Turlija shqiptare dhe Enver Hoxha

image

Nga dje e sot shqiptarët janë përfshirë në një luftë nervash, deklaratash, argumentash për shkak të 20 shkurtit 1991, ditës së rrëzimit të shtatores së Enver Hoxhës. Kjo ndodh sa herë afrohet kjo datë. Por nëse në përvjetorët e parë, as që çohej nëpër mend Enveri, të ishe me Enverin aso kohe ishte sikur të ishe me mortjen, këto përvjetorët e fundit ujët ka arritur pikën e vlimit. Dhe kjo në një të afërme jo të largët do të prodhojë frutat e para. Ndofta një rehabilitim dhe përfaqësim më të plot të komunistëve në kuvendin e shqiptarëve dhe me gjerë. Janë përfshirë për të ”metat” do thoja të demokracisë dhe faktit që një e tillë nuk u instalua kurrë në vendin tonë. Por një e atillë tepsish që ka prodhur veç mini enveristë. Një turli e sojit shqiptar që diktatura e shërbente në kohën e regjimit të saj në ca gjellëtore ku hahej më këmbë në kryqëzime rrugësh a stacione autobuzësh e urbanësh.

Një palë mendojnë se e kanë rrëzuar diktatorin, tjetra ankohet me një nënqeshje idhnake se strategut të tyre vetëm sa i rriten vlerat. Ndërkohë ka plot syresh që të lodhur nga rilindja, nga fakti që nuk gjejnë njerëzit që duan në opozitën e sotme, të thonë bjere këtu Enverin, me Enverin ishim më mirë. Sikur opozita e sotshme të kishte përshembull fytyra të reja në masën 80%, rilindja do ishte shembur me kohë. Mirëpo është e vështirë të zhdukësh epidemi të tipit fahrija me një karantinë dizefektuese, sidomos kur e bën me pompë krahu.

Pos të gjitha këtyre konstatimeve, mbi Enverin…, shqiptarët zbulojnë një dramë sociale. Një dhembje të madhe atë që e kemi theksuar edhe herë të tjera. Enver Hoxha nuk e beri vetëm regjimin e tij. Enver Hoxha nuk vrau i vetëm…, nëse do kishte ndodhur kjo, shqiptarët do ishin distancuar me kohë nga komunizmi dhe lufta e klasave. Deri në nxjerrjen jashtë ligjit të partive me prirje, ide, a programe komuniste. Do i kishin kërkuar ndjesë klerit katolik, klasës së persekutuar etj. Nuk do kishte rrafshuar kampet e internimit si e si të zhdukim sa të mundim, gjurmët e shtypjes dhe shfrytëzimit të njeriut prej njeriu. Por do kishte ruajtuar qoftë edhe një të vetëm, si dëshmi e brutalitetit të luftës së klasave. Por nuk e bën.

Nuk e bën pikërisht se janë pjestarë në fajin kolektiv. Dhe si të tillë e kanë për zor të ulin hundën. U përfshine në gjoja ca reforma euforike të cilat sot rezultojnë minera të prodhimit të korrupsionit dhe ideologjisë. Si përshembull ligji i ndarjes së tokës 7005, një reforme agrare e tipit të Enverit më 1946-ën.

Sot është paradoksale kur shikon qehallarë të Enverit që rrojnë në perëndim dhe flasin me eufori për fiaskot e uzinave apo ushtrinë që atëhere, u kthye në një nga ndërmarrjet me bordero më të gjatë fiktive, një institucion informal. Dhe, që sot rezulton burim armatimi, shitje e korrupsioni sidomos për shqiptarët e zhytur në afera vjedhjesh e morali. Edhe pse u shkëlqen faqja nga kapitalizmi, armiku i përbetuar i tyre, flasin për Enverin. Dhe në mënyrën me te ulet, te mbushurit te mendjes, te imponohen. Por logjike është, deri sa themi që Enveri nuk e bëri vetëm katrahurën. Nuk vrau vetëm. Nuk na shpuri drejt dështimit, i vetëm. Janë një shpurë që nuk po lënë gjë pa i bërë perëndimit, me karta asistence, ushqime, strehime, edukim dhe punësim. Mirëpo, armiku sot nuk është qiklop që gllabëron e shfrytëzon njeriun. Pastaj as që na duhet. Të rrojë Enveri. Se duke mbrojtur atë, mbrojmë edhe krimet tona. Edhe dhunën tonë. Edhe dështimin…

