushedi se ckerkonin andeja.
Shifni Durresin dhe tiranen nese doni sherbim. Shifni kulturen Korcare qe e kan kthyer evenimentin Birra Korca ne ngjarje qe edhe greket vijne vazhdimisht e marrin edhe birre Korca me vete ne Greqi. E Korcaret e bejne pa reklame e pa mburrje kete eveniment.
Gjigandi ben reklame per Turzmin po nuku e di se jo te gjithe jane te afte te presin e te terheqin turiste. Natyra nuk mjafton.
Nashti ky Turisti elitar kishte hik se ushqimi kishte marre shume kohe…edhe ne ameriqi…kur te vonohet ushqimi… paguan koktailet e pijet dhe ja mbath. Une keshtu bej vete e ska pas ndonje zog kullumbrie … qofte edhe zezak… te me kercenoj a te me marri peng.

1 Like

U desh ky incident qe te dilte se restoranti eshte pa leje.
Askush nuk pyet me se ka license biznesi ,inspektim sanitar ,a i ploteson rregullat e okupimit (numri maksimal i klienteve qe lejohen ne lokal).stamdardet e mbrojtjes kondra zjarrit (Dyer emergjence,etj).numer tatimor .prandaj duhet qeveria qe te veqilose keto gjera te merzitshme jo te beje selfie me Ronaldon apo obamen .

Ne Shqiperi kishte 1500 biznese ne booking.com qe nuk ishin rregjistruar ne tatime fare dhe si pasoje nuk paguanin as uje e as drita. Gjigandi e ka zemren e bute… kur erdhi ne Karrige u vuni takse 20% turizmit…u bo gjullurdi e modhe dhe me lobim taksa u bo 6%…dhe kete per turpin e Shqiptareve plehrat pellazge nuk e paguajne. Po nuk bohet rigoni lis jo. FUtja 30% taksen e kap ke te kapesh…me shume do mbledhesh se zanatin e hajduterise nuku ja heq dot Skipetarit.

korça, tironco, ka kulture te hershme, do ishte mire te shperndahej kjo kulture, biles edhe nepermjet tv e reportazheve te ndryshme.
atje tek juve ne usa, ka dhe filma per sherbimet ne restorante, se i shohim edhe ne ketu ne europe,

100 000 turiste per 5 nete…e aty nuku ka Riviera a Lungomarekauret e korces kane tradite biznesi .zona e bregut me pirateri e grabitje jane marre ne shekuj.

1 Like

Kush e ka per detyre ti kontrolloje keta ?po nuk I vole ndonje takes turizmit kujt do I marresh?

Ca kombe ecin e ca zhduken, fatkeqesisht. Qytetaria eshte vendimtare per mbijetesen, Malokeria kercenuese per te.

Bijte e bijat e ketyre qe vjedhin…qe nuk rregjistrojne bizneset…qe vjedhin uje e drita …e shesin pordhe se sa keq eshte Njemcia me uesej. Une nuku di qe kan zbritur alien ne vatan te korrin taksat.
E kam mik Edvin Kristaqin …tha Kokedhjeir para Gjykatesve… pa ju skuqur faqja e pa ju zbehur e qeshura.
Besoj Se Gjigandi d oi vere rruspat hotelit e shtepise…si di ta beje AYA pa ndjere e ne mes te nates.

Por, aty, jo pak herë, i pret ajo kinse buzëqeshja e frikshme e njeriut të ri vigjilent kundrejt armikut: Çfarë do, është vendi ynë! Ne e bëjmë ashtu si duam vetë.

mesa di, te shikuarit tjetrin venger, inati dhe vigjilenca se mos ma hedh tjetri… te gjitha keto jane kulturore, jane te zones. Ne dac edhe te gjithe vendit. C’lidhje ka me ideologjine, c’pune ka me njeriun e ri ato karakteristika.
Nese ideologjia huazoi e beri te vetat tipare nga folku perkohesisht kjo mund te kete ndodhur. Por jo e anasjellta. Sistemi ka peshen e vet ne njeriun por ne fund te fundit bazamenti mbi ku ai ngrihet, lenda e pare, balta,me te cilen punohet eshte njeriu dhe gjenet e kultura e tij.
te jene valle kaq kunguj shqiptaret qe cdo te mete kuturore gjenetike ia veshin sistemit para '90es…

1 Like

Ç’donte shoku Koçi ne lokalin e shokut kokedhima?
Perse shofer besniku nuk frenoi pas thirrjes : freno besnik!
Po ushtar pelligrinin kush e kapi per qafe?
Cili eshte roli i gjon vushes ne shperthimin e situates?

Keto e shume pyetje qe ka ngritur me lart parafolesi meritojne pergjigjen e duhur!
Faleminderit pjer per kendveshtrimin e qeshtjesh!

2 Likes

vlonjato, pse ishte Koçua aty ne ate moment ?

eshte qesharake te ofendosh gjith jugun se doli nje matrapaz dhe plasi sherri, ne bote ndodhin edhe me keq se kaq po per cudi ne shqiperi u japin vemendje me shume.

1 Like

kjo eshte nje pyetje e rendesishme, qe dhe mua ka dite qe me mundon, se ne fund te fundit, kur nje njeri te del para makines, apo te hypen mbi parakolp, je i detyruar te frenosh, keto jane rregullat e qarkullimit rrugor.

Nje dite prej ditesh edhe une vajta ne plazh, pikerisht te shkembi kavajes. Aty pari ishin ca kosovare birinxhinj, qe me terhoqen vemendjen , pasi po I bertisnin disa femijeve qe lodronin te lumtur. Ne nje moment gjerat po precipitonin aq shume saqe prinderit e femijeve ishin tu rraf kosovaret kodosh. Kjo sepse , femijet ne loje e siper padashje u kishin mbushur me rere gazetat Ku vllaznit tane kishin hap gazetat dhe po hajshin buke,djathe,domate dhe shalqij me hormone jugosllave. Ajo qe me beri pershtypje ishin fraza e prinderve shqiptar. Mos I ngacmoni kalamojte , moret vesh morem thuj. Nuk Jeni ne llixha ktu we Hani qeset e bukes. Hajt zhdukuni

alba, bregu i detit ka plot bujq e puntore te mire, piratet, nuk perbejne/nin as 5% e popullates aty…