Vaji i Kanabisit ul krizat tek fëmijët me epilepsi

Sipas një studimi të publikuar në ditarin shkencor New England Journal of Medicine, vaji i kanabisit që gjendet tek bima e marijuanës ka ulur në shumë raste krizat e vrullshme tek fëmijët me epilepsi të ashpër dhe shpesh fatale. Mes fëmijëve që provuan vajin e kanabisit, ulja e krizave ishte 23% më e madhe se sa për fëmijët që marrin ilaçe të zakonshme dhe të lejuara nga mjeku. Këto kriza përfshijnë humbjen e ndërgjegjies, mpirjen e muskujve dhe lëvizjen e pakontrolluar të trupit.

Ky studim ishte i rastësishëm, i paanshëm, i kontrolluar dhe pa asnjë rrezik për provuesit. Kompania farmaceutike GW, një kompani që merret me zhvillimin e mjekimeve me kanabis, ndihmoi edhe në subvencionimin e studimit.
“Pas 3.800 vitesh që vaji i kanabisit përdoret për epilepsinë, ne më në fund kemi prova të forta” – u shpreh Dr. Orrin Devinsky, drejtuesi i këtij studimi. Kërkimet e tij të mëparshme tregojnë se kanabisi është përdorur 1.800 vite para krishtit, në Sumeri, për të mjekuar epilepsinë, ndërsa neurologët e periudhës Viktoriane një farë indiane të kanabisit për të njëjtin qëllim.

Pavarësisht rezultateve pozitive, mbi atë që cilësohet edhe si sëmundja e tokës, shumica e pjesëmarrësve në studim patën efekte anësore ku përfshihet vjellje, lodhje, diarre dhe probleme me mëlçine, edhe pse asgjë serioze me shëndetin.

Prandaj mandatin e dyte, do prodhojme me shume kanabis.

Problemi me perkrahesit e Legalizimit te Canabisit eshte qe prezantojne si Fetare vetem benefitet e Canabisit dhe injorojne demet qe Canabisi shkakton sidomos tek adoleshentet.
Po i bi shume shkurt dhe mos me shani nga SAnija:
Doni adoleshente Idiote te Relaksuar qe dine vetem te zgerdhihen jepuni Canabis!

Ja frytet e Koalicioni , mendimi i perbashket , ka studim qe thote qe po e pive 5 vjet rresht behesh budalla , shenjat jane , vetem zgerdhihen , flasin me vete , nuk mbajne mend , dhe i bejne autostop Tramvajit.

Besoj e di se alkoli eshte shume me i rrezikshem se canabis.

1 Like

O te hongsha Gjembin o Kukull qe TI DI SE CFARE DI UNE…po pse mer ju peshqit ene ne mendje tu fusni …po ju qekeni fuksa 5 leksh.

Jo Zemer, nuk e di se alkoli eshte me i rrezikshem se Canabisi tek ADOLESHENTET…sepse

se pari …1. alkoli e duhani jane shume me te studiuar ne menyre cilesore e sasiore se efektet e Canabisit.

se dyti, …2. Eshte ilegale per nje pjese te madhe kohore te adoleshences te perdoresh alkol…

se treti…3. Dy te keqija nuk bojne nje te mire.

se katri…4. E keqja me e vogel eshte e qarte tek lufta e qeverise ndaj droges…me mire kalamonmi qe ste pjerdh mo le te tymosi i cik bar se te shemtoje pjeshka e mamit venat me needles heroine

eshte perdor qe ne kohe te zogut, me vene femijet ne gjume. brezin komunist e kemi fale kesaj bime te bekuar.