Në shkurtin e vitit 1991, sipas të dhënave revolta kishte përmasa të frikshme. Dhe deri sa u rrëzua Zeusi, nuk kish armatë tanksesh të shtypte atë. E gjitha nisi nga dështimi i një ekonomie të centralizuar. Nga izolimi dhe vrasjet në kufi etj. Dhe mori formën e plotë prej kërkesave të një grupi të konsiderueshëm studentësh. Pra, siç e shikojmë zanafilla është ekonomia. Një varfëri e tejskajshme që mjerë ajo shoqëri që e harron. Ndofta kjo është arsyeja që sot shqiptarët janë dhjetëfishuar në numër për sa i përket semundjeve të gjakut dhe sheqerit. Vuajnë akoma nga psikoza e barkut bosh. Jane perhere te uritur…, vdesin te tregojne tavolina bollëku. Kurse mendimi ndryshe, ahere, ishte një lloj mode pëshpëritje që i kish ndarë në grupe intelektualët, grupe me mendësi se kush di më shumë, kush ka më shumë kulturë, një lloj kërshërie që vlon edhe sot si si të mundim njëri-tjetrin. Kjo sjell atë gjendjen e nderë ku edhe problemet kombëtare kthehen në luftë personale studiosh, se cili di më shumë e cili më pak. Në të vërtetë asnjë dije nuk ka vlerë sa kohë nuk priret nga vullneti i mirë, kjo në kuptimin e mirëqenies dhe lirisë midis njerëzve. Dhe është pikërisht kjo arsyeja, bashkëfajësia, bashkë kryerja e krimit, që sot e kësaj dite një aradhe e tërë, flasim me adhurim për Enverin.

Megjithatë sikur një burrë të vetëm ta gjesh, një, që të dali e t’i thojë këto fjalë tek varri i Musine Kokalarit. A, i Sabiha Kasimatit etj…, nuk e gjen kurrkund. Me qiri në dorë ta kërkosh. Pse? Sepse janë bashkë kriminelë me Enverin…

Ilir Levonja

diktatorin e rrezoi vdekja, me pas edhe hija e tij e mbajti per koqesh shqiperine derisa ra muri. fati yne qe nuk ishim ne azi, se do ishim akoma si si korea e veriut, me sundimtar kelyshet e bllokut

