Udhekryq

Mbeten
Ne udhekryq gjithe
Endrrat

Ne
Kuratotet e zemrave
Duarzbrazur
Vozisim lumturine
Me lejleke

( Xha Tani ) Vjeshte 1998

Poezia eshte krijuar ne Tushemisht ( Drilon ) , dhe per fat at’ sezon Kam Pas rastin te cmallem me Baca Dritero Agollin , me krah te te cilit nuk mungonte kurre dhe Hallo Sadija. Me merr Malli per ato dite-nete…

Duket se qetesia paska pluskuar gjithe kte qetesi , e cila Ka vetem nje Emer. E verteta , sa e hidhur dhe me helm paska qene.

xha tani, kjo poezi, do te shkonte me mire sot, ku enderrat kane vdekur, se sa athere kur enderrat sapo kishin marre nje impuls te ri :grimacing:

Po vlla , por poezia nuk njeh kohe.

1 Like

mos u merzisni se do te vije momenti i nje poezie qe nuk njef hapsire me titull “Udhëgjysëmhënë”.

Bujrum. Po e pres krah hapur ?

njelem tu prit krahehapur, por nuk vjen njeri sepse kan shum pune, vetem turistat vijne se s’kan nga shkojne, bojne nji xhiro per te kalu kohen krahehapur duarkryq ne udhekryq:

https://www.radiomontecarlo.net/resizer/-1/-1/true/1539245417698.jpg--.jpg?1539245418000

Poezi Futuriste Konceptualr Rajonale

Pergezime !