Turizmi, nje konkurrenc e forte kudo, per valute

fototurizem turizmifoot turizmifoto

Para nja 2 javesh nje ngjarje e pazakonte ndodhi ketu ne Antwerpen, ngjarje qe e kishte zanafillen ne France. Nje televizioni maroken tregoi gjate lajmeve nje familje emigrantesh maroken ne France, ku nje femije te vogel qante duke iu lutur prinderve se, pse nuk mund te takonte gjyshen dhe gjyshin ne Marok, dhe justifikimet e prinderve se biletat ishin te shtrenjta per sezonin e veres, 400-500 euro per person dhe se situata nuk ishte e favorshme, plus qe Maroko nuk ishte si Spanja ku biletat ishin 100-150 euro per person per sezonin e veres. Kete skene e kish pare shkelqesia e tij, mbreti i Marokut, Muhameti, i cili ishte prekur dhe kish dhene urdher qe te nisej ter flota e Marokut drejt Europes, dhe me bileta te lira 100-150 euro te sillnin ne Maroko ter femijet dhe prinderit e tyre, per te vizituar familjet e tyre.
Dhe per çudi, u be me shume se dy jave, ku emigrantet marokene kudo ku ka agjensi biletash, ne ter Europen, mbajne radhen nga ora 6 e mengjezit, deri ne 8 te darkes, megjithse agjensite punojne nga ora 9-10 e mengjezit, deri ne 6-7 te darkes. Fotot ketu, jane bere heret ne mengjez, ora 7-8, kohe kur agjensite akoma nuk jane hapur, se ne dreke ka me shume njerez.
Per mua, qe jam jo vetem pak skeptik, por edhe advizor i disa shteteve nepermjet emigranteve aktiv (ndermjet te cilave edhe Maroko), kjo prekje e zemres se mbretit te Marokut, sikur fuste pak uje, prandaj dhe u interesova me shume se si ish ky muhabet. Hulumtimi me tej ne kete drejtim, zbuloi se Muhameti
1- e kish kuptuar politiken e shume vendeve europiane per ti mbajtur emigrantet sa te ishte e mundur ne Europe,
2- qeveria e tij i kish raportuar per nje renie drastike jo vetem te turisteve te huajve por edhe te vete emigracionit maroken,
3- ne Spanje dhe Portugali, qe ishin zone e kuqe, kishte plot turiste europiane,
4- ne stadiumet europiane, tifozet ngjitur njeri-me tjetrin, ishin pa maske,
5- brenda Europes, ishin shtuar trenat, avionat, per te çuar njerzit drejt plazhit dhe stadiumeve,
Te gjitha keto pika e kishin vene ne mendime dhe dyshime, dhe kabineti i tij, i shtuar edhe me 2-3 advizor te rinj nga emigracioni, i kishin thene se duhej te merrnin masa, pasi turizmi zinte nje pjese te konsiderueshme te GDP. Duhej gjetur nje zgjidhje, ku mishi te piqej, e helli te mos digjej. Dhe si duket u gjet.
Tani lind pyetja, po Shqiperia qe ka nje flote te vockel, AirAlbania, si i ka biletat me Europen, a i ka konkurrueshem me firmat e tjera si Wizzair, etj.

Pooo Shqiperia e vogel ka ndjehkur te njejtin shembull ashtu si edhe Maroku. Mbreti i Shqiperise nuk eshte aq primitiv edhe pa takt sa ai i Marokut, ai ka gjetur plot menyra per ta nisur floten e tij te Air Albania por ndryshimi i vetem eshte se flota e Mbretit te Shqiperise ka te njejten trajektore ashtu si ai i Marokut dmth “BE” vetem se kam pershtypjen se senset jane te kunderta.

po si ka te njejten trajektore, kur airalbania nuk operon me beneluksin (benelux) , nuk operon me gjermanine, nuk operon me skandinavine, nuk operon me polonine, nga ku vijne gjysem milioni turiste ne vit,
airalbania operon vetem me italine dhe turqine,

kete nuk e kuptoj, çfar do te thote, mund te ma shtjellosh

Pjer nuk jam duke fol per operimin e Air Albania. Nqs do hajde e flasim pa mbarim. Problemi me Shqiperine eshte qe nuk i interesojne turistat, sepse nuk i interesojne as qytetaret… tendenca eshte ti largojne prandaj them qe edhe pse senset jane te kunderta…

he Pjer i kuptove mendimet e vajzes qe ka gjet menyren digjitale per t’i ra me themer e kruan kevin me bashketingellore dhe zanore?
Mos e bej gabimin te thuash se nuk kuptove, ti kuptove shume mire qe eshte pune lezeti, dhe bjeri edhe ti me dore me zanore dhe bashketingellore qe te besh qef t’modh. Eshte sport intelektualesh qe ketu ne Peshk e ushtron shpesh edhe Stalker me sekretaren e tij kur komentojne per filma.
Keshtu edhe ne te tjeret eksitohemi kur shohim çifte intelektualesh t’mdhenj qe masturbojne, eshte njesoj si te shohesh video porno.

Fakti qe plaku grindavec ka zgjedhur peshkun per tu grricur me gjithe boten edhe jo ndonje rrugice fshati apo ndonje lulishte qyteti sic bejne te gjithe bashkemoshataret e tij ka te bej me nje zgjedhje te hershme te tij. Ai vendosi te jetonte afer boleve te Davidit, pa menduar se pleqeria do te ishte e veshtire ne kete qytet. Me ka rastisur nja 2 here te kem te beje me pleq ne kete qytet. Rasti i pare ishte teksa prisja autobuzin me afrohet nje " e Mothe" duke me bere me shenje nje aeroplan i cili po kalonte siper nesh dhe ashtu sic flet i mothi ketu ne PPU alla Alfred Cako filloi konspiracionin e ngrohjes globale si pasoje e ndotjes qe bejne avionat, edhe per nje shkencetar i cili e kishte zbuluar por te nesermen e kishin gjetur te vrare ne apratamentin e tij dhe… Me ne fund erdhi autobuzi. Rasti i 2te ishte kur 2 shoket e mi serisht ne autobuz ishin duke komunikuar ne shqip me njeri tjetertin dhe nje “e mothe” i afrohet duke i kerkuar qe te flisnin ne Apenince deri sa kishin vendosur te jetonin aty. Ky i mothi jone eshte i evoluar perdor masken e “V” ketu ne peshk edhe nuk i can trapin thjesht 1-2-5 personave qe mund te takoj lart e posht ne autobuza a tramvia por i can trapin njerzve nga Zelanda deri ne Kanada, nga Norvergjia e deri ne Madagaskar.

ti moj vajze duhet te kesh respekt dhe meshire per pleq pensioniste si une dhe Pjeri qe jemi grindavece sepse nuk na punon muskuli pa viagra, ndersa ti si vajze e re e ha bolen ngado pa problem, te funksionon muskuli rrethor i vagines per mrekulli, e i bo sevap njerzve ngado: ne autobus, ne avion, ne Peshk, ngado qe gjen mundesi. Do plakesh dhe ti moj vajze dhe nje dite nuk do te vijne me mestruacionet, dhe do jete nje dite mjaft e trishtuar per ty.

Ajo gëlltiti një hapë viagra duke hedhur kokën pas, piu një gllënjkë ujë, turfulloi dhe mbas një ore masturboi, dhe me duar gjithe leng kevi trokiti tastjeren duke eksituar jasht mase djemte e rinj te blogut me komentin e saj.
(nga Ditar i një fuksi)

ketu ja fute kot, se o i interesojn shqiprise dhe gjith vendeve turistet , o nuk i intereson kujt,
po te shohesh, shqipria, e vende te ndryshme, bejne gjith ate reklam per te terhequr turistet,

I nderuar Pjer, turizmi nuk rritet me rrekalama, por me infrastrukture. Me thuaj pak qe nga viti 2005 e deri ne vitin 2021 sa ka ndryshuar kapaciteti i aeroportit nderkombetar? sa kane investuar ne aeroporte te reja? cfare rrugesh te reja jane ndertuar per te perkrahur turizmin? nje kompani qe conte fluturime ne Shqiperi nga Polonia pati gervishje per ceshtje pazaresh. Review ne faqe me te medhaja lejne per te deshiruar, pasi te gjithe zhgenjehen sepse pronaret e hoteleve i marrin shifra kolosale turisve edhe i japin nje fete buke me qumesht ne mengjes… etj etj

1 Like

rv, shyqyr qe u duke, se thash se mos kishe shku ne tokio, ne lojrat olimpike,
ngaqe je larg, nuk e di, se sapo u hap aeroporti i kuksit, ku operon nje firme me angline,
tani qe aeroportin kryesor te shqiprise e ka marre nje firme shqiptare, le te shpresojme se qeveria shqiptare do gjej gjuhen e perbashket me ta, per anullimin e atyre pikave famekeqe te konçensionit, pika qe e penalizinin qeverine per çdo gje,

autostradat, po behen avash-avash, sipas direktivave/udhezimeve te miat, lexo Vizionet e Qarta,

