Vendlindja dhe vendemigrimi

punen me te 10me…preventivus ndertimi…ku edhe ne shtepi cdo moment e ke menjen ke puna…e keta 6 figsat i kane syte tek une dhe e quajne dobesi te marresh leje:):)…me i llaf qe “dorezohesh” …e nuk je Touhg mf…po mgjthmen sjam trim se sma btha me leviz…nga shtepi se kam provu te punoj , po oedhe ate se boj dot…po spata njeri mbi koke nuk punoj dot…jom brezi i stolave tek dajti…kuure se kena pas qef punen…po na i lek e donim…

Une more shok do kthehem te ha buke e domate ne shqiperi, ju a kam lene ju te tjerve Vjenen e Zyrihun! Te shijoni kapitalizmin edhe ne pleqeri, me karrota te ziera e caj pa sheqer ! Ja ashtu, pasi i falet endrat , pasi i falet edhe gjene me te shtrenjte femijet tuaj , falini edhe shpirtin tuaj kapitalizmint . Ehhh jo shok, une do shkoj ku jane varret e njerzve te mi , aty do shkoj, po ja le varik te mbaj lart emrin e nderuar albanes kudo ne bote ! Ahhhh ,sa per Shqiperine , nje problem ka, eshte vape …

1 Like

Kujdes se jane domate me pesticide, do te zere kanceri ne pak vite

Une domatet i mbjell vete! Ne Shqiperi edhe ne vazo ne ballkon te behen domatet e jo me ne bacen time! Por si do ja besh ti ne kapitalizmin e enderuar qe do apo nuk do mutin qe te servirin ata do hash !! I ka kapitalizmi keto ! Nejse shijoje kapitalizmin shok, shijoje ! E boll na tregove ca eshte Shqiperia , copeza Shqiperie sheh ne c’do shtet apo qytet evropian e botror, se na hapet barkun me idene sikur jeni te vecante ne mizerjen tuaj . Ik bej nje xhiro ne c’do periferi te nje qyteti te madh evropian dhe e shikon cfare eshte mizerja , e qahu per Shqiperine pastaj. Per ju kokboshet qe kujtoni se pesticidet ne domate shkaktojne kancerin ne pak vite vetem nje urim kam, hajdeni e mbani lart emrin albanez…hajdeni provojeni sa ju vjen lekura, le te vazhdoj te qesh bota me idiotesite tuaja shok!

Dmth ti po shkon me Shqiperi qe ti shpetosh kapitalizmit. :joy: Po ku ka kapitalizem me te eger se ne Shqiperi o shok?

1 Like

A jeni i sigurte shok? Ju shok mendoni se ne Shqiperi kemi kapitalizem te eger? Me vjen keq shok por gaboheni ! Shqiperia ka ndryshuar pak ose aspak nga koha kur ju jeni larguar nga ai vend ! A mendoni ju shok se late nje vend me kapitalizem te eger apo qe shkuat ne nje vend me kapitalizem te eger ? Keni nje eksperience e mund te gjykoni ! Peshembull ne cilen vend kapitalist te eger nuk paguan per asnje rruge autombilistike? Ne cilin vend kapitalist te eger taksat per qytetaret jane qesharake? Ne cilin vend kapitalist te eger bie ne ujdi per c’do gje, duke filluar nga gjoba me e thjeshte e deri tek veprat penale me te renda? ne cilin vend kapitalist te eger shkollat e Spitalet jane pothuaj falas ? Ne cilin vend kapitalist te eger nuk te bie njeri ne qafe thjesht per ngjyren e lekures,prejardhjen, fene apo idete politike? Ne cilin vend kapitalist te eger jeta jote nuk kufizohet ne shpi -pune- supermerkat ne 80% te saj? e te tjera e te tjera o shok !! ehhhh shok…kapitalizmi !!

1 Like

Shok, po perpiqesh te me shesesh Shqiperine ne te cilen une jetoj shumicen e vitit. Po me tregon arat e mia shok. Une si kapitalist qe jam bej nje jete shume te rehatshme ne Shqiperine kapitaliste shok. Partia me e majte ne Shqiperi eshte nje parti qe po i meshon “partneritetit” publik privat. Nje emer tjeter per privatizimin agresiv te gjithshkaje cka nuk privatizuan te babziturit e meparshem shok. Mjeksia shteterore eshte ku therret qameti, dhe une si kapitalist qe jam shijoj privilegje kapitalisti duke blere akses ne mjeksine private e cila fal programit qeveritar mjel mjeksine shteterore. Cilimia im shkon ne shkolla shume te shtrenjta private, bashke me femijet e qeveritareve dhe opozitareve politik shok. Une si kapitalist mund ta shfrytzoj punetorin, mund ta vras ne pune bile e asgje nuk me ndodh mua shok. Qeveria gafurret se nuk kemi sindikata shok. Me thuaj nese do me shok, me thuaj.

1 Like

Ndiq enderrat arbo, por ne shqiperi mbi 50 vjec i ke te gjithe me nga 5 semundje.
Une me shume kam jetuar ne europe s amerike se ne Shqipëri, sa here shkoj me duket me keq

Shok mos i beni bisht pyetjve ! A ka Shqiperia kapitalizm te eger apo jo? Me te eger se kush? As me intereson fare cfare ben ti me paret e tua, ata me pare jetojne si pasha edhe ne vendin me te varfer Afrikan ! Ajo partia e majte po e con vendin drejt kapitalizmit,ky eshte programi i saj, ate qe enderoni ju shok ! Kjo nuk do te thote se ke kapitalizem ! Te githa ato difekte qe permend ti per Shqiperine si probleme “ku therret qameti” ne kapitalizmin perndimor jane normalitet ! E sa per sindikata e puntor, me mire qe nuk ka fare se sa te kete organizata fallco qe bejne sikur jane sindikata ! Kjo tregon se jemi ne rrugen e duhur drejt kapitalizmit…biles tek kjo pike jemi me mire !

1 Like

Ju shok keni qe kuptim te shtrember se cila eshte e keqja apo e mira , keshtu qe nuk perben problem per mua! Po nejse, shijoje kapitalizmin !

Vazhdo arbo, kur te behesh per doktor, do vish nga vendet qe ste pelqejne

Je ti qe nuk po lexon pergjigjet shok (mbase ke harruar dhe pyetjet vete). Te solla pershkrimin e arkitipit kapitalist qe shijon bufene e gjere e te larmishme te perftuar nga kapitalizmi shqiptar.

Je konfuz shok, edhe thua qe nuk ka kapitalizem edhe thua qe qeveria e majte po e con “la e me la” kapitalizmen shqiptare.

Mo u merr me perendimin shok, mo u merr me bacen e tjetrit; merru me tenden.

Te jap te drejte per sa i perket varreve te te pareve etj. E duartrokas deshiren dhe aktin e te kthyerit. Thjesht buzekuqi qe po i ve doses nuk i sherben askujt.

kontrolloni sumen sepse aty gjeni formen e kapitalizmi perkates, e cila varet nese e ka te lubrifikuar Marloni apo jo. Ne kapitalizmin e eger te botes trete pallimi eshte i eger pa ndihme te lubrifikuesve sociale, kurse ne vendet e zhvilluara kapitaliste Marloni e ly me gjalpe, e te ka lezet shpirti.

por nuk eshte e thene te mos kete lezet shpirti me pallimin e eger sadomazo te botes se trete, bile lezeti i vertete aty eshte, sepse del ne pah arketipi eros-thanatos. Arbi e ka kuptu ket qe ne kohe te shok enver kur gjaku shkonte vu nese degjoje ne radio kenge me dashuri te Celentanos.

Me ke te merrem ? Me perndimin do merrem , se ai eshte kapitalizmi ! Ne Shqiperi kapitalizem do te behet kur te pakten 50% e parkimeve kudo te jene me pagese, e kur rruget qe lidhin qytetet kryesore po ashtu, kur shteti te te marr nga rroga te pakten 40% per te mbajtur shkolla e Spitale qe ti mbase nuk shkon kurre, kur Bashkia te te taksoj te pakten minimalisht 10.000 lek te reja ne vit vetem per banesen dhome e guzhine, pa pyetur per plehra e te tjera, kur nese kalon mbi 3 km/h shpejtesine te te vij gjoba 150.000 lek e nuk mund te kete burre nene te ta heq (po ti bej llogarite me 300.000 lek rroge mujore), kur per nje fature qe nuk ben te te rrjepin te gjalle tatimoret pa rrugedalje, kur sa do miliona te kesh do te matesh mire kur shkon ne gjykate sepse edhe nje matrapaz mund te te rrjep te gjalle , kur nese gabimisht te ngrihen nervat me femijen ta marrin nga shtepia, nese qellon kafshen te rasin brenda e nuk del me dot ne lagje, ku nese semuresh me shume se dy here ne nje vit rrezikon vendin e punes, kur dikush te sheh nga lart poshte se ti nuk flet dialektin e vendit, kur nese je ne autobuz dikush te thote ik pirdhu nga ke ardhur se na ke zene sedilen te ulemi, ku nje patrulle policie e ka te pamundur te shkoj ne periferi te shume qyeteteve per te nderhyr pa patur nje ushtri me vete , e jo me dikush te ece ne kembe aty pasi eresohet, … apo te tjera mrekulli kapitaliste. Kur te jete edhe Shqiperia keshtu, ateher do te quhet kapitalizem i eger e ke te drejte ti, deri ateher …le te mjaftohemi me frazen i ka kapitalizmi keto !

1 Like

Kot nje pyetje kisha per peshqit qe jetojne apo kane jetuar gjate jashte Shqiperise, duke u bazuar tek eksperienca personale:

A do ti keshillonit ju dikujt qe punon ne lavazho ne Tirane te shkoj e te punoj ne lavazho ne Angli ne te zeze e pa dokumenta (apo SHBA, apo Gjermani e kudo) ?

kot nje pyetje kisha per ty arb, a e ke pa ket film?

se stalker, korrksja, sica me dy cica, e kon pa pranej:

Jo shok , nuk e kam pare!

shife shok, shife, se e ka pergjigjen e pyetjes tende brenda.

megjithse mos e shif, ti i di te gjitha si Stalker, korrikse, cica me thika, s’keni nevoje te vidhni mend ne internet si puna ime.

Normalisht qe jashte. Jashte meme shume mundesi, te besh letrat, e mbase nje dite ai lavazhi behet yti. Ne shqiperi do punosh tere jeten e mezor do hash buke thate te lavazhi

Jam larguar nga Malesia e madhe ne vitin 2000, ne moshen 11 vjec.

Si pasoj e semundjes ‘paralizë cerebrale’, kam filluar te ec ne moshen shate vjec. Ne moshen nent mami eshte munduar t’me regjistroj ne shkollen lokale publike, por sme pranuan. E provoj perseri ne moshen dhjet, nje mesuese doli si e njohur e familjes dhe me pranoj.

Mbas abetares (me duket se e kisha blere leximin) u larguam nga Shqiperia per ne Itali, dhe nga Italia ne Angli

(Fati deshi qe semundaj - paraliza - eshte ne grade te lehte, dhe sot pothuaj se i bej tegjitha)

Ne vitin 2009-t kemi ardhur per her te pare ne Shqiperi - nga Anglia me makin. E mbaj mend qe s’kisha as nje emocion.

Pa pritur, nje ore larg kufirit (s’po me kujtohet emri), ne zheg te dites, degjoj insectet ndjej dhe eren e fiqve! Dhe pa dashje ja filloj te qaj - me dihatje.

Prindert thjeshte me pan nga pasqyra dhe qeshen!

Nga ai moment e deri ne Koplik, esha ne “cloud 9” si i thone. Me zi prisja te shkoja tek pallati im.

Kemi hyr ne Koplik. Ne “oborrin” e femiris time, ku, dhe pse “antikapat” e kam shetitur cep-me-cep, dhe vone e orientova veten!

Vetem nje lapidar ishte i pa dryshuar.

Aty ne shkallet e pallatit takova nje shok te femiris. Ai me njofti nga babai, un e njofta nga e motra! Babai im dhe motra e ti nuk kishin dryshuar fare, ndersa ne, “shoket”, ishim komplet ndryshe

Ate vere e kuptova qe Shqiperia ime, shqiperia per te cilen kam enderruar me sy hapur pothuaj se gjith kohes qe isha ne shkoll ne Angli nuk ishte me!

Jam kthyer ne Angli totalisht person ndryshe!

Por e dua shqiperin!

Nuk jam patriot!

Madje e urrej patriotismin.

Tegjith qe thone qe jan patriot, tegjith qe bejn shqiponjen me duar, me duken falso (nese se keni par, eshte nje photo e politikanve shqipetar dhe kosovar qe e bejn, duket si reklam per kompanin vala - nderkohe, popullin e kan harruar fare)

Nuk me mungon as gje nga Shqiperia - edhe sikur mos ta shikoja kurr me s’me ben pershtypje, por per cudi e dua shqiperin! “Jetoj me te”, se di si ta them ndryshe!

Kam opinione te forta - relativisht te forta - rreth politikes dhe shoqeris shqipetare.

Filmimet e njerezve te prekur nga termeti ne keto dit te trishtuara me kutojn njerezit rreth te cileve jam rritur, dhe (pa dashur te tingelloj falso) me dhemb shpirti qe (sipas meje) ajka e kombit tone nuk ka ndryshua fare!

