Uragane dhe tërmete

Mot veçanërisht i keq këto kohë në Amerikën e veriut, ku pas Harveyt, uragani Irma, e cila ka mbjellë shkatërrim mbi ishujt që ka prekur në Atlantik, pritet të shkaktojë dëmet e saj kur të prekë tokë në Florida. Një tjetër uragan, Jose, mund të shihet që vjen pas Irmës. Por jo vetëm moti, edhe fatkeqsitë natyrore, sepse ndërkohë në Meksikë një tërmet vrau të paktën 58 njerëz. Ky kishte magnitudë prej 8.2 ballësh dhe ishte më i forti në dekada që godiste Meksikën.

Harta NYTimes

Irma ,katua.hoseja gjithe keto permbytje sikur ka shkundur breket shejtani .

1 Like

po ky kodoshi c’pati … https://www.nasa.gov/feature/goddard/2017/active-region-on-sun-continues-to-emits-solar-flares

Uraganet ne Amerike mbajne gjithmone emra femrash.:grimacing:

ashtu mendoja edhe une, se mu kujtua edhe uragani Katerina vite me pare… por me thane se ngaqe ne Amerike ka uragane gati cdo vit, meteorologet kane lista te parapergatitura me emra, sipas rendit alfabetik . dhe perdorin sistemin shqiptar si te radha e qumeshtit apo vajgurit ; 1 burre , 1 grua:smiley:
pra ishte Harvey, tani Irma…pastaj do jet Jose…

po thuaj, qe keto uraganet femra jane me te ashpra, me te serta., bitch-e mo… bejne zhurme dhe rremuje te madhe…:smiley:

1 Like

Ndoshta mbajne emra femrash ne menyre qe t’i zbusin, t’i marrin me te mire…si tip eufemizmi sic i thone ca semundjeve p.sh. kolla e mire.

21369631_10213138838539825_3263299751142988477_n

Our Father in heaven, hallowed be your name. Your kingdom come. Your will be done, on earth as it is in heaven. Give us this day our daily bread. And forgive us our debts, as we also have forgiven our debtors. And do not bring us to the time of trial, but rescue us from the evil one.

edhe kjo irma mo. …

Keto foto duken si prolog i The Walking Dead :stuck_out_tongue_closed_eyes::frowning:

Uragani Irma, shqiptarët ne Florida s’e kanë frikë dhe nuk evakuohen

… ambasadorja shqiptare në SHBA, Floreta Faber, është ndier e shqetësuar dhe ka lëshuar një thirrje në rrjetet sociale se ku ata duhet të kërkojnë ndihme në raste emergente. :joy:

Kane ik dhe shqipet kapo aty te ai vargu makinave I ke per Atlanta. lol

Gjithmone uragano ka ne ate zone.
Lexoni shenimet e Kolombit dhe do te shihni qe uraganet kane qene qe me fillimin e kohes dhe nuk po ndodhin vetem tani…
Ne vitet 1800 Xhamajka u rrafshua nga nje uragan.
Cdo shtet ne ate zone ka historine e tij me uragane dhe sfuhira tropikale.
Sot Irma kaloi ne kategorine 3 nga 5 qe ishte.

The Weather Channel today said they have never seen such a coordinated effort to get people out of Harm’s Way

Global warming po I jep efektet e para .atlantiku po benet nje kazan gjigand me uje te valuar .
Pupu c’qenka kjo hata
Urugane te medha
Populli😊

Njerezit qe nuk marrin vesh nga shkemca por degjojne vetem lajmet e CNN,kujtojne se keto jane efektet e ndryshimeve klimaterike.
Po luhet politike e ndyre me ndjnjat e njerezve.
Hollivudianet arriten deri aty sa te thone qe Teksasi dhe Florida po goditen nga uraganet se votuan per Trump.
Shkenca e oqeanografise e thote qarte se efektet e CO2 qe po hedhin 7 miliard njerezit e planetit Toke sot,do te ndihen pas 80-500 vjetesh.
Intervalli eshte i madh pasi ajo shkence operon me dukuri qe zgjatin me miliona vjet.keshtu qe 80-500 vjet jane si 1 sekonde ne jeten normale…

Ne jetojme ne epoken antropocene ku ne ekuacionin e Klimes futet dhe veprimtaria e njeriut.

Jane 7 miliard fryme dhe do te jene me shume.
Cfare te bejme?
Ti vrasim qe ti cojme 1 miliard?

Sapo pashe lajmet tani, dhe ç’te shoh, i ter rajoni aty eshte prekur, ne Kube, Haiti, Republika Domenikane, Florida, Bermuda, biles ne kete ishull -parajse fiskale- njerzit ishin mbledhur ne aeroport (te bardhe e te zinj) dhe po prisnin te evakuoheshin.

Irma , te gjitheve juve besoj kur ju del ndonje emer ne raste te tilla koecidon me ndonje emer te ish apo te dashures , edhe mua me solli disa kujtime nga e kaluara ky emer , vecse nuk dinte not , Irma , e tmerrshme kur mendon qe eshte emer Uragani , Irmat besoj se jane te brishta , te urta dhe simpatike , ta mendosh , Irma te prish shtepine , te permbyt , e pabesueshme.
Ahhh , tema , po i vjen fundi me mo , Gramoz Ruci Kryetar Parlamenti , Edi Rama Kryeminister , ku te shkoje , ky eshte fundi i botes.

Mos u merzit Brad, se nuk eshte fundi i botes :grin: pas tij/tyre do vijne te tjere e keshtu me radhe, rendesi ka ti permbahen normave e ligjeve, te tjerat hecin vete.