1 Like

Fatkeqesisht kjo situate nuk eshte vetem ne Shqiperi, por pak a shume ne te gjithe vendjet e Lindjes, dhe shkaku i kesaj eshte se per komunizmin nuk pati kurre nje Nuremberg sic pati per nazizmin. Europa Perendimore dhe Amerika nuk krijuan kurre nje Plan Marshall per Lindjen post-komuniste dhe antikomuniste dhe bile pas vales se pare te dashurise “kristiane” dhe reklamimit te Botes se Levizjes se Lire, dyert u mbyllen ne menyre drastike per refugjatet europiano-lindore gjest qe duket edhe me i shemtuar sot kur sheh se si politikanet dalin tek dyert e shtrojne qilima te kuq per myslimanet qe po arrijne prej vitesh me miliona deri ne ate mase sa po rrezikojne strukturat nacionale, ekonomike dhe kulturore te vendeve europiane e Perendimore. Kjo sepse e majta Perendimore nuk do te pranonte kurre gabimet dhe dashurine e saj per te majten komuniste rrevolucionare; dashuri qe vazhdon edhe sot gjithe diten. Cuditerisht megjithese numuri i krimeve ne popullsite civile eshte shumefishi i krimeve te regjimeve naziste e fashiste, ne Perendim njerez qe do te te shikonin si kriminel po t’i thoje qe ke lexuar Main Kampf qofte edhe per kulture, te thone me mburrje se jane marksiste-leniniste bile te citojne me krenari citate nga Mao apo Stalini. Megjithate une them se gjyqet historike te diktaturave vonojne por nuk harrojne, sepse fatkeqesia eshte qe Historia ka vesin e keq qe te riperseritet kur e sheh qe ti e ke harruar nje mesim, ndaj dhe kominizmi dhe ithtaret e tij do e kene kete gjyq historik jo shume larg mesa po duken bathet nga situata ne Europe por edhe ne Amerike. Levizja populiste (qe po te ishte ne favor te se majtes do quhej “popullore” :slight_smile: ) ne keto vende eshte vetem fillimi…

3 Likes

Burre shteti. Figura me e madhe e shekullit 20. Keni rrezuar nje shkemb, por nuk mundeni te rrezoni ate qe mbajme ne zemrat tona, figuren e larte te Tij. Qofte per jete kujtimi i Tij.

2 Likes

Grava 1) - Ne librin tuaj verehet nje gjuhe e ashper ndaj E. Hoxhes, nderkoh qe nga fundi i librit verehet nje gjuhe me e bute ndaj tij, biles duket sikur e rehabilitoni kur nuk e quani me diktarori i eger apo diktatura me e eger siç verehet ne fillim te librit, por nje diktatur shum me bute se ca vende te tjera, siç thoni dhe ne fund te librit qe e quani; Tigri prej letre diktaturen e E. Hoxhes. Si shpjegohet kjo, ka ndryshim mendimi nga ju per ate periudhe te socializmit te kryesuar nga E. Hoxha, apo ndonje gje tjeter.

Pjer 1) - Ke te drejte dhe me vjen mire qe e ke vene re kete gje, por kjo ka ardhur per shkak se shum vende, diktatura te tjera, diktatore te tjere, ne nuk i njihnim. Njihnim vetem vendin tone. Dhe shum shkrime te fillimit i perkasin momentit kur une nuk kisha dale ne emigracion, kisha shum pak te dhena per vendet e tjera, dhe duke u njohur me historine e vendeve te ndryshme, sidomos ne emigracionin e dyte (i pari ishte ai i Gjermanise, 1992-1994, i dyti i Belgjikes, 1999, tashme edhe qytetar belg perveç atij shqiptar) ku hulumtimet e mija ishin me te vemendeshme, arrita ne nje konkluzion se regjimi qe ne kaluan nen drejtimin e E.Hoxhes, ishte nje regjim disiplinor, por jo dhe aq diktatorial, kishte siptoma berihaj, sepse nuk kish dhe aq kontrroll siç ka biles edhe ne vendet perendimore, kishte siptoma varferie se te gjithe thuajse vidhnin neper ndermarrje, ferma e kooperativa, ishin te gjithe njesoj per nga standarti, kish siptoma rregulli se ishte vendosur orari dhe kuadrot/administrata qe verenin per nje fare rregulli si ne pune e ne shkolle, kish siptoma parregullsie sepse shum shqiptar nuk e kishin edukaten dhe ndergjegjen te larte, kish siptoma padrejtesie se e hanin ca kot me kot, mirpo kish edhe siptoma drejtesie se kur behej ankesa çoku leviznin aparetçiket e ndryshem per te pare shkeljen qe ishte bere, e plot e plot siptoma qe i kane patur dhe kane edhe vendet e tjera. Pra pernga siptomat, ne ishim aty-ketu me vendet e Bllokut Lindor dhe vendet e tjera te varfera jashte Europes. Veç vendet e Bllokut ishin pak me larte se ne, edhe per vete faktin se pas luftes se dyte boterore, ishin me lart se neve ne shum aspekte. Shqiperia e nisi jeten pas L2B shum-shum e prapambetur, dhe me duket se beri disa hapa perpara, ndonse me dhimbje te madhe, dhimbje qe i kaluan edhe vendet e tjera socialiste, dhe pikerisht ketu ka ngjashmeri te madhe ndermjet vendeve socialiste, burgosje, vrasje (me gjyq), internime, gjurmime, padrejtesi ne denime, kurbane, dhe kuptohet edhe rritje te GDP, zhvillim, biles nje rritje e mahnihteshme, ndoshta nga centralizimi i mjeteve te prodhimit siç qe parashikuar nga babai i Socializmit Shteteror, z.Shtainer.

