Une mbeta ketu!

Une mbeta ketu
Thjesht per te matur kohen , e cila s’me vrau kurre.
Mbeta per te pare dallendyshen e pare , qe ne vjeshte iku e fundit.
Nuk di ne do vije pranveren tjeter , por dhe po erdhi une ja kam ruajtur folen e vjeter.

Une mbeta ketu
Duke numeruar borxhet
Duke pritur kuoten zero
Dhe duke bere hesapet me Zotin , per boten tjeter.

Une mbeta ketu , thjesht
Per t’u cuar Trendafila te vdekurve.

( Xha Tani ) Dhjetor 2011
Cerrik

1 Like

Eh mbete
Ju te liq e ju sakate
Amanet u leme grate
Poplli :joy:

1 Like

Eh populli eshte njesoj si Shekspiri , qe disa thone ishte Prift e disa te tjere thone qe ishte kepucare. Popull hesapu…

jom ene un ktuna!

Jom ne un ktuna,
po jo megjith çuna,
se me teper jom i vetem atjena.
Se ktuna rri me atjena,
si jeta rri me vdekjen,
si drita rri me errsinen,
si shoqnia rri me vetmine.
Se nata e vetmise,
ka me teper drite se dita e shoqnise.
Se ngerthima e vdekjes,
ka me teper dashuri se ngrohtesia e shoqnise.

Një ditë ka për të ardhë një natë e ndriçuar nga një diell i zi ngjyrë
portokalli

(titulli rri ne fund per snobizem)

i Modhi :smiley:
(fuks, hajdut interneti)

1 Like

Koha i vert te gjithe, levize bythen e mos rri aty, bita eshte me e madhe se cerriku, e ka shume gjera per te oare e bere.

o xha tani pse nuk e lu bythen sipas modes, por rri ne Cerrik duke e majte bythen po me i ven? Merr shembull nga bashkekombesit qe e lujne bythen nen marlon neper 4 anet e botes!

Une dua me e leviz bythen , sikur icik fare , por edhe levizjet e mollaqeve Jane bo me mik. Se qe thoni ju , edhe po te du une , tani sme Len cerriku me ik. Ti durove 47 vjet ktuna , thote gjoja cerriku , nuk rrin edhe te pakten 10 te tjera. Si be qamrti , duket sikur thote qyteti ne lengim e siper.

2 Likes

kudo te jetosh ne bote, mbi kurriz ke rutinen e perditshme e cila percaktohet nga puna dhe hallet e secilit dhe qe ben te parendesishem vendndodhjen

1 Like

Te lumte.10.

madje dhe ndonje dalje per festime/celebrime qokash ngaqe behen mes shqiptaresh te largojne me shume nga realiteti i jashte vendit e te sjell brenda kufijve shqip.

1 Like

po vallaj, kur shko me bo celebrimin ne ndonje shoqate kombetare jashte shtetit, nga ktuna te duket sikur e lu bythen ne atjena. Kur kthehesh n’darke n’shpi dhe hap deren e frigoriferit pa e nez televizorin, e kupto qe s’ke nga e lu bythen ngado qe te shkosh.
Ka rendesi qe celularin e ke nez, e menon: pse ky ekrani celularit qeka ciflos?

nuk them se “brenda” e “jashte” jane njelloj. Kjo “jashta” ku jam une ka me shume opsione per te varfrit - qe perfundimish i ben keta me te pasur se te varferit tjeterkund qe psh kur rastis cifloset celulari mund te blejne te tjeter qofte edhe te perdorur por te sakte

“kta te me te pasur se te varferit tjeterkund”, ku ju cifloset celulari, blejne nje celular tjeter dhe se vrasin mendjen fare se sa pare garanton produçenti per filmin, ndersa te varferit tjeterkund vazhdojne te bejne pyetje varg: pse cifloset vazhdimisht celulari? perse duhet celulari? perse ekziston celulari dhe jo majekrahi? dhe hop e gjejne veten duke bere celebrimin e meshes kombetare ne nje film sinema d’autor me pak pare.

Herzogu e krijoi azienden produçente te tij me nje fond 5 dollare.

1 Like

Evolucioni nuk ka emer ! Pike.

e thjeshte dhe e bukur, biles dhe inspiruese, se duke e lexuar, me hypi frymezimi per rreshta te tjere :grin:
une mbeta ketu
thjesht vetem per ju
se mua duke me pare
kohen jeni duke e vrare

"Madhehtia e njeriut eshte Thjeshtesia e tij " duket qe Ka cituar dikur nje njeri I ngritur ne pozita shoqerore , por fatkeqesisht nuk ja mesova dot emrin.

Pjer, ti je njeri i thjeshte, apo i komplikuar?

po un si jam, i thjeshte, apo i komplikuar?

Se per te qene te madherishem, ne te dy jemi te tille pa diskutim, por a jemi te thjeshte? ktu osht problemi!
(me pas do te kete nje pyetje per Gjembin, se si eshte Gjembi)