Vdes Nexhmije Hoxha

ata qe shkojne ne boten tjeter, i ha shpirti mut, ata qe rrine ne kete bote i ha goja mut sa nuk ngopen kurre duke prit edhe ata momentin kur te haje mut edhe shpirti i tyre. Ç’eshte kjo padrejtesi keshtu, pse vetem trupi te haje mut? Duhet knoq edhe shpirti! Pranej thuhet: “me tu knoq shpirti!”

dafne, besoj se tani e ke te qarte konceptin e “kermes” qe ju malazest nuk e keni te qarte sepse gruaja e Titos doli agente.
Shpejto dafne sa ka mbet akoma kerme ne sofer, se ta hongren te gjithe shoket.

qy . ma kujtove …a eshte thene ndonjehere tek ju per ndonje grua te jetes qytetare krahasimi si sinonim i percepetimit te jetes se begate e luxoze … jeton si Jovanka . doket mu pa si Jovanka … uu ajo -a Jovankes i thote -rri qatje ku je …per shoqen e xhaxhit ne vendin ame ?
e tash nese une jam rrit kushtimisht me mes ketyre frazave ne qytetet e Malit te zi si mund te renditem rreth sofres ku sherbehen kerma …?

Jovanka u perdor (Nexhmija perdori). Por dhe i shoqi Jovankes nuk vrau as 1/1000 e atyre qe vrau i shoqi i Nexhit (i shoqi Jovankes kapi ministrin e tij te Brendshem duke ja pergju dhomen e gjumit, por nuk e çoi para skuadres se pushkatimit).

Pa merak. Shqipo ka thyer cdo rekort. Edhe i vogel, edhe mut = horror

Une pleqte kam degjuar, per te mirin thone: ‘i hengert shpirti mjalt’ e per te keqin versionin me merda

Analizat e tjera ti leme ty dhe marlonit

ja ta zeme si thu ti se fenomeni shok Enver ishte trashigimi e perandorise otomane (teori e te krishterve shqiptare, kryesisht ortodoksit, stalker u zbulove si prejardhje fetare), po si e shpjegohet qe Turqnia nuk e ka te njejten trashigimi otomane?

Sepse turqit nuk kane patur problem shtetformimi ( shqiptari, po - shqiptar=i vogel).

si perfundim logjik turku ka ndjenja vellavrasjeje njesoj si shqiptari meqe jane otomane qe te dy, por “ndjenja shtetformuese” :stuck_out_tongue: e turkut eshte me e forte se ndjenja vellavrasjes e prandaj turku nuk fratricidon kryeministrin. Kurse serbi, kinezi, rusi nuk kane ndjenje fratricide otomane e per me teper kane ndjenje shtetformuese franceze. Dridhe Like, dridhe!

Sa me pelqen kur shqiptaret e peshkut flasin per shqiptaret e tjere sikur keta te peshkut i lane patur gjysherit sazaxhinj te ludoviku,ndersa te tjeret tek abdyl hamiti i dyte!

delta, eshte me rende puna, shqiptaret jane me origjine pellazge te cilet jane popull i ngjizur ne bolet e Kainit qe fratricidoi fratellon e tij.

une nuk bej analiza, e as marloni nuk ben. Ai le bolet ne dispozicion qe t’ia ferkojne ata qe bejne analiza, analistet e djathte ferkojne bolen e djathte, analistet e majte ferkojne bolen perkatese, kjo eshte trokellima e politikes qe çon kohen perpara drejt horizonteve te ndritur.
Sot eshte dita e analizave te djathta, dmth te ferkimit te boles se djathte te Marlonit, i cili ne fakt eshte tu bo nje qef asimetrik, lezeti tamom eshte kur ti ferkojne te dy bolet.

Shqiperia e gjysmes se parë te shek XX ka qene shume here me teper feudale (otomane) se vete Turqia (hyp ketu e shih Stambollin).

Tani qe vdiq ndoshta eshte rasti qe shqipot te hedhin pas kraheve te kaluaren, te harrojne, pasi po ndikon per keq.
Nexhi ishte egoiste shtylla e “familjes”, mbarevajtja e te ciles kerkonte sakrifica me te gjera, ndarje nga realiteti, jeta e izoluar ne bllok.

hypi, hypi un hiç mos u bej merak, por shoh me teper dhe me pertej Stambollit. Psh sapo pashe edhe nje here tjeter qe ateisti eshte nje pordhe me rigon me ere te prejardhjes fetare familjare. Gjithashu pashe se nuk ka vetem komunist, nuk ka vetem nje fele, ka gjithnje dy fele, dmth nuk ka thjeshte komunist, ka kato-komunist.
Ti hip ketu e shih Parisin! e munebare shef Tangon e fundit ne Paris of Penis qe e ka pa edhe shok Enver. Ketu eshte problemi.
Na thuj ndonje gje per otomanizmin shtetformues te fratricidimit kamboxhian me 1/3 e popullates per lesh hamomi sepse Sekretari i Pare kamboxhian hypi tek ai i Marlonit dhe pa Parisin njesoj si shok Enver.

he bravo android e gjete shembullin qe tregon se familja eshte institucioni me kriminal i njerzimit. He kadosh te ka krijuar Godardi ne offiçine.

Ultra-konservatore thuaj : 2 nga 3 femijet i martoi me shkesí (te bijen e ndau nga sportisti qe donte dhe e martoi me ‘nje arkitekt te shkelqyer’ dhe te birin, ate debilin, me mbesen e Ramizit). Djalit te vogel (te vetmit) qe zgjodhi me dashuri nje vajze punetoresh ja transformoi gruan në ‘delen e zeze’ te familjes. Familja Hoxha eshte vete misherimi i borgjezise, i konservatorizmit, i asaj qe ta shpif, qe ti sjell zorret në fyt.
Ptuuuu

bllokin do ta kishte zili cdo karantine e sotshme.

o marlon, mbas vdekjes se nexhi ultrakonservatores nuk ke me nevoje per dy duar qe te ferkojne bolet perkatese, tani dora e majte qe ka per destin te ferkoje vetem bolen e majte, mund te ferkoje me sukses edhe bolen e djathte ultrakonservatore.
Te lumte palla o Marlon, po ja ni lezetin jetes ne te gjitha kahet!

Karantine me maskë biles

o kapo bolja e djathte, nuk kemi hiç nevoje per ty te na sjellesh fotografi antikomuniste nga fejsbuku, tani kemi Stalker qe po punon ne kete drejtim, dmth ne drejtimin antikomunist.
Te shofim reagimin e sektretares se Stalkerit lidhur ne Bllokun. O Korrikse, lene fejsbukun e hidhu knej se ka lon shefi ca shkresa dhe foto per ty.