le te qendrojme pikerisht tek Dhimbjet qe kaluan keto vende socialiste ne gjith boten. Shohim se Shqiperia (regjimi i E.Hoxhes) nuk eshte se ka vrare e prere ne perpjestim me popullaten shum me teper se vendet e tjera, jo. Aty-aty, luhaten te tera vendet, diç me pak e diç me shume, me perjashtim te ndonje vendi qe e ka kaluar gjemen ne disa here, si Kamboxhia e ndonje vend tjeter. Ne kete Dhimbje, shohim se edhe vendet e ashtuquajtura demokratike, si vendet perendimore, kane patur gjemat e tyre, biles edhe e ashtuquajtura kampioni i demokracise Amerika, ka patur periudha shum te errta, biles me te errta se ajo e regjimit te E.Hoxhes, siç qe ajo e Markatizmit, ku çdo njeri qe ndigjonte muzik ruse, apo radiot e Bllokut Lindor, gjurmohej, arrestohej e deri zhdukej, diçka e rende kjo, se flitet per vrasje pa gjyq, qe sherbimet e fshehta qeveritare amerikane kane ushtruar vazhdimisht ndaj kritikeve dhe kundershtarve te politikes amerikane. Fale hapjes se dosjeve, fale investivigimit te gazetarve e avokateve te shquar, kemi mesuar se pikerisht ne vendin e “kampioneve te demokracise”, jane vrare njerez ne grup, qe do te thote genocid, dhe ketu nuk flitet per vrasjen e puntorve me 1 maj ne Cikago qe e kemi bere ne shkolle, por per vrasjen e fshatarve/fermerve qe nuk donin te paguanin taksa, per vrasjen e grupeve fetare te cilet i quanin sekte, pra nuk flitet per vrasje individuale, per gjurmimin e individeve, arrestimin e individeve, gjera qe kane ndodhur me shumice ne te gjitha vendet, te pasura e te varfera, por flitet per genocid, gje qe tek regjimi i E.Hoxhes mungon. Ajo qe kam vene re ne Shqiperi, ne te dy periudhat, edhe ate te Socializmit edhe ate te Kapitalizmit tani, eshte se ne shqiptaret jemi shum te eger me njeri-tjetrin, dhe, ne detyra delikate, poste drejtuese, veme (apo ngjiten me sakte) njerez nallbane, te paafte, plot ego, pa gjykim te thelle, dhe dihet seç pasoja vijne me mbrapa, pasoja qe i vuajme edhe sot.

Nuk dua te mbroj E. Hoxhen dhe regjimin e tij, pikerisht njeriun dhe regjimin qe kam urryer me shume dikur, qe kam luftuar kundra tij, por per hir te vertetes duhet thene se ai regjim dhe njeri, nuk ka patur diçka negative me teper se te tjeret, sepse ato qe kane ndodhur ne Shqiperi, kane ndodhur dhe ne vende te tjera lindore dhe perendimore, apo dhe ne vendet arabike, biles ne keto vende shum me teper se ne Shqiperi. Ne kemi te dhena nga emigrantet e ndryshem te ketyre vendeve mbi torturat çnjerzore, vrasjet pa gjyq, qe kane bere sulltane dhe qeveri te ndryshme ndaj qytetarve te tyre, deri ne hedhjen e trupave te gjalle tek krokodilet apo luanet, gje qe ne regjimin e E. Hoxhes nuk kane pas ekzistuar.

