Ulen taksat për të pasurit, e u rriten fitimet

Reporter.al ka treguar se do te ulen taksat per te pasurit, si tatimi mbi fitimin dhe taksat e dividendeve.

Prandaj Samir Mane, me i pasuri ne liste sipas Institutit Evropian Pashko, nuk paguan kete vit tatime dhe as dividende, por ja jep keto borxh kompanive te tij dhe i kalon ne qarkullim.

Nuk e di robi se ci duhen keta te pasur Shqiperise kur paguajne kaq pak?

http://www.panorama.com.al/del-lista-keta-jane-10-personat-me-te-pasur-ne-shqiperi-emrat/

Shyqyr qi i ulen njihere se ngelen vetem tu i rrit.

Pse s’te ben zemra te falenderosh #rilindjen e majte?

Argumenti i tyre eshte qe duke I riqarkulluar parate ne biznes, ata hapin vende pune keshtu qe ky lehtesim ne taksa i ndihmon te gjithe.

Ekonomia e tregut keto ka, te njejtat rregulla dhe ligje jane kudo.

nuk ka pse lakohet emri i X apo Y thjesht sepse po ushtron biznesin sipas ligjit. Prandaj dhe biznesi paguan, sic paguan edhe individi ate qe i pergatit dokumentet ne fund te vitit kur ben taksat. Ideja eshte qe ti te maksimizosh ato qe merr ose te minimizosh ato qe jep, gjithmone pa shkelur ligjin. Nqse ligji ka nje te mete qe le vend per perfitim, edhe ajo shfrytezohet dhe nuk quhet shkelje ligji. Ndaj dhe shteti ka institucionet e veta te kontrollit. Nuk kapet problemi me “c’na duhet X e 9 te tjere si ky qe jane te pasur kur nuk paguajne mjaftushem” po me argumente

Thuajse shum kompani, fitimet qe nxjerrin, i riinvestojne per t’ju shmangur detyrimit te takses mbi te ardhurat. Ketu si duket qeveria do ti dali perpara kesaj manovre qe bejne bizneset.

Keto listat duan te na i tregojne keta matrapaze di babaxhaner e te pasur fisnike, kete ka si mision Mapo dhe Alfred Lela kur shkruan artikuj per “fisnikerine” e tyre. Pranda edhe argumenti im: kur nuk i duhen te mires publike, c’te rot.rizohemi kot me ta.
Po si eshte e mundur qe nuk paguan tatim mbi fitimin kjo kompani? Ketu behet llaf per ligje qe leshojne te favorizojne biznese si ky. E morre vesh se profesionet e lira nuk paguajne siguracione nese kane dale ne pension dhe punojne ende, qyqaret e tjere qe nuk u del pensioni po shesin dhe ndonje cigare, u duhet te paguajne. Mane edhe te mos paguaj se krijon vende pune, me vila 300 000 euro ne bregdetin e Palases dhe duke vjedhur OSSH.

Bulkthi, mos u nxito ne gjykim, se kur bizneset e medhaja krijojne vende pune, do te thote qe ata paguajne edhe rrogen bruto per punonjesin, rroge/pjese/vlere te cilen e administron shteti e me sakte Sigurimet Shoqerore (pjesen me te madhe), dhe ketu ne kemi ekspertin Fadil Kepi i cili e kap prej veshi kryeministrin tone duke i thene;

  • Pallosh, kujdes ketu, se nga keta une paguaj pensionet.
    Dhe Palloshi, eshte i detyruar te ndigjoje grupet e punes qe bejne llogarite.

E pse duhet te ndegjoje Fadil Kepin tani qe ka timonin dhe gjithe tepsine vete palloshi! i nderuar!

Po Fadil Kepi , i dashur, eshte ekspert, ndersa Palloshi yne eshte thjesht pikturist.

duhet me pas te keqen qe te kesh te miren :). => ket e kam vjedh nga Andreotti https://www.youtube.com/watch?v=dtyQqKAL4SA

Me vjen keq i nderuar, po palloshi e ben shume mire vete ekspertin, piktorin, basketbollistin, fashionistin, timonjerin, tepsixhiun, dajrexhiun,etj. Fadil Kepit sygjeroi te lexoje VQ si fillim.

Kajua nonen atyne qe ta dhane voten per nje thes miell apo per 50 euro , rrofshin te Pasurit , poshte leckamanet.

Po ne qe s’kemi marre as thase mielli e as 50 euro, c’jemi leckamane apo te pasur ?!

Ku ta di une sa leke ke ti , me thuj sa leke ke dhe per ke votove te ta them.

Hehehe… Po vota sikur eshte e fshehte

E mire , e rendesishme eshte qe ti e di vete se si je , kot qe pyet.

Ketu ja keni fut vetes, se te varferit ne shqiperi me se shumti votojne PB, partine berishiste.

Ka te varfer , jane anetare te Partise Demokratike por per te varfer te Partise Berishiste nuk ka !

Une e di si jam , po mu duk interesant ai pergjithesimi me legjenden e thesit te miellit , qe s’eshte edhe aq i perfillshem sot e gjithsesi eshte fenomen qe ndodh ne te treja anet e tepsise , jo vetem te partise ne pushtet.

E meqe e ndate popullin ne leckamane e te pasur , s’po gjeja ku bej pjese une.