Vdes Nexhmije Hoxha

“Bej poshtersira, edhe ndonje krim aty-ketu dhe mos e rruj fare” duhet te jete sekreti i nje jete te gjate.

2 Likes

Nuk duhet te kete as varr, si çdo terrorist!

uuuu , cka koka gezu mama jeme , disidentia e perbetuar e fundit qe priti shuarjen e saj …

dafne,
kam pershtypjen se ti shkru per fejsbuk, dhe gabimisht e hedh frazen ktu.

edhe vet u tuta , thash cka nese eshte jo e vertete por si duket e treta e verteta .
A vdiq nexhi i xhaxhit edhe nga ju apo vetem ne portalet tona ?

p.s.
andej nga fb nuk guxoj te publikohem sepse ma marrin maman demode ,qe ende mirret me fosile te kohes …

99

Nuk eshte fjala per partine e harruar te Erion Veliajt, G-99. 99, dmth 100 pa 1, dmth per gati 365 dite nje shekull, jetoi Nexhmije Hoxha, bashkeshortja e diktatorit shqiptar Enver Hoxha. Te 99 i punoi kujtdo qe deshi. Iku pa nje brerje ndergjegje, pa asnje ndjese, pa asnje pendim, duke u bere munxet gjithe shqiptareve, te vdekurve e te gjalleve. Nuk iu perafrua kurre, as si hije gruas se idhullit te Enverit, Nadjezhes, as ne te rite e saj. Nuk pati kurre meshire, nuk kemi asnje rast te pakten. Nuk ndihmoi kurre askend, nuk kemi asnje rast te pakten. Nuk foli kurre nje fjale lehtesuese, nuk kemi asnje rast te pakten. Deri ne fund e palekundur ne shpirtdrunjesine e saj. A do jape llogari andej nga po shkon, apo jo, kjo nuk dihet. Por ketu, sa qe gjalle nuk dha; Per gjithe cfare i beri ketij vendi ne emer te pushtetit, per gjithe njerezit e vrare, internuar, burgosur, zhdukur, cnderuar, Zotmohuar, dinjitetvrare. E ndihmuan pasardhesit t’u hidhte hi syve te gjitheve, duke “e denuar” per abuzime ushqimesh e veshmbathjesh, dhe iku e qete, e qeshur, madje edhe me nje liber te fundit qe na duhet ta lexojme cdo dite “me detyrim”. Ik Nexhmije, faren e ke lene te forte. E.A.

image

Shuarjen nga pleqnia ka pritur?

lideret tuaj Tritan preshi
fotot e saliut te Bllokut jane konsumuar e s’ia vlen ti risjellesh

1 Like

qeka ngjallur Peshku duke ngrene mish kërme.

De mortuis nihil nisi bonum thote latini .Nexhi rrojti sa I deshi opi konsekuente deri ne fund e mejtimeve te saj .Plotesisht e bindur psh se Memeti ishte poliagjent dhe viktima ne kete mes ishte Dulla te cilit iu rendua semundja e zemres dhe jo Turdite te cilet I masakroi si fis .Me kujton biografine e mao ce
dunit I cili ne fund te jetes se tij I vinte keq vetem per nje person :veten e tij dhe jo 20 e ca meleone kineze qe I ngrodhi nga uria .

satisfaksion qe ja dha populli i saj i dashur . Mire qe te pakten , vdekja nuk e fali…

nga cdo e keqe ,meson nje te mire … kuptova qe sekreti i jetegjatesise qendron tek mos shpenzimi i emocionit si ndjejne ne te jetuar …be cool…

nuk kam qjef ashtu ta mendoj , nuk ja vlene , ( edhe pse nuk e kuptoj totalishte fjalen kerme por e nenkuptoj te gerditshme - si ata parazitet qe hane ne cdo drejtim nje trup te kalbur )
… me shume po me pelqen te mendoj qe une si shkruese ,indikatore e provokatore , kaq i duhet tjetrit .

Ajo ka qene vertet e të 99-ave (themi ne të Shqiperise londineze)

Në foto, Nexhmije Hoxha në vitin 1940 gjate nje vizite ne Itali, si anetare e PFSH, partise fashiste shqiptare (“detaj” qe nuk e tha kurre ne ndonje interviste te saj; as në atë te fundit)
:wink:

138f9ad1286b7a127cf15bce34cc109e_XL

wow skandaloze , per kaq deshmi tjetri egzekutohej e me fis internohej …
si nuk e gjetet rrugen athere kete foto ta dergonit jashte territorit , do ta kishim gjete formen ne qe te ja publikonim …

:pray:

ps: kush eshte E.A ? (autori i tekstit)

Fatos Lubonja ka thene nje fjale me mend: i ati, Todi (bashkepunetor i Enver Hoxhes) i ka thene se udheheqesit shqiptare te kohes kane bere gafe te pafalshme qe e lane te fuqizohej aq shume Enver Hoxhen (e sigurisht, edhe Nexhmijen në fjale) pas viteve '60 (Hoxhët nuk kanë zoteruar pushtet te njejte në 1946 dhe në 1976, per shembull).
I ka ecur Nexhmijes ne fakt. Ja qe ka edhe nje pjese fati, në kete botë…

ps: ka nje detaj qe nuk te le te gabosh, qofte dhe duke u nisur nga te thenat e saj: ne librin e fundit Nexhmija midis te tjerash shkruan se bente habi me veten se si në 1985-n, kur vdiq Enveri, ajo vetë nuk qau, nuk e zuri paniku, pra ishte shume e qete (e citova). Ndersa kur rrezuan shtatoren e tij në 1991, qau, humbi toruan etj etj.

Ne menyre inkoshiente (pa dashje), Nexhmija keshtu ka pranuar se nuk ka qene humbja fizike e Enver Hoxhes ajo qe e merakoste në 1985-n por vijueshmeria e pushtetit te tij, me apo pa të fizikisht.

1 Like

ajo qe s’thoni ju te shqiprise londineze eshte se: jo vetem Ajo, por edhe Ai, dhe çdo tjeter intelektual i modh ne çdo vend te botes qe i lepihet rregjimit ne fuqi, dhe pikerisht per kete arsye e urren dhe revoltohet qe ta hedhe poshte. E kur regjimi ngordh, intelektuali i modh i sulet kermes per ta ngrene, ne kete moment fuqizohet regjimi i ri.

Kjo perben perjetsine e kermes ne histori.