U kujtova qe jam rock

http://27.al/u-kujtova-qe-jam-rock/

3 Likes

Unë ndjek dy të premte në muaj orkestrën simfonike të RTSH-së, kur jep koncert po në Akademi, falas.

Me mire vazhdo degjo Motorhead. Kam rastis para ca kohesh kur orkestra RTSH, luajti Peer Gynt. Hera e pare dhe e fundit thashe. Eshte mjeshteri me vete te tjetersosh nje pjese kaq te bukur. Instrumentistet kishin marre vrapin, dukej sikur benin gare kush do ia kalonte tjetrit e sikur askujt s’i interesonte te sinkronizohej me grupin. Kulmi arriti tek koha e katert, ku u krijua nje puro zhurme, me mbyll veshet.
Gjithsesi uroj te kete qene rastesi.

Sot,sa u zgjova nga gjumi,me vehte po knojsha “the order excecutors”. Hapa celin dhe lexova shkrimin e Kel Demit. U knaqa pa mase. M’u kujtu prap kanga dhe me vete thashe; ca misteri asht truni?!

1 Like

eh sa gjera ke kujtuar ‘‘gabim’’ ti o Demush… une p.sh kujtoja se ishe çam (musliman) ti, po ti na dualle katolik.:joy:

pa lidhje me shkrimin , por ne pergjithsi: nuk besoj se ka gje me te dhjere per njeriun qe perjeton krize identiteti, ne te gjithe kuptimin e fjales identitet. keta jetojne gjithmone nen dyshim me veten e tyre, por edhe me boten.

3 Likes

Ne rastin ne fjale s’ka fare krize identiteti. Ai eshte cam,me shume se cdo cam musliman. Edhe e shoqja eshte konvertu,ndoshta nga te qenit studente ne nje universitet katolik. Konvertimi per brezin tone, vjen edhe per pasoje te komunizmit. Ka plot qe perqafojne fene protestante sot,se donin te persosnin anglishten. Keli,me aq sae kam kuptu une,asht nder te tjere, qe ne mesin koktejlit social-politik,ka mujt me rujt edhe identitetin e vet.

Belul, na e shpjego i çik ç’eshte krize identiteti po pate mundesi?

Ne kte menyre ndihmon kushedi sa artiste e kulturaliste t’mdhej qe jo vetem jane ne krize identiteti, por edhe e stimulojne ate, me bindjen e patundur qe njeriu ne krize prodhon kulture.

ben kuptim prurja prej teje nen konteksin e shpjegimeve qe bere. :+1:

koktejli social-politik !

1 Like

Tori, ne vija te pergjithshme, me krize identiteti une nenkuptoj ata qe nuk e kane te qarte se cfare jane, nga vijne e ku perkasin, ose ata qe per kohe te gjate kane pasur nje ide tjeter per veten por me pas zbuluan se qenkerkan ndryshe…

ndersa per kerkesen ne pjesen e dyte ; jojojojo , po Beluli nuk ka ndonje iluzion, e as ka marre persiper te rregulloj Boten, mor Tori.:smiley:

Hiç mos e rregullo boten Belul, nuk e rregullon dot dhe nuk ka nevoje bota per ty. Boten e rregullon duke fillu me rregullu veten ne rradhe te pare.

kshu na e sqaro çfare je ti dhe nga vjen ti, çfar ideje ke per veten, dhe ku eshte ndryshimi yt qe ke identitet te pandryshuar, ndryshe nga ata qe zbuluan se stergjyshet e tyre kishin identitetin e majmunit, pastaj papritmas rane ne krize identiteti dhe ndryshuan identitein nga majmune ne njeri te neandertalit.

gjithmone kam pas dobesi per filozofin Sokrat…, por edhe futbollistin e famshem Sokrates te Brazilit.:stuck_out_tongue:

…mos ke edhe ndonje kamzhik ne dore.:joy: ore… se ti ke dhe nick te frikshem o vlla.
-shiko, besoj qe pyetjen e ben me sarkazme dhe humor , meqe eshte dhe e djele… perndryshe do te jepja nje pergjigje , tjeter.

jo mor pa merak , se nuk merem me nenat e botes une.

po meqe insiston, kete pergjigje kam… (qellon edhe aktuale)

1 Like

Mishi kokrra. . .
Aman more Belul se sa herë më bie rruga për kryeqytet dhe shoh bustin e babait të kombit në at’farë feje, realisht pezmatohem dhe s’di ç’të mejtoj (ah, të vajtoj thuaj)!

Këndoje këtë po pate kohë (në këto kohë festash).

1 Like

Prit kur te bohet budist se ashtu osht nji pune. Ky soj e shofin fene si tasin e radhes, rendesi ka te jesh me fene fitimtare te momentit. Dmth as i plas per fe fare.

u kujtova qe s’jam rock :stuck_out_tongue:

Shpejt u kujtove. Cfarre transformimi nga rebelet e rockut, te vanitozet noizy and co. Wtf has happened to the world.

I blow my load over the status quo…here we go!