Udhëheqësit botërorë si refugjatë


#1

Një artist sirian ka vizatuar Presidentin amerikan Donald Trump dhe 10 udhëheqës të tjerë botërorë si refugjatë në një koleksion pikturash që tashmë po shfaqen në Dubai.
Abdalla Al Omari, i cili ka statusin e refugjatit në Belgjikë, thotë se përvoja dhe shpërngulja e tij e nxiti të krijojë këtë koleksion.

“Të jesh refugjat është si të të dalë një gungë e re në trup, të cilën nuk e ke pasur kurrë, e cila do qëndrojë deri ditën tënde të funde, prandaj bën mirë që të merresh me këtë situatë.” – thotë Al Omari.

Në koleksion, presidenti Trump portretizohet si refugjat që mban me vete një fëmijë të vogël, sendet personale dhe një foto të familjes në dorën e djathtë. Presidenti rus Vladimir Putin është pikturuar si një person i pastrehë, ndërsa Assad shfaqet pjesërisht i zhytur në ujë teksa mban një varkë prej letre si ndihmë.

Amari thotë se njerëzit e thjeshtë janë shumë të dhënë pas politikanëve, dhe se nuk i shohin dot të rënë nga froni i tyre. Ai nuk ka si qëllim mungesën e respektit për këta udhëheqës, por thjesht t’i kthejë atyre humanizmin.


#2

Po te ishin refugjatosur, nuk ishin bere udheheqes.

Interesante.


#4

bukur e luajten rolin “kur ziheshin” e “kundershtoheshin” pastaj te dy dilshin balli i kazanit :slight_smile:

Sa per refugjatet, Trump me e arrira. tamam druvar


#6

Ashtu sic sirianet u detyruan te shkojne refugjate nga regjimi i Asadit, ashtu edhe shqiptaret i detyroi regjimi i Esadit te ikin nga syte kembet.

56 % e shqiptareve duan te ikin emigrante…

Esadi donte te sillte ne Shqiperi edhe armet e Asadit.
Shume te lidhura keto pune.


#7

Mirmbrema


#8

Ska te beje me lideret apo pushtetin. Kushdo qe eshte pjese e 1% apo establishment eshte i shkeputur nga jeta e veshtire qe ka populli poshte. Kishte nji shprehje nena ime: Pasunari sdo tja dije si eshte barkthari. Keshtu ka qene e do jete kjo bote. Capitali nuk e njeh moralin.


#9

ka te pasur qe kane fondacione bamiresise


#10

po ta shofesh me kujdes ky nuk ka bo udheheqesit e botes, por, si çdo artist tjeter, ka bo turinin e vet.

Psh ktu nuk ka bo Obamen, ose me sakte ka bo i çik Obamen, por kryesisht ka bo turinin e vet si fizionomi ly me karaboje:


#11

problemi eshte se edhe barkthati nuk e njef moralin. Perveç problemit qe eshte harruar se nena jote e ka thene kete shprehje te kohes Zogut ne kohe te shok Enverit (besoj, meqe kam pershtypjen qe nuk je spermatoozoid i ngambrapa vitit 90-te si shkaba me shoke).

Problem tjeter, akoma me i madh, eshte se morali nuk reduktohet vetem t’i japesh buke barkthatit, gjithnje nese e ke fjalen per kritiken e zakonshme barkthate te Kapitalit.


#12