A i bie njeri kalemit se gjithe vija bregdetare e shqiperise eshte vetem 400 km , 150 km te se ciles jane terren i thyer malor qe e ben ndertimin e infrastrukturesn te shtrenjte e kapacitetin e shtreterve hotelore te kufizuar.plazhi fushor eshte ne kercenim nga perparimi i detit sepse lumenjte kryesore te shqiperise prurjet e te cileve kane formuar ultesiren perendimore jane te mbushur me diga hidrocentralesh te cilat pengojne prurjet qe formojne fushen. Sa eshte kapaciteti hotelor ? Sa $$ infrastrukture harxhohet per cdo turist ?Sa te ardhura i sillen ekonomise per kete pare publike te harxhuar?Sa taksa priten te mblidhen per te paguar borxhin e marre per ndertimin e infrastruktures? Sa fronte pune krijon turizmi?Sa eshte paga mesatare e puneve qe gjeneron?Sa taksa priten te mblidhen nga keto pune ne drejtim te sigurimeve shoqerore etj?Sa taksa priten te mblidhen per cdo shtrat hoteli ?
Turizmi shoke turizmi po nuk lexon gjakundi nje pergjigje te pyetjeve te mesiperme.

problemi i bregdetit shqiptar eshte ky.
Duhet te hyjme ne Evrope qe te zgjidhet:

nudisttolerans-BW-520x299

Jo jo nuk i kemi punet mire me armikun e perjetshem, imperialistet japonez.

Kush qenkerka kjo firme qe operoka me Ingliterren qe me paska shpetuar nga radari ? Hidhi njehere syte nga faqa e aeroportit te Kuksit ne lidhje me fluturimet, me pas hidhi nje sy aeroporteve te cilat transportojne udhetare drejt Kuksit. Do shohesh Prishtina… Te kam thene 100 here, eshte i pa licensuar edhe i pa certifikuar. Hiku kjo.

Pooooo i gjeti, i tha me shto edhe 13 vite koncesionin me po te njejtat te drejta, https://exit.al/kuvendi-miraton-shtyrjen-me-13-vite-te-koncesionit-te-aeroportit-te-rinasit/ .

Tirane - Elbasan qe nga 2013 e deri ne 2019 ishte ne te njejtin menyre sic e la qeveria paraardhese edhe kishte mbetur per disa vogelsira qe nga 2013. Rruga e arbrit ka qene njesoj qe nga 2012 edhe pak ka qe po hapen tynelet. 10-15 km rruge jane bere tek 'bypass i Fierit". Ka 2 vite qe eshte dhene tenederi per zgjerimin e rruges Elbasan - Prrenjas por deri tani, aha skemi pare gje punime. Nuk e di per c’fare autostradash e ke fjalen ti i nderuar…

Sa leke nen tavoline jane dhene per ato pallatet e ndertuara ne reren e Durresit keto 20 vitet e fundit? Sa mbajten pergjegjesi per termetin e 2019 qe kane marre keto leke? Sa lek demshperblime do jepen per te gjithe ato “Kioska” te ndertuara me leje nga bashkite perkatese qe po i prishin tani vetem e vetem se jane ne pozicione strategjike ?

Ato pallatet ne plazh jane me spec nga inxhinierike sepse uji dhe ajri I kripur e gerryejne betonin.Kur u rrezua strukture ne Miami qytet me nje kid ndertimi te rrepte cpret ne Shqiperi ku banore nuk pranojne as te paguajne per pastruesen le me pastaj sikur te dalin probleme strukturore qe jane te shtrenjta per ti meremetuar .

Alba, duhet me u prish me bolen amerikane dhe duhet me puq qiqrrat me bolen e trete :smiley:, me ignorantet e prapambetur qe nuk marrin vesh nga bota, hajne hardhucka.

Edhe ata dikur do te pasurohen,dhjamosen ,plaken,vetekenaqen e do te dale nje komb tjater I uritur qe do iu haje dreket ashtu si amerika dikur evropes plake .

vetem ndonje komb i UFO-ve ka ngel akoma pa dale, historia e kombeve eshte mbyll providencialisht. Kina ka qene shtet i formuar ku ne Evrope e Amerike njeriu i Nendertalit ngjitej ne peme si majmun. Ose ka histori tjeter pa kombe dhe fe te ndryshme, ose njeriu te haje nje mut te madh e do zhduket nga faqja e dheut se nuk e meriton Token dhe Krijimin.