Flitej se tortura ka patur dhe ne kohen e E. Hoxhes, se me ka treguar babai dhe shum shoke te mij, nje nder te cilet Hysen Shoshori disident i vjeter, ku hetues Haznedari, nje nga me çnjerzoret ne Shqiperi, e fuste ne arkivol dhe e hidhte nga fillimi i shkallve deri ne fund. Ky ishte aq çnjerzor sa thuhej se vet “diktatura” e hoqi qafe, me nje koqe plumbi.

Tortura dhe vrasjet pa gjyq, apo gjyq te pershpejtuar (qe parakupton se vendimi per fatin tend eshte marre me kohe) per fat te keq kane ekzekutuar edhe ne Europen e pas luftes se dyte boterore. Me keto fakte, ne shqiptaret, per fat te keq tani jemi njohur, fakte qe na bejne te mendojme se ai sistem, se ai drejtues i saj, nuk paskan qene dhe aq mizore sa na dukeshin neve. Eshte e vertete se E. H. nuk ishte noi filozof a shkrimtar i shquar, nuk ishte se ishte noi ekonomist a vizionar i shquar, ai ishte thjesht nje njeri me shkolle te mesme, me perpjekje per te larten por qe thone se nuk e mbaroi, nje njeri me gjykim tek mesatarja e elites se asaj kohe, diç me teper se shumica e popullates, njeri i pregatitur per politike e ndoshta edhe per miza-skena politike, njeri me eksperience nga jeta, i afte per ta kontrrolluar situaten politike, por jo ate ekonomike, njeri patriot por aspak komunist, dhe ketu kjo gje eshte nje teme me vehte.

Prandaj dhe gjuha ime eshte zbutur ndaj E.Hoxhes dhe atij regjimi, pikerisht se keto vite mjaftuan, per ta pare boten, sistemet e tjera, vendet e tjera, historine e tyre qe kane kaluar, histori e mbushur me vrasje, tortura, survejime, e gjera te tjera negative dhe te denueshme nga ligji dhe morali njerzor.
Grava 3) Si ta kuptojme ate, qe E. Hoxha nuk ka qene komunist, qe i thoni jo vetem ne fund te pergjigjes se pare, por e trajtoni edhe ne VQ.

Pjer 3) Per nje njeri qe e njeh doktrinen e Marksit dhe te Engelsit, e jo vetem te ketyre por edhe te Fojerbahut, Hegelit, Shtainerit, etj,etj filozofeve, do te vej re, se te gjitha broçkullat qe thuheshin athere nga PPSH, ishin e kunderta e atyre te Marksit me Engelsin. Psh, M+E, thonin se; nese ne pushtet vjen klasa puntore, perfaqesuesit e saj, lufta e klasava vjen ne ulje dhe duhet te vij ne ulje deri ne shuarje. Ata thonin edhe kete tjetren, se; nese nje qeveri puntoresh, nje klase drejtuese puntoresh, çirren per mbajtjen dhe forcimin e luftes se klasave, ata nuk jane gje tjeter veç ca borgjeze me masken e klases puntore. Dhe ketu, vete fakti qe PPSH-ja, nomeklatura e larte e PPSH, çirrej per forcimin e luftes se klasave, tregon se ishin e kundra doktrines se Marksit dhe Engelsit. Biles habitem, se, kush ua shtiu atyre trute e gomarit, duke ju thene se forcimi i luftes se klasave ishte doktrina marksiste.

