Twitteromani

Fama si romani më i shkurtër i shkruar ndonjëhere i përket një anonimi, megjithse legjenda thotë se autori është Heminguej, të cilit me meritë i takon vërtet fama për stilin e tij të shkruarit si stili i të shkurtuarit.

For sale. Baby shoes. Never worn.

Shiten. Këpucë fëmijësh. Kurrë perdorur.


Një tjetër roman i tillë i famshëm me titull Dinozauri, analizuar nga Umberto Eko dhe quajtur prej Mario Vargas Llosa "tregimi më i shkurtër dhe më i bukur në botë“:

Kur u zgjua, dinozauri ishte ende aty.

(Augusto Monterroso)


Një tjetër me titull Emigranti:

-Ke harruar gjë?
-Makar!

(Luis Felipe Lomeli)


Një tjetër më pak i famshëm, me titull më të gjatë se teksti Fraza për lashtësinë e mikrobeve:

Adami
I kishte

(anonim)


Romani më i shkurtër horror me titull Kush është?:

Njeriu i fundit mbi tokë rrinte ulur në një dhomë. Dikush trokiti në portë.

(Fredric Brown)


Romani fantashkencor më i shkurtër me titull siseneG (jo më kot fjala Genesis [Zanafilla] është shkruar përsëmbrapi):

Dhe Zoti tha: ELIMINO linjat nga NJE deri në ALEPH. NGARKO. EKZEKUTO. Dhe universi pushoi së qeni. Pasi mendoi për disa eone, psherëtiu, dhe shtoi: FSHIJ. Nuk ka qenë kurrë.

(Arthur C. Clarke)


Romani policor më i shkurtër:

Dedektivi pa në fytyrë vrasësin, dhe tha para pasqyrës:
-Ke qenë ti!

(anonim)


Romani absurd më i shkurtër n’botë me titull Nevoja e madhe:

Ishte ai një ditë atje, kur i erdhi për të dhi. Me ngut u ul galiç mbas një shkurre ndanë rrugës. Kur u ngrit, akoma me breke në dorë, ndjeu një erë të qelbur. Tha me neveri:

-Kush e boni kte?!

(i Modhi :smiley:)


Frymëzuar nga romani historik me 6 fjalë i Heminguejit - sipas legjendës shkruar për bast në një kafene - gazetari shkrimtar Larry Smith ka krijuar sitin Smithmag.net si vendbanimi i të gjithë llojeve të shkrimeve. Shpejt fjala mori dhenë, dhe deri tash në këtë sit ndodhen rreth 15.000 romane me 6 fjalë, të dërguar nga autorë të njohur dhe të panjohur. Në mes tyre gjen perla, si psh:

Gjeta dashurinë e vërtetë, u martova me një tjetër.

(Bjorn Stromberg)

2 Likes

-Katrori e ka bo, Katrori! Kush tjeter?

Ndoshta e ka bo Prometeu, ku i dihet!? Eskili nuk është se ka shkruar për këtë. Por është e kuptueshme, perderisa Prometeu (është) i lidhur, si do të bënte ndryshe? Nuk kish faj, ku ta bënte ai? Do t’i kullonte neper shale!

Dhe aty, prane Olimpit kaukazian, ngrihej akoma me madheshtor se Olimpi, nje mal eskrementi. Qari i grekeve moderne qe me pas fertilizuan tokat e tyre (me ndihmen e emigranteve 10 dhrahmi ora).

Romanni me i gjate ne histori ka 16.000 faqe, me autor Henry Darger (1892-1973), dhe titull:

The story of the Vivian girls, in What is known as the Realms of the Unreal, of the Glandeco-Angelinnian War Storm, Caused by the Child Slave Rebellion :smiley:

Sigurisht nuk e ka lexu asnjoni, as vete autori, vetem shkruj e shkruj pa pushim si grafoman.

Pretendenti per vend te dyte, ose te trete ndoshta, eshte 7 vellimshi Ne kerkim te kohes se humbur i Marsel Prust, qe e kane lexu t’gjith ata qe nuk kane kompiuter e kane shum kohe te humbin kot :slightly_smiling_face:.

adami i kishte, nji gomor me bishte!