VENDIMI/ Shqipëria fiton gjyqin ndaj Beketit për hidrocentralin e Kalivaçit

http://www.panorama.com.al/lajm-i-fundit-shqiperia-fiton-gjyqin-ndaj-beketit-per-hidrocentralin-e-kalivacit/. Me se funfmi nje lajme i mire.

1 Like

artikull i cunguar, pse nuk sqarohet se, pse jane vonuar punimet, mos valle nuk eshte faji i firmes,

Kishte 15 vite mundesi ta ndertonte. Me mire qe ikin mashtrues te tille. Vetem Sonila Meco eshte merzitur.

1 Like

Ky Beketi more Pier ishte nje mashtrues ordiner. Kishte ardhur ketu ne Shqiperi jo per te ndertuar HP , por per te pastruar parate e tij te pista. Nese te kujtohet, kishte krijuar edhe nje kompani ne emer te se jemes e cila gjoja kryente volume punimesh ne heqjen e dherave dhe transportin e tyre. Pra i faturonte Beketit volume punimesh te pa kryera dhe ky i paguante. Pra parate e pista qe kishte ky mashtrues tani na ktheheshin te pastra tek llogaria e se jemes, pavaresisht se nuk ishte kryer asnje volum punimesh.Kete vagabond e kemi peshqesh nga sali hunder berisha!

Per çfar kishte ardhe, thuje dhe nje here qe ta kuptojne dhe te tjeret qe s’kane kuptuar akoma gje nga VQ, se sa budallenj jane.
Po parate e kujt ishin ato qe pastronte, dmth qe investonte aty, ndoshta jo shume.
A i rendoi ne xhep ndokujt per ate pastrim qe bente.
ç’te hyn ne xhep ty seç bente ai, a sillte para ne Shqiperi, per mua eshte ne rregull.
Ai punen e ka/kish me palen italiane, jo me neve.
çfar udhezimi/ideje te rendesishme kam sjell tek VQ ? Seç para vjen e iken , rendesi ka qe ne te investojme ekuivalentin e tyre, qofte edhe si nje forme dubellsimi i vleres qe shkoi (u investua nga parate e “pista”) , jo çdo gje duhet lene te avulloje.

Pier po ky felliqesira nuk kishte ndermend te ndertonte hidrocentral dhe parate qe kishte si investitor, ta shpjegpva, se nuk i shpenzonte duke paguar punetoret apo kamionat qe sipas faturave transportonin volume dheu. Jo, keto para “te pista” ja kalonte fiktivisht (pra per pune te faturuar por te pakryer) nje kompanie tjeter qe ishte ne emer te plakes se vet. Dhe kuptohet qe parate kur kalonin tek plaka e vet ishin te pastra se supozohet se jane paguar per te ndertuar hidrocentralin. Tani, kuptohet ndonje lek ky edhe ja jepte shqipetareve, po kujt thua ti? Pervecse sali birishes kujt tjeter? Ah, po hapi dhe nje televizion ku paguante mire Sonila Mecen por edhe te tjere, dhe me duket se prej asaj edhe e hongri. Pra, me nje fjale ky koeficientin e pastrimit te parave e kishte pothuajse 100%. Pra nuk ngelej gje per ekonomine e shqipetareve. Ky per mua duhet te ishte ne burg si dhe te paguante demshperblime per mos kryerjen e investimit te kontraktuar.

Quhet investim i munguar gjate ketyre viteve. Shteti humbet se nuk merr TVSH per energjine.

Ka dhe të tjera lajme të mira, nuk eshte vetem ky.

Se pari, mbajini mend mirë keto dy fytyra:
image

Se dyti, ja nje tjeter lajm i mirë sot:

http://www.dritare.net/2018/01/25/shkelzen-berisha-thirret-ne-prokurori/1

Padyshim që do të protestoj!

Jo thjesht si opozitar, por edhe më thjesht akoma, si qytetar kam ndërmend të protestoj.

Detyra numër 1 e çdo qytetari është të protestojë ndaj të keqes!

Çdo ditë protestoj, por të shtunën do ta bëj bashkë me të tjerë, live në shesh!

Nuk do shkoj në zgjedhje, por në protestë! Nuk do shkoj për të ndarë kush është më i miri, por për të denoncuar të keqen, rrenën, mashtrimin, sundimin dhe paligjshmërinë!

Kur të vijë dita e zgjedhjeve do të kem mundësi të zgjedh. Sot do protestoj!

Jam po aq i velur sa shumë të tjerë nga partitë, por ska mënyrë tjetër organizimi shoqëror më efektiv. Ndaj do ti bashkohem thirrjes së opozitës edhe si opozitar, por më shumë si qytetar!

Nuk pranoj të gënjehem! Nuk gënjej askënd dhe ska pse të pranoj të gënjehem!

Jam qytetar Europian dhe dua të jem pjesë e Europës. Kam respekt për kontinente e popuj të tjerë, por mbetem Europian. Qeveria do të më bëjë turk!!! Për këtë protestoj!

Lirinë që qytetarit ja ka dhënë perëndia, ja merr qeveria! Pa dyshim protestoj ndaj qeverisë, që të mos katandisem ti kërkoj hesap perëndisë!

Ligji është garancia e qytetarisë dhe jo pronë e qeverisë! Qeveria e shkel ligjin, qytetaria duhet të shkelë qeverinë jo veten!

Për të gjitha ato tema që këtu i kemi debatuar bashkë, drogën, krimin, arrogancën, paligjshmërinë, padrejtësinë e sundimin e shumicës fiktive, kam ndërmend të protestoj!

mir o mire, por/ama e paska ngritur nje tv, ku paska punesuar ca, pavarsisht se Palloshi e perzuri.
http://www.dritare.net/2018/01/25/shifrat-ja-cilat-shtete-sjellin-me-shume-te-ardhura-ne-shqiperi/1

Aleko, mir te thote Bradi ty, qe as domotet nuk arrin ti blesh dot, ke mungese vitaminash miku im.