Enveri, ka qene nje nacionalist, nje produkt i kohes, por aspak nje komunist. Per ate qe e njeh doktrinen komuniste, filozofet e shekujve 18-19, e kupton menjehere se sa “komunist” ishin E.Hoxha e nomeklatura e larte e PPSH. E kam shpjeguar edhe tek ‘Vizione te qarta’ me shembullin e atij qe nget nje kaçator, qe udheton me nje kaçator, dhe qe kujton se nget nje anije kozmike apo udheton me te.

Ne kaluam socializmin shteteror, qe nuk eshte gje tjeter veçse nje forme prodhimi i kapitalizmit, sipas M + E. Perallat per ndertimin e sistemit komunist apo socialist, ishin nje opium per turmat, perralla qe M+E i kane denuar para se E.Hoxha te lindte. Nuk mund te ndertosh kurre socializmin shkencor, pa kaluar disa faza te larta/fundit te kapitalizmit, thonte Marksi me Engelsin, apo tjetren, se nga feudalizmi apo format e ulta, format e fillimit te kapitalizmit, kalohet vetem ne socializmin shteteror, e cila eshte nje lloj sistemi me i keq e shfrytezues se kapitalizmi privat, dhe keto i thonin dy kolloset e filozofise ekonomike. Dhe tamam me vendin tone, ndodhi pikerisht kjo gje, kaluam nga feudalizmi apo sapo fillonte kapitalizmi (format e ulta/te parat) ne socializmin shteteror, nje sistem -sipas M+E- qe sjell zhvillim te shpejte nepermjet shfrytezimit te masave, por qe falimenton nje dite, siç dhe ndodhi sipas parashikimeve te tyre.

http://arkivi.peshkupauje.com/2014/12/intervista-me-disa-nga-komentatoret-e-blogut

1 Like

Pjer, me cfare esence e ke perzjere uthullen? Perpiqesh te na hedhesh hi syve dhe qe paske qene disident.

Gjembi, po me detyron kundra deshires time te te them nje gje qe s’kisha deshire kurre ta permendja, une jam ai qe ia ndrerpreva jeten ne mes Enverit, sikunder dhe shume te tjerve te parendesishem ne kete bote. Kjo gje per ty dhe shume te tjere mundt te duket si çmenduri apo e pabesueshme, por fatkeqesisht kjo eshte e verteta qe une nuk doja ta permenia, por qe me ofendimin tend me shtyve ta them.
Tani ti thuash nje njeriu qe nuk ka pjerdhur per rregjimin e kaluar, per rregjimin e tanishem;
" … Perpiqesh te na hedhesh hi syve dhe qe paske qene disident…"
kesaj une nuk di seç emer ti ve.
Konkluzioni eshte, se; njerez si ty, e shume shqiptar, ai rregjim dhe Hoxha, ka qene ilaç.
Ti nuk e di se diktatore te tjere, te quajtur demokrate e popullor, kundershtaret politik, i hidhnin tek krokodilet, apo i vrisnin ne mase pa gjyq, dhe ti krahasosh keta me Enverin, ky i fundit duket lule ne krahasim me ta.
Po ti nuk ke faj, kaq di, kaq shprehesh. Lexo, studjo, e shih me teper, seç ka ndodhur e po ndodh.

2 Likes

Meqe e the me ne fund, na trego dhe cfare helmi perdore?

kush tha qe u perdor helm, kjo eshte e keqja jote, se flet me sigurine e budallait, pa ditur gje,

Po si atehere ja nderpreve jeten ne mes Enverit ne lulen e rinise 77 vjecare?

a do ta provosh,

Po me kercenon?

Degjo ti Gjembi e te me degjosh mire…Enveristat Xake e Grava e co…nai i zbove nga bllogu se the qe Merhumi ishte Kriminel, Leshelistat na i zbove se shave kaptinmodhin me Monen…Fiqon me Gonine Co na i largove se shajte Donald Trumpin e politikat e tij mbi armet…duhet te mesosh te jesh e ndjeshme ndaj krimineleve e hajduteve ndryshe Peshku do mebetet pa peshq. Meso te dashurosh Diktatoret si fillim.

