Video që shkaktoi protestat anti-korrupsion në Rusi

Video e hedhur ne YouTube nga lideri opozitar Aleksei Navalni shaktoi protestat e para ne Rusi ne pese vjete. Ne video tregohen detaje te pasurive marramendesie te kryeministrit Medvedev. Aleksei Navalni, nje lider shume karizmatik rreth te dyzetave, ka shfaqur haptazi pretendimet per postin e Presidentit ne zgjedhjet qe zhvillohen marsin e ardhshem. Ai u arrestua gjate protestes. Korruspioni eshte tema qe prek te gjithe ruset e thjeshte pasi sot kultura e rryshfetit eshte kthyer ne norme dhe qytetaret jane mesuar te shohin sesi zyraret e tyre kthehen ne miliardere gjate kohes qe jane ne detyre.

ruset protestat me te mira i bejne me cica jashte

ata jane te gjithe bashkefajtor te heshtur

1 Like

Popullariteti I liderit te opozites 5%…
Kush do ta rrezoje Putanen?
Besoj se do te jete ne post derisa te nderroje jete.
Do te vazhdoje rrokada e dyshes Putin-Medvedev,njeri president tjetri kryeminister derisa tu doje qefi.
Nejse mos u merakosni shume per ruset se qeverine qe meritojne kane.

" … Korruspioni eshte tema qe prek te gjithe ruset e thjeshte pasi sot kultura e rryshfetit eshte kthyer ne norme dhe qytetaret jane mesuar te shohin sesi zyraret e tyre kthehen ne miliardere gjate kohes qe jane ne detyre…"

Njesoj si ne Shqiperi, asnje ndryshim, veç fjala;- ruset e thjeshte, duhet zevendesuar me; - shqiptaret e thjeshte.

Njesoj si protesta e 21 Janarit 2011 shkaku , rryshfeti ! Viktima , populli ! Situate shume ngjashme si fenomen !

Pak a shume njesoj, vetem me nje ndryshim te vogel, ai per te cilin dolen ne proteste me vone u be pale me qeverin e ardhshme.

korrupsion ke kudo,fakt esht se populli rus esht patriot dhe sot per sot esht ne gjendje me te mire ekonomike se shumica e shtete anetare te BE.
ke inat foli hakun,jo pallavra revolucionesh portokalli

me BE ke parasysh naj union vendesh te afrikes qendrore apo ca? Rusia mund te jete e pasur ne gaz, nafte etj etj, po qe thuash se populli patriot rus jeton ne gjendje me te mire ekonomike se shumica e shteteve anetare te BE, duhet me qene thumb fare

2 Likes

po mer po, qaji hallin rusit. shif rumunet, bullgaret e tanime akoma me teper Italian e grek qe po vijn ne veri te europes vetem per i cop buk…nga ana tjeter, gjermont po ikin ne rusi ne permasa te kohes se katerines se madhe…
n rusi ka plas peshku ,o byrazer, lene ca thot nju jork tajmsi karit

1 Like

diten qe nji italion do mbaje shpirtin me nji patate si ai rusi n’siberi, kam per ta besu ket. Diten kur t’mos shof mo ruse duke emigru ne USA/Kanada apo Gjermani kam per ta besu. Deri athere, ate ny tajmsin kam per t’besu, nuk shof alternative tjeter

qe dhe lista. Vec Kroacise ja merr per GDP per banor (pervecse Shqiprise e Kosoves)

1 Like

vella, shteti rus pagu qimet e kokes qe ti siguroj jetesen normale banoreve te siberis.
ngrehet helikopteri, byrazer, dhe e transporton ne spital nga skuta me e humbur e siberis nese nje femije ka dhimbje barku. rrogat e punetorve ne siberi kan qen qysh ne kohen e stalinit disa her me te larta se ne vendet urbane.
per truallin falas dhe lirine fiskale besoj se ska ndonje liste GDP.

nese deri sot nuk je marr ndonjeher me mediat alternative, atehere eshte e kote te diskutojm ne kete tem.Jemi larg…
me te mira.

Fondacjoni i Navalny eshte thjeshte Open Society “rebranded” ne emer tjater pasi Rusia e shpalli te paligjshem dhe e deboi nga vendi. Emri i ti ishte ne listat e rekrutimit te Soros se bashku me Khodorovskin pasi hackimeve te dokumenteve te open society.

Po prisja te vinin apologjistet dhe mbrojtesit e Putin qe jane te konfliktuar me vetveten.

Hapi syte bredharak, lexo RT dhe Sputnik, burimet e lajmeve te verteta.

Ok Navalny eshte spiun ne sherbim te cifutit imperialist S, po ky medvedev dhe putin ( ne pushtet qe nga 2000) si u bene kaq super te pasur? Se te pasur edhe mund te kaperdihej. A ja vlen te shtrohet kjo pyetje nga populli ne rusi?

1 Like

Askush nuk po mbron ketu Medvedev apo Putin dhe pasurite qe kane bere se e di dhe bufi se qysh i kane bere sikure e dine se qysh i beri pasurite Meta i Shqiperise…Fatekeqesia eshte se ka njerez naive si puna e gjembaces dhe Bredhos qe akoma besojne se po u zevendesuan Putin me "pro amerikanet sorozite si Navali,Kasparov, etj do fitoje “demokracia” …Ne nje menyre do fitoje demokracia “Alla Irakjance,Ukraniase,Libjance,Siriane…etj”. Ketu po flitet per riciklim oligarkesh dhe zevendesimin e tyre me “oligarke pro amerikane” dhe jo interesat e ruseve (meqe jemi ne temen e demokracise ruse). Me gjithe te keqijat qe mbart sistemi i Rus apo Kinez duhen pare ne prizmin e tyre dhe jo ate te interesave te “Daj Samit”. Sot ke vende kukulla, diktatura te panumerta (filluar nga ato arabe deri tek kaukazit ku neoliberaleve te amerikes dhe perendimit nuk ja ndjen fort demokracia apo te drejtat e njeriut nderkohe qe gavgjisin si qene te marre ne rastin e Rusise apo Kines.

nuk jan media alternative. i njejti mut si nju jork tajmsi esht. po ti shqipo i mireinformuar njef vetem te bardhen ose te zezen .ik kap nai tollon dhe mbush barkun.

1 Like

lol - do te thonte moza.

Me kto emrat je aq i lirshem sa t’krijon pershtypjen se je ndonje oborrtar a sekretar i puneve te jashtme. Deri ne momentin qe ben australian km e kanadase e anasjelltas. Aty ta heq vizen.