Vilat pas Hotel Tiranës u rrafshuan për t’u hapur rrugë kullave

Nuk e di pse i quajne “vila” cdo shtepi private, cfaredo lloji te jete, edhe me qerpic, e vogel.

kujt i thuani ju vila-…?
p.s. fotoja tregon duke u shkatrruar disa rrenoja .?


Kjo ketu ne foto nuk eshte me qerpic por me beton ne bodrum dhe me tulla e kollona ne pjesen e siperme.

1 Like

Kto jane vila te ndertuara ne vitet 1920-1930 kur parrallinjte shqiptar filluan te merrnin arkitekt italion e tu ndertonin vila bashkekohore ne nje kohe qe pjesa kryesore e Shqiperise jetonte ne pocaqi.
Fatkeqesisht pas viteve 90 niperit e mbesat vendosen ti prishin vilat e te ndertojne pallate mbi to per aresye fitimi ose ZHVILLIMI PRONE si e pershkruan Monika Cizmemadhja.
Kush i prishi vilat ne fillim te viteve 90 i shiti per nje cope buke pra shume lire. Kishte raste qe pronari shkaktonte qark te shkurter elektrik me e shkatarru vilen qe te shiste truallin. Sot ka pak vila per tu prishur e cmimi ka shkuar ne qiell.
Ky eshte edhe mesazhi i padukshem i ketij artikulli nostaligjik: Kush do perfitoje me shume nga prishja e vilave, pronaret autoktone apo Bashkia me qeveriun.
Korca ben perjashtim. Mikroborgjezi provincial Korcar nuk do pallat por vilen e tij te mbajtur me nikoqirllek qe e leshon me qera per vizitore me diapazon kohor ma te gjate se ne Durres a Vlore pa patur Det.
Korca ndoshta do te behet qyteti i ardhshem kryesor Shqiptar ku njerezit jetojne e rrisin femije. Tirona do jete nje miks i Getove dhe Qendrave financiare por mbahet ende forte sepse ofron PUNESIM

1 Like

sqarimi i bukur Tironc ,
kujt i thuani ju Pallate …?

Ato qe s’jane shtepi private ose zyra. Aty ku banojne 10-15 a me shume familje ne nje ndertese.

Ndertese ne i themi godines. Godine i themi nderteses.

Fatkeqsisht ne gjendje te rrenuar e te pa mirembajtur.

shtëpisë,në gjuhën e burrit të plakës franceze i thonë vilë. pra shtëpi=vilë.
bidonvilë i thoshin ‘‘shtëpive’’ të zezakve . prej plasmasi.
nuk e di pse vila nuk na qenka shtëpi. apo është si puna e penisit. kur i themi ■■■ është turp,ndërsa penis,vaginë ok xhim
shëmbuj të tillë të vegjël tregojnë inferioritetin tipik alb-ist ! jo,i tha franca mëndësisë evgjite dhe lypsare. kur të bësh shtëpi në vënd të vilës,hajde flasim!

Po maison kujt i thone?

pyet pjerin se ai duhet të dijë gjuhën e galëve. ti thua që vila nuk është shtëpi??
se këta këtej,mesonetë i thonë asaj qe ti i thua vilë :stuck_out_tongue_closed_eyes:.

Me pak fjale,vjen firma Geci dhe eleminon gjithe pronaret legjitim per te spostuar stacionin elektrik qe ndodhet ne vendin ku ai ka filluar te ndertoje shemtiren e shekullit. Bashkia prish shtepite dhe zhvendos 50 metra stacionin elektrike duke e shitur si te mire publike. Eh merr shtet vjen nje private dhe te perdhunon si te doje. Dhe thone pastaj pse ikin njerzit. Lali plehu ne cdo vend normal do ishte ne burg per kete qe ka ber.

po hyrje ,kujt i thuhet ?

Sa poshte qe kemi rene , ne kohen tone ( 2005 --2013 ) kush ndertonte nje Shtepi me jo me pak se 300 mije euro , quhej Vile kurse tani me Rilindjen Vile quhet dhe shpia me qerpic …ca i bone atij vendi mor amon …
Dhe sa per temen , ato ndertesat pas Hotel Tiranes nuk kane qene as shpija as Vila , por Hale .

mir shpiat do prishen, po rruga ne vazhdim qe te nxjerr tek ish treni,e asaj qe quhej e barrikadave,
a do zgjerohet , a si do bohet,

Juve kulakve do t’ju hedhim prangat ! O do paguani me florinj ( me kallupa nga ata te krrabes) lirine tuaj ose do t’ju internojme ne allemanje! Armiq!

Po nuk thua shyqyr qe nuk kishin vene dore per ta mirembajtur se do i kishin ik mundi e leket per lesh.

Nuk ka vlere banesa/godina, por trualli, toka. Po ju komunistet kete mentalitet keni.

2 Likes

Ne vazhdim te llogjikes tuaj, shtoj se nenstacioni elektrik ne pozicionin e meparshem ju paguante qira pronareve per token qe kishte zene, pasi qe kur u vendos ishte provizor. Edhe sot qe eshte spostuar 50 metra eshte po i njejti, (pra provizor i perkohshem). Atehere pse shteti shpronesoje 1500 m2 truall privat? Pse duhet shteti te paguaj (nga paret tona) pronaret e shpronesuar kur fare mire korporata energjetike mund ta merte me qira njesoj si me pare? Nje prokuror i mire dhe i ndershem mund ti thelloje hetimet mbi bazen e ketyre indicieve te aresyeshme dhe te zbuloje se ku fshihet lepuri. Akuza minimale eshte shperdorim te fondeve publike.

1 Like