U zgjua Tirana

U zgjua Tirana
Me endrren e madhe
Me shalet e bardha
Ashensorin e prishur
Demonstratat shperthyen

U zgjua Tirana
Pa rrathet e fatit
Me qumeshtin e fshatit
Po qajme nga marrazi

I thurur nga guri
I shtypur nga Burri
Po presin te lindin
Femijet pa prindin

U zgjua Tirana
Dhe kte mengjes te ftohte
Vrapojne turma njerzish
Vrapojne dhe shurdh-memec

( Xha Tani ) Cerrik , Nentor 2007

1 Like

Vellezer dhe Motra Shqiptar Ku jeni anembane. Si gjithnje , gabimet e mija te pafajshme Kane lene nam dhe pse Jo nje shije te keqe. Kjo poezi qe ju servira , fatkeqsisht vjen me nja dy gabime. Ma beni hallall sic ma kini bere me pare. Perqafime

Pra e kisha llafne , se Jo qe Jane bere gabime ortografike , por me keq akoma. Aq.keq sa nuk e rrefej dot me fjale. Ndaj ju premtoj , se ktej e tutje poezite e rradhes do te jene Taze , ose te pastra si Kristali. Sepse ua Kam borxh.

mua me duket sh mire
Tirana eshte keshtu

Jo , por e kisha fjalen Tek nja dy vargje te cilat I pershtata nga e keqja , ose rrethanorja.

une nuk pashe noi gabim ortografik, xha tano,
ose bo vaki u zhyta ne vargje, dhe nuk i vura re,

Po ate jam Duke sqaruar pra. Nuk Ka gabime ortografike , thjesht kam pershtatur dy vargje nga ajo origjinalja. Kaq.

eeee hheee :grin: