Turizmi shënon rritje në pesëmujorin e parë

Numri i shtetasve që kanë hyrë në vitin 2017 në muajt Janar – Maj është 1.3 milionë, ose 9.5% më shumë krahasuar me të njëjtën periudhë në vitin 2016. Ajo që të bie më shumë në sy, është se vetëm personat që kanë ardhur për qëllim turizmi janë trefishuar.

Sipas shifrave të INSTAT, në pesëmujorin e parë të vitit 2016, ishin 132 mijë persona që vinin nga jashtë për pushime në Shqipëri, ndërsa këtë vit shënohen 367 mijë persona. Edhe duke parë vetëm muajin maj, në 2016 hynin në shqipëri 41 mijë persona, ndërsa një vit më pas numërohen 132 mijë të huaj, po me qëllim pushimi. Rritje kanë pasur edhe personat që kanë hyrë në Shqipëri për biznes, nga 20 mijë në muajt Janar – Maj në 2016, në 25 mijë këtë vit.

Numri më i madh i hyrjeve të shtetasve të huaj për majin 2017 rezulton të jetë nga Kosova me 29.3%, ndjekur nga vendet e tjera fqinje të ballkanit, Maqedonia, Mali i Zi e Greqia. Bie në sy, se edhe pse Kosova vazhdon të ketë peshën kryesore, ajo ka shënuar rënie, ndërsa Italia dhe shtete të tjera kanë shënuar rritje përkatësisht me 5 dhe 11 pikë përqindje.

Ndërkohë, rruga kryesore nga ku janë futur personat e ardhur në Shqipëri në maj 2017 mbetet përmes tokës, ose 79.7%, ndërsa hyrjet në rrugë ajrore zënë 13.5% dhe ato detare 6.8%.

Burimi - INSTAT

kete lajmin as mediat ketej ne perendim nuk e japin me se eshte shume ‘boring’.

njerezit udhetojne, marshojne, hyne nga deti, hyne nga toka. e ca pastaj? 20 mije me pak 20 mije me shume. aty aty jane.

kane 1.8 million vjet qe e bejne kete gje qekur Homo Erectus la per here te pare Afriken dhe shkoi ne ishujt e Javes per t’u bere Java Man, ashtu si shkaba jone qe la Uren Vajgurore per ne Komunen e Parisit per tu bere Parisien Man.

me mire na sillni ndonje lajm per fillimin e fushates per korrjen e grurit ne kooperativat bujqesore te rrethit te lushnjes the te fierit. dhe na mbani ne kontakt pas nja dy muajsh se sa u realizua plani.

1 Like

rrofsh pjer

Nje nga lulet e para por te shumta te rilindjes pranverore.
Ti japim mundesi ketyre luleve te lulezojne duke mos e kthyer koken mbrapa, ne lulushe dhe ptesidenta me bllok ne dore.

Cfare gomarlleku! Po nuk ka qene as sezon vere se per mal e debore as qe behet fjale. Jane shtuar “turistet” se kane ardhur per te blere dhe transportuar ca kanabis o derrzi. Pra per nevoja tregetare.

Na perfshijne edhe ne Emigrantet Shkurdhata si turista ku vijme per hallet tona, se jo te gjithe Emigrantet kane fatin ti morrin pushimet ne vere… 1.5 milion emigrante, ca si Bradi hy jne 5 here ne Shqiperi nga Gjermani, boji llogarite vete.

I lebetitmi po flet sagllam.that’s a Kodak moment :grimacing:

:nerd:Me je Plakur moj Korbe, e ste ndihmoj dot…
Ti kujton batutat me Kodak moment…Shekulli i kaluar … tek Buzequmshtit me te cilet do te englendisesh ne pleqeri…e nga krahu tjeter do te merrec ene me stoqe truri jot i thare…
Shko e bej Buken vete ne shtepi tani…ashtu me koricke te trashe.:nerd:

Qenka fyer pjesa deshtake e refugjateve, sic pritej.
Vershoni tani me sharje te Shqiperise vetem sepse ka dicka pozitive.
Dhe mos harroni te levdoni rumanine per berishizmin e radhes.
Emigrantet i bie te jene ata “vizita per miq e personale”,

Si po duket NEOS o stock picker gjenial😬

Kush di te degjoj Gjeniun bo lek…si tha gjeniu BULLISH on Biotek since Monday…perfect Call…mblidhni fishat se eshte e premte sot :nerd::nerd::money_mouth:

Me nje llaf cifutet ta hodhen .shendetin Te keqen se paret vene e vijne :grimacing:

Nana shqiperi po ju pret me krahe hapur😬

Me qese hapur :smile:

Vellazeria vellazeri qeseja Te veje e te vije .me duar plot e mend ne koke kur shkoni vizite ke nana😬

:smile:
Nana shqipri: hudh lekun mer shkerdhat kosovari!!!
Dashke dhe tavolinen te pastruar, pale :joy:

Maskarenjte sjellin buken me vete😬

1 Like

Nja 34567 turista i pashe edhe une sot.

po pse rrejte ai mashtrusi qe cadra po na frikeson turistat, krejt e kunderta paska qene