Ato pak here qe vi ne shqiperi, te njejten gje shoh. Njerez qe vuajn, njerez qe sdo kishin nevoj te vuajn kaq shume nese do kishte zhvillim thelbesor ne Shqiperi. Madje, dhe kur tregohen “injorant” ndaj meje - per hiri te “antikapacitetit”, i mirkuptoj ne menyre insiktive. Per egon time eshte trishtuese kur te denegrojne, edhe pa dashje, por kur i shikon rrethanat dhe pa mundesite qe kan per te ndryshuar frymen kolektive … tju them qe po tregohen ofendues eshte si ti thuash nje malsoreje qe “burri qe eshte burr” nuk eshte ashtu si e mendon ajo.

Per para 2009-s aty e kisha mendjen. Pa i len prinderit te kuptonin, un sinqerisht e kisha mendjen tek shqiperia (me te drejt ato donin qe un, sidomos me aftesite e mija, te shfrytezoja te mirat e Anglis, sidomos te isha mire ne shkoll). Edhe ne shkoll (luks ne krahasim me shkollen time ne Koplik), thoja “pune e madhe, do kthehem ne shqiperi, notat e dobta ketu sdo ken vlere atje” (sigurisht ishte si dhelpera me rrushin). (Pas 2009-s fillova te integrohem ne Anglish, me te dyja kember.)

Sot, s’me shkon ndermend te kthehem ne shqiperi, madje, qe ne 2009 kam ardhur ne shqiperi vetem tre here, dhe ato her vetem per hatrin e prinderve - babai ka qef qe un te mos i harroj rrejet.

Nga perkushtimi dhe prioriteti qe i kam dhen vetes, kapaciteti fizik i imi eshte super, aq sa po te doja do mund te merrja pjes ne maraton.

Ama kam pak problem ne menyren se si flas. Deri me sot kam dashur ti ja prioritet fisikut, eshte lezet te ndihesh i fort, pastaj ato qe ja vlejn tet kuptojn; me dy fjal, dhjet gishta, dhe shkrim, do te’t kuptojn :wink:

Kam pershtypjen, nese sdo kisha kete “difekt” jeten time do e kisha projektuar ndryshe! Kam aq shume opinione te forta rreth shqiperis saqe po mos te egxistonte paragjykimi dhe mos perfidhja ndaj njerezve me aftesi te kufizuara (gje qe e shoh sa here qe kthehem ne shqiperi), me siguri do e kisha projektuar punen time me ndonje lidhje me shqiperin.

Ka disa, nga djaspora Afrikane psh, qe nga puna e tyre ne Angli mundohen te influencojne komunitetin e tyre. Por ne vitet e fundit ka shume minoritet qe mundohen te ndryshojn mentalitetin dhe qasjen ne perendim. Kam menduar qe Shqiperis i mungon pikerish kjo qasje. Por, kur te shohin si gjynah, si jo te barabart, jam shume mire ketu ku jam, edhe sikur te mundohem, dicka qe sme pengon ne jeten time do e kisha si nje re mbi koke, sja vlen.

Sic thash, shqiperia ime ka humbur, thjeshte dua me mish e me shpirt qe njerezit qe, per mendimin tim, vuajn sic kan vuajtur prinderit e mi, do doja qe ti shikoja me mire. Dhe (pa perralla patriotike) mund te jete me mire nese kombi yn do mendonte dhe do vepronte per ndryshim.

Ndryshimi, sipas meje, vjen nga poshte lart. Ska as nje leverdi Rama, Basha, Meta, dhe femijet e tyre (kur te marrin stafeten) te ndryshojn shqiperin.

Se besoj se do kthehem ndonjehere ne shqiperi!

Sic thash, dhe po te kthehesha, kurr sdo ishte me sloganin “balta eshte e embel se mjalta ne vendin ten”, perrall pa vlere per mendimin tim. Per kundrazi, ne lindim ne vendin e ne familjen qe se kemi zgjedhur dhe, nese jemi me fat, e gjejm familjen dhe vendin tone. Nese jemi me shume fat, jemi ok me shortin qe na ka ren.

Dhe po te kthehesha, dhe po mos te kisha “pengesen” e me siperme, por me kete mendje qe kam, sdo ishte kurr kthim per te jetuar “s’ka me mire se shqiperia” eshte genjeshter qe, ironikisht, e thone ato qe vin ne shqiperi per pushime.

Me falni per gabimet ne shkrim.

3 Likes