1 Like

Nuk e ke keq.

@Xixa-g, si te ka shpetuar pa thene ndonje gje lidhur me kete fraze skandaloze? Apo nuk mban dot as peshen e leximit te kesaj fraze hipersupermadhore, e ben sikur se ke pa?

2 Likes

Koment i sakte, me pelqeu. Mungoi gjate gjithe kesaj kohe nje fare Nürnberg-u per komunizmin e krimet e tij, ashtu eshte. Ndoshta prej ketij fakti nuk ka nje vetedije denuese per te majten radikale ne perendim ashtu sic ka per fashizmin. E megjithate ketu harrohet nje fakt shume i rendesishem historik se fashizmi si ideologji ishte antipodi i komunizmit, ishte pergjigja “mbrojtese” ndaj bolshevizmit, ishte frika per te mos lene ne vendet e tyre nje revolucion tipik rus te 1917-es. Rrezik, po te mos kishte ndodhur revolucioni i tetorit nuk do te vinin ne Europe kemishat kafe ne pushtet. Shume njerez qe nuk e njohin mire historine, harrojne se e majta radikale bente kudo atentate ne rruget e Gjermanise, Italise e madje edhe ne Argjentinen e viteve '70. Kjo coi ne nevojen e lindjes se organizatave si ajo e SA-se qe i sherbeu ne fillim Hitlerit deri sa erdhi ne pushtet. Edhe ne Ameriken latine CIA amerikane i kerkoi madje ndihme ish-nazisteve per te shtypur revulucionet e pergjakta majtiste qe u perhapen si virus ne shume vende si Bolivia, Kili, Uruguai etj.
Kerkimet e mija me cojne te besoje deri diku, se minjte e pushtetshem te Rusise sovjetike ia mbathen andej nga Izraeli apo NewYorku, pse jo, dhe deri ne Hollywood qe na prrallis aq shpesh per bemat e keqija te nazisteve.:wink:

O Katror i rrumbullaket qe “lexon libra”, a e ke lexuar kete liber:

vazhdo kerko ingeborgen “lexo libra” xhanger xhunger fela katrore djathtunger:

Ke “kerkime” shume te gabuara. Megjithese jane marre burra me dypellommjeker me shkaqet e lufterave boterore e te lindjes se nazi-fashizmit dhe nuk mund te jepet nje pergjigje perfundimtare, ose shkaqet jane komplekse per te dhene nje pergjigje te tille, ajo qe mund te thuhet me siguri qe fashizmi nuk lindi si “antipod” i komunizmit. E shtremberove ate qe ka thene deri diku me saktesi Katrori. Megjithese je edhe tip antisemiti/hebreu/cifuti, per kete punen e fajesimit te se majtes per diktaturat e djathta ne Ameriken Latine, eshte si te fajesosh hebrenjte per krimet e nazizmit ndaj tyre.

s’ka nevoje per kerkime xhanger xhunger sepse teza e vertete se fashizmi lind si reaksion i rrezikut te komunizmit eshte banalitet gazetash dhe me pare akademizem tripllomjekrash.
Problemi eshte se kjo e vertete nuk eshte shteruese, eshte e dores se dyte dhe niveli te ulet. E verteta tamom per kete çeshtje do bole per tu kuptu, e nuk e gjen neper libra dhe gazeta he per he.

Pinoçeti erdhi ne fuqi si reaksion e diktatures se majte te Emiliano Zapates, dhe u ndihmua nga CIA sepse Kili atebote si çdo vend tjeter i planetit duhet t’i perkiste o feles se Moskes o feles se Washingtonit.

Gjeni brimen o te uruar is are replying …, brimen gjeni! Nga brima del e verteta, jo nga felja, felja vetem e perkendell.