VENDIMI HISTORIK/ KE rekomandon hapjen e negociatave me Shqipërinë! -


#1

#2

ç’eshte koincidenca mor aman :slight_smile:

Macron para Parlamentit europian:

Emmanuel Macron répond à Jean-Claude Juncker sur les Balkans : “oui pour les arrimer à l’UE et ne pas les laisser dériver vers la Turquie ou la Russie”

(Te mos leme Ballkanin te shkoje me Turqine apo Rusine)


#3

Bravo Edvin kristaq rama :blush:


#4

Te mos leme Ballkanin te shkoje me Turqine apo Rusine por edhe te mos kete zgjerim pa reforme paraprake te BE-se.


#5

E keqja me e madhe qe po e ha Europen nga brenda eshte prostitucioni politik, i cili ne menyre te shkelqyer permblidhet tek shprehja e Macron “te mos e leme Ballkanin te shkoje me Turqine apo Rusine…”. Dhe e vetmja zgjidhje per kete eshte rrufjanizmi: pra une te jap leke ty, qe ti te rrish me mua, ose te pakten mos te shkosh me tjetrin. Europa prej dekadash, por vecanerisht ne vitet e fundit nuk ushtron me asnje terheqje politike apo sociale dhe e vetmja gje qe i ka mbetur eshte pamja patetike e lopes se pambrojtur me gjinjte e fryre gati per t’u mjele. Edhe Rama e politikanet e tjere fukarenj si Greqia (dashnore e Perendimit por grua e Orientit) e pranojne kete oferte sa kohe qe eshte e vetmja dore qe u hedh nje kocke ne pjate, po jam i sigurte qe ne rastin me te pare jane gati ta peshtyjne pa pike vrarjeje ne ndergjegje doren qe i ka ushqyer, njesoj sic ben prostituta me rrufjanin. Pune dreqi kur je katandisur ne piken qe duhet te harxhosh leke qe njerezit te rrine me ty.


#6

quhet


#7

ti vete ke thone qe nuk shkruhet pa pare ne blog siç bejne komunistit Inquisitor dhe xixa polikumsi.

Ke pa ti kurve pa pare? Rrufjanizem pa pare? Edhe Trump thote: tun paret nese do nje gje! Pa pare do me u qi me zezak? Si t’ka thon baba?


#8

Cfare do te thuash me terheqje sociale?


#9

ta fut ne menyre individuale, ta qit ose ta terheq ne menyre sociale!


#10

Me Turqine jane hapur negociatat ne 2005, por ne do te jemi me te priviligjuar apo te konsideruar sepse rreziku qe do te shkojme me Rusine apo Turqine eshte me i madh se rreziku qe Turqia do te shkoje me Lindjen e Mesme.


#11

Me kembe te mbare ishalla :heart:


#12

Ajo qe po them eshte qe nga ana sociale politika europiane ka arritur ne ate pike ku nuk mbron dhe respekton me qytetaret e vet, ato qe ne fund te fundit jane kombi e me pas Europa. Liberalizmi nderkohe pasi shkaterroi besimin fetar tani po perpiqet te shkaterroje dhe nocionet e kombit dhe te familjes per te humbur cdo lloj vetidentifikimi duke sjelle kriza te njepasnjeshme identiteti ne qytetaret e saj. Kjo eshte dhe aresyeja e rritjes se levizjeve populiste ne keto vende si Austria apo Italia; aresyeja e refuzimit te nenshtrimit bile edhe opsionit te largimit nga unioni te vendeve si Hungaria e Polonia si dhe kotesia e terheqjes ne kete stalle te vendeve lesh e li si Shqiperia apo Maqedonia. Tani Europa eshte terheqese vetem per refugjate pabuksa si pune e ketij Komplet Te Modhit me shoke qe pret te bjere Roma qe te kapi ndonje apartament pa qera. :slight_smile:


#13

Qe bindi deri dhe Vlahutinin te punoje per te! :joy:


#14

ma sqaro i çike kte se nuk e kapa si nocion.

megjithse çer te kapesh ti si nocion, ti je handikapati i radhes qe ben te djathtin devollit e kush ve ne dukje hajvanlleqet e tua, eshte i majte, evropianist, antikombetarist, kunder familjes.

Ti nuk kupton qe, çfardo te jem une, ne fillim fare jam kunder kurvave qe qihen me pare se keshtu i ka edukuar babai. Kte kupto i her, pastaj vijne te tjerat.


#15

Te mos ishte Europa ndoshta Italia nuk do te ishte Itali por toke e ndare ne republika qe i perkasin secilit regjion. Gogolit liberalist europianist njihja demet por mos e njih si shkaktar te dinamikave ekzistuese edhe para konceptit te nje Europe te bashkuar. Levizjet populiste ne Evrope jane levizje pikesepari kunder nje gogoli me te madh qe eshte globalizma.


#16

:pray:

:pray::pray:

:pray::pray::pray:


#17

Kritiket duhet ta qepin.si tha tano banushi:grun ta gjeta femijet ti gjeta .ik mor shok i dashur cfare do me :blush:


#18

O Yeriho. Te pakten mos fol budallalleqe edhe nga ana strukturale e mendimit te pakten, pa fol pastaj per fakte historike. Kombin italian (por edhe kombet e tjera) nuk i beri Europa, por pikerisht e kunderta e asaj qe ke ne mendje ti. Risorgimento italiane ne 1815 filloi pikerisht si proteste ndaj Konferences “Europiane” te Vienes qe e beri harten e Italise lemsh e li dhe zgjati per 65 vjet deri sa Roma u be kryeqytet i Italise se bashkuar.

E dyta, kush jane keto dinamika ekzistuese qe ke permbledhur ne nje fjali pa kuptim dhe percaktim si fakt i pakundershtueshem? Dhe e fundit, a nuk po themi te dy te njejten gje qe me apo pa globalizem burokracia jo e zgjedhur e komunitetit Europian ne rradhe te pare po dhe disa qeveri nacionale si Merkeli me tipikja po refuzojne te mbrojne interesat e bashkekombesave te tyre perkunder nje globalizmi abstrakt te korporatave multinacionale qe i mbulojne keto politikane me sponsorizime dhe lobime per te meshtetur interesat e tyre.


#19

ja se t’pergjigjet Yeriho me historine e Perandorise Romake.
Yeriho ka shume dituri per Romen, moderne dhe te lashte, psh di qe patricet palloshin sklleverit n’mythe pa pare neper apartamente te Romes pa qira.


#20

Mire, mire, me jep data historike. Une nisem nga ajo qe ka thene njeri: Italia u be tashme, mbet per t’u bere italianet.

Dinamikat jane lidhjet lokalitet-shtet-multishtet-glob dhe ne te kunderten tende, nuk bej bardh e zi situatat apo rrethanat ne BE e globalizem. Merkeli tipikja …