1 Like

ahaha çer humori. Po shkoj te flej me qef, se nuk me behej para ksaj shkak-pasoje sinkronike.

ahahaha! i modhe je! ahahaha

rrofsh rono, rrofsh

Pas botimit te nje artikulli ne gazetën “Journal de Geneve” të datë 29 qershor 1989, në Bazel per aktivitetin e kontrabandes e droges dhe cigareve nga shteti komunist shqiptar shoku Simon Stefani shkruante më 3.7.1989 për vartësin e tij:
“Porosit edhe njëherë shokët që të bëjnë tepër kujdes. Nuk duhet në asnjë çast të ekspozohet vendi ynë. Tepër kujdes do bërë në Durrës, etj”.
Pa piramidave kjo eshte dhurata e dyte nga komunistet sepse sot hashashi po rrezikon të kthehet në flluskën e radhës në ekonomi qe po nuk u ndalua do te jete me pasoja fatale per gjithe shqiptaret.Edhe keto lloj artikujsh sorosian cojne uje ne mullirin e koco kokdhimes.

Kaposh, as idiotet e as kamunistet nuk i kena fale Canabisit, as ne kohe te Zogjit e as ne kohe te Leninit…ne kohe te Zogjit nuk kishte mberritur Canabis akoma…atehere perdornim Opium…dhe Sunitet mburreshin me Nargjilene ku i hudhnin lloj lloj droge orientale…po Idiotet Kaposh, kush na i la peshqesh pas 90???
Canabisin na e sollen Kamunistat e Shqupit fale Lazaratit mbas 20o8…apo jo?
Si e votoji Kumandari qeverine e Nipit te Kolekve o Kaposh :v:

Tashi o ky ose ai lajmi tjeter eshte fake news

jashte temes s

"We just have to be humble,” Devinsky said. “People have jumped to the idea that cannabis-based products are natural and therefore they work well, and all these anecdotes support that. There’s a lot of belief, and not a lot of science.”
“The data to me are persuasive,” said Dr. Igor Grant, of the Center for Medicinal Cannabis Research at the University of California, San Diego, who was not involved with the study. “They do show that not everyone gets well, and that’s an important point. Common side effects seen in the cannabidiol group included vomiting, fatigue, fever, drowsiness, and diarrhea. Eight patients in the group withdrew from the trial because of the severity of the side effects.

Si cdo produkt tjeter bimor apo shtazor po e teprove me perdorimin/konsumin e tij te demton. Persa i perket te miturve, jane prinderit, eshte shkolla , shoqeria qe duhet ti ndaloje te perdorin kanabisin ashtu sic i ndalojne per pirjen e cigares apo dhe te pijeve alkolike. Ndersa per ne te medhenjte, perdorimi i kanabisit ne formen e cajit, vajit, apo tymosjes ne menyre te moderuar vetem te mira sjell. Me besoni se e kam nga eksperienca ime personale e 2 viteve te fundit.

1 Like

Provo te pish tre shishe wiski ne site, flasim pastaj per efektet anesore.

SKANDAL/ Fëmijët e shkollave 9 vjeçare në Vlorë këndojnë këngë për kanabisin

Efektet e kultivimit masiv të kanabisit në Shqipëri janë në kufijtë e çmendurisë.

Përveç dëmit të imazhit, rritjes së kriminalitetit dhe efekteve të tjera tejet negative, ka ndodhur më e paimagjinueshmja. Fëmijë të shkollave 9-vjeçare në Vlorë kanë filluar ti këndojnë me gëzim ‘lules së të keqjes”.

Një video e tillë ka mbërritur edhe në postën elektronike të ish kryeministri Berisha i cili e ka postuar atë në rrjetin e tij social. Berisha ka fajësuar për këtë fenomen tejet të papranueshëm Kryeministrin Edi Rama duke i ripërsëritur atij nofkën “Noriega”: “Hymni Hashashit! Në Narko-Republiken e Noriegës, në vend të himnit kombetar shkollat u mësojne fëmijeve himnin e hashashit: “Me lulen tënde ne do bëjme miliona”! Degjojeni vete! Sb”.

Lajmi eshte çudi per ata qe nuk e dijne, por ne fakt nder mjekimet popullore te hershme ne Shqiperi e ne shume vende, jane pikerisht keto bime qe sot jane te ndaluara. Hindjanet e Amerikes Jugore, psh, perdorin gjethet e kokes si medikament popullor.

1 Like