U zgjova

U zgjova
Me zgjuan hapat e tu ate mengjes.
Buzet e tua perkedhelnit te miat
Pa fjale.

U zgjova
Cicerimat e zogjve Benin zhurme neper shkalle
Ne heshtem
Buze-ngjitur
Te thare

Xha Tani ( Cerrik , Shtator 1989 )

Perfundimisht Njeriu pa te shkuaren nuk iken dot asnje hap perpara.

pranej ne fuksat jemi te gezuar qe nordhi Nexhi, qe te bejme hapa perpara, duke pa ngambrapa.

I modho ! Ti ne thelb je njeri I mire. Thjesht ndikohesh nga rryma te tjera , obskurantiste. . Te tjerat besoj I kupton .

nuk mjafton te jesh i mire, qe te jesh vertet i mire ne kuptimin e vertete te fjales, duhet te jesh edhe i keq ne situata te caktuara. Njelloj, duhet te kuptosh, por qe te kuptosh tamom, ne situata te caktuara nuk duhet te kuptosh, duhet me qene gomor fare.

Ja tani ne kete moment un nuk kuptoj se pse Tarkovskij - njeri shume i mire, disident hesapi, ka kriju personazhin e famshem Stalker, per te cilit eshte vetepagzuar Stalkeri yne, qe eshte njeri shum i mire edhe ky, disident, i pelqejne filmat porno, dmth filmat me dashuri qe i pelqejne edhe Korrikses, grua shum e mire dhe kjo (vetem per Nexhin kane me Stalker divergjenca ideologjike) - shprehet ne kete menyre per dashurine?

Thu te jete ndikuar nga rryma te tjera obskurantiste edhe Tarkovskij?

Dua te te pyes I modho , se ne fakt nuk e di kush eshte autor I " Ushtari mire Shvejk " . Ne fakt Kam deshire te ble edhe librin , por nuk e di kush e ka perkthy. Ti besoj do kesh info ? Me rrofsh biri I’m.

Je gjigand. Bile , te Kam borxh nje kafe per kete dhurate. Me hipi nje deshire qe ta zhbiroj kte Bohemin Cek.

nga poezite e kohes se pare, qe po lexoj xhatano, kam krijuar pershtypjen qe ne cerrik, do te kesh qene nje fare protagonisti, me i hedhuri a me i guximshmi ne te folur,

E vertet Pjer , por kjo serish nuk e ndryshoi dot as Cerrikun dhe as mua per fat…

1 Like

un kam pershtypjen qe ti nuk i perket brezit te zborit. Neqofte keshtu, atehere Shveku nuk ka vlere, sepse eshte liber zbori, tani eshte komplet jasht kontekstit. Ne fakt Shvejku ka qene Bibla e disidences, dhe sa duket bathet e ngambrapa rev. demokratiko-borgjez te 89-tes, vari hejbet se nuk ka pas vlere as atehere, as per tu lexuar, jo per ta pas si model ne lufte kunder Perandorise Austro-Hungareze.

psh ne Itali Shvejku eshte i panjohur edhe nder intelektuale te mdhenj.

I modho , ne fakt jam I njejti brez me ervin hatibin , por vetem pas viteve 2000 une u bashkova Tek e Per7tshme , Libraria Tek Qoshku. Aty u beme si " Sekti I Poeteve te Humbur " dhe per shume kohe mblidheshim mbremjeve dhe lexonim poezite e njeri-tjetrit. Pastaj , ambienti devijoi , sepse Ervini vet migroi ne Stamboll, ndersa Agron Tufa, edhe pse shkova dy a tri here nuk me bindi. Sidomos me ate pacavuren qe beri Duke perkthyer poetet me te medhenj Rus. Ja keshtu jane gjonat o I modho.

xhatani, a i morre syzet ,

:grinning:
kurse ti shkove ne cerrik. C’te duhet shvejku ty, ky tregim ja kalon tregimeve te shvejkut.

Pjer vlla pothuaj I Kam marre , por akoma Jo ne dore. Shoferi qe I solli nga Durresi , e ka shtepine ne Cerrik , keshtu qe e takoj neser me shume gjasa.

I modho , une ne Cerrik Kam " Shtepi e Embla Shtepi ".

une shof tregimin, dhe teper stilin e te treguarit, dmth faktin qe njeri poet i modh shkon ne Stamboll, tjetri ne Pjeterbur, e nje tjeter ne Cerrik :smile:. Per mu kjo eshte e “shtepi e embla shtepi” e letersise.

xhatani, nga muhabeti me ty mu kujtu nje e forte e Shvejkut, kapitulli “Shvejku ne Bugjejovice”.
Niset Shvejku per Bugjejovice (nje qytet) me kembe, e pyesen rruges se ku po shkonte. “Ne Bugjejovice po shkoj!” u pergjigj. I thane: “Bugjejovica nuk eshte nga po shkon ti, ti po shkon ne drejti te kundert me te”. “S’ka gje” u pergjegj Shvejku “te gjitha rruget ne Bugjejovice te çojne”.

Po pra. Por kto rruget tona me drredha te krrabes qe vetem ne Tiran te cojne.

1 Like

si t’dush, ka dhe rruge pa dredha: