Veliaj më dysh

Ketu, kuptohet qe media genjen ne lidhje me Erion Veliajn, por me koshience apo pa koshience, kjo ngelet te zbulohet. Veliaj po te ishte i ndershem ngrinte ankesen ndaj ketyre filmimeve qe jepen ne kohen kur ai eshte jashte.

1 Like

E o Pjer, si jashte si brenda nuk e shikon njeri se u eshte bere boze perdite, vetem ndonje militant mund ta shikoj perdite e nuk i merzitet.

1 Like

Këtij mashtruesit që shet vegime edhe Koperfildi amerikan i vjen anash. Është shumë shqetësues fakti që urdhëron çdo media dhe ka zyrë të posaçme kameramanësh e fotografësh “fotoshopistë” të cilët ia shpërndajnë anembanë pamjet si vizionar i thellë e tribun popullor. Me të ardhë me vjellë.

Ne fakt Zeqo, Gaia e ka quajtur ate para 2-3 vjetesh ; Uriahipi , nje personazh skuth, nese i ke lexuar romanet e verdhe te kohes se socializmit.

Pjer, si quhet romani i verdhe me personazh Uriahipi (mbasi ja zbriti)?

Veliaj eshte me I zoti se Rudi Xhuliani.

Për çudi “David Koperfild”, i shkruar nga një autor i famshëm romanesh të verdha të epokës socialiste Charles Dickens (një komunist nga ata që themeluan PKSH).

I modho, per fat te keq nuk e mbaj mend titullin, mosha ben te veten, nje autobot me vere ben te veten, por ne ate kohe nuk linim roman pa lexuar.

lloshi: https://youtu.be/Tc8Jx7cgYrQ

Bombardim marketingu.
Po ta vesh re edhe me fotot e rastit ka pervojen e nje fotomodeli qe pozon natyrshem.
Po realiteti eshte perceptim thone ca.
Njerzit duan ate qe nuk mund ta kene thote te filmi rreth marketimgut ; the syrup
Lali eri eshte nje imazh, brand. Po te nxjerresh nje kanoce me emrin e lali erit, kushedi sa shitet sikur dhe urine te kete mrena.

1 Like

Shqiperia ka vetem 4 vjet qe ka dale nga nje regjim qe gjënë me të mirë qe dinte të bente ishte të vriste njerez të pafajshem.
Edhe 44 vite të tjera duhet të kalojne; jo në dysh, por në 42 të ndahet Veliaj, hallall. Absolutisht hallall (dikur deri edhe tek peshku qarkullonte ideja se nuk duhej shprehur shume kunder Regjimit se… :skull:)

Ja kshu kshu Veliaj

Ishte fjala për Koperfildin amerikan, prestigjatorin, magjistarin, që shet vegime të cilit Veliaj po bëhet copë t’i ngjajë.

Une jam i mendimit qe propaganda mediatike e Veliajt ka dhe ane shume te mira, si krijimi i nje fryme aksioni pune, mobilizimi, solidariteti, anipse deri diku i rrejshem etj.
Veliaj ngerthen ato vlerat e pionerve te dikurshem apo scoutisteve amerikan perzier me vlerat e disiplines ne pune si protestanto perendimore.
Por do kisha deshire qe aksioni te jete dhe politik, si sinteze, veliaj ka fare pak.
Puna ne vetvete, mbi te cilen ve theksin ai, e rrejshme ose jo veshtire se behet e tille.

pse nuk kisha pike dyshimi qe ti do e mendoje keshtu? :thinking:

Nuk kom noj gjo personale qe tia nxij cdo gje bredho, se se paku nje dore ndryshimi verehet ne tirane edhe pa pare lajmet, sa ndikohet perceptimi yne nga to eshtw e diskjtueshme.
Sigurisht qe Kronikat amplifikohen, por ate produkt qe duam na servirin, publiku manipulohet mjaft lehte.

Qe thu ti albano, para ca vitesh, në kohen e Regjimit, isha në Tirane dhe si rralle (për të mos thene é vetmja here qe te më kete ndodhur) po pija nje gotë a nje kafe me nje prej peshqve të vjeter në Tirane. Rastesia e solli qe ishim ulur në nje bar qe ishte fiks në rrugicen ku banonte (dhe banon, besoj) Doktor Mortja, asokohe kryeminister. E nejse, krejt rastesisht, kalojne aty pari nje hordhi truprojash të tij dhe une komentova pa ndonje ndroje gjithe ate axhitim perreth, me siguri sepse po kalonte më makine Ay.
Ajo qe me beri pershtypje nuk ishte ajo qe po shihja, por reagimi i sinqerte i bashkebiseduesit tim i cili ma beri me shenje të ulja zerin “se ku i dihet”. Kisha vite, për të mos thene dekada, qe nuk më kish thene dikush nje gje të tille (hera é fundit duhet të kete qene në kohen e Dulles, me siguri).

Tani une nuk di si shkojne tamam-tamam punet në rrethana të tilla sot ne Shqiperi por nje mendje me thote se zeri ulet më pak se atehere (ose nuk ulet fare) dhe qofte dhe kaq “pakogje”, une e quaj progres për Shqiperine.

Propaganda mediatike?? Mirë O mirë

1 Like

Sigurisht ka me teper liri. Km i paten gjujt dhe me veze.
Por problemi eshte qe nje propagande e tille eklipson cdo lloj kritike, krijon ate efektin mos i fol shoferit, nderkohe qe vend per kritike ka mjaft.
Megjithate fokusi i vehbiut mu duk interesant, ai se si kjo lloj menyre informimi kerkon te prodhoje publik dhe jo zgjedhes qe vlersojne realitetin.

:slight_smile: po pse, diskutimet qe ben ketu, i ben nisur nga eksperienca personale me X apo Y? nis nga kjo, te dy me Zhizhekun paskeni ngrene nje thes me kripe

Une jo, perpiqem tw distancohem, por nisur nga emotiviteti qe shfaqin disa ne komente ketu shtyhem te besoj se disa komentojne te ndikuar nga motive personale, partiake tifozlleku apo ku di une pa ruajtur nje vijw arsyetimi.