Viti 2017, pak shpresë për Shqipërinë

Viti 2017 thuajse erdhi. Në një botë me shumë konflikte dhe të panjohura që mund të shkaktojnë tragjedi të paralajmëruara, por që për fat të keq, askush nuk ka fuqinë ose vullnetin t’i parandalojë. Duke përfshirë edhe fuqitë globale, të cilat për interesa të dyshimta vazhdojnë të mbajnë ndezur disa vatra zjarresh të mëdha, ku digjen dhe vriten me mijëra jetë njerëzore. Siria është njëra nga turpet e fuqive botërore. Dhe të njerëzimit, pa dyshim.
Në përpjekje për të gjetur “Pak Shpresë për Shqipërine” në vitin 2017, duke rrëmuar mes gjithë “gjërave” që kanë në dorë fatin e saj, por kryesisht dhe vecanarisht në Klasën Politike Shqiptare, humba edhe atë pak shpresë që kisha para se të shkruaja këto rradhë, dhe ashtu, shpresëhumbur po përpiqem për të mbijetuar në sfidat dhe grackat që njerëzit “e rëndësishëm” të Shqipërisë, i kanë ngritur Atdheut, për dy arsye; Para dhe Pushtet.
Partia Socialiste, ndryshe “Rilindja” e Edi Ramës, Kryeministër i Shqipërisë, ka mbërthyer dhe shtrirë përdhe gjithë Ekonominë Kombëtare, nga Veriu në Jug, nga Lindja në Perëndim, në cdo fushë të aktivitetit jetësor, duke thithur, njësoj si vampirët, gjakun, mundin dhe djersën, jo vetëm të atyre që sot akoma janë gjallë, por edhe të brezave që vijnë. Kontratat me 3 P (Partneritet Publik Privat), për 5, 10, 15 dhe 20 vjet që janë dhënë dhe që vazhdojnë të jepen në Shendetësi, Transportin Rrugor, Sistemin Doganor dhe Fiskal, sigurojnë mirëfilli një rrjedhje paraje konstante për “Rilindjen” e Kryeministrit Edi Rama, i cili ka marrë përsipër të ushqejë me para publike të qytetarëve shqiptar edhe per 10 deri 20 vitet që vijnë, vetëm llojin e tij, të përzgjedhur me kujdes nga Krahu Rilindas. Sepse e ardhmja e Rilindjes kërkon siguri për dekadat që vijnë.
Edi Rama, ose ndryshe i përzgjedhuri si trazhgimtari i “Bijëve të Partisë”, ka vetëm një mision: Për të rilindur dhe ringjallur, tashmë në mënyrë të pakthyeshme “Fëmijët e Bllokut”, duke i bërë ata milioner, të pathyeshëm, të pakapshëm, me para që rrjedhin jo vetëm tani, por edhe nga e ardhmja jonë dhe e fëmijve tanë. Në formën e 3 P-ve, të blinduara me Kontrata Ligjore që nuk zhbëhen nga asnjë Ligj Kombëtar ose Ndërkombëtar.
Ndërkohë, Partia Socialiste është ndërkallur e tëra në Rilindje, duke dhënë një amalgamë të gjerë përfaqësimi të tre grupeve të interesit:

  1. Ish bijtë e Bllokut të Partisë së Punës,
  2. Oligarkët e Rinjë, të pasuruar në Vitet e Tranzicionit,
  3. Oligarkët e Krimit të Organizuar,
    Për Rilindjen e Tij nuk ka idelologji sociale, nuk ka politikë, nuk ka programe, por ka vetëm “Ne, Rilindja!”, që gjithmonë ka të drejtë: për gjithcka ka bërë dhe nuk ka bërë, se ajo është në të drejtën e saj për të vjedhur Shqipërinë, për ta mbjellur me drogë nga Veriu në Jug dhe nga Lindja në Perëndim, ka të drejtë edhe kur Shqipërinë e braktisin mbi 200.000 qytetarë në tre vjet Qeveri Rilindase, ka të drejtë edhe për Kriminelët e saj në Parlament, ka të drejtë në të gjitha rastet, për gjithcka ajo mendon, vepron, punon; dhe sigurisht, egzaktësisht për arsye se AI ka gjithmonë të drejtë, Edi Rama duhet të jetë përsëri, edhe pas zgjedhjeve të 18 Qershorit 2017, Kryeministri i Shqipërisë. Pa fjalë, kjo është një arsye e fortë dhe madhore që shqiptarët duhet ta votojnë Edi Ramën në vitin 2017!
    Kapitulli II
    Unë vazhdoj të rrëmoj në gjërat e Kastës që Drejton Punët e Shqipërisë. Kapitulli i Dytë është LSI, alias Ilir Meta. LSI ngjanë me dicka tjetër. është më kapilare, e strukturuar, më e drejtëpërdrejtë, nga Qendra në Bazë, e ndërtuar si një Grup Ekonomik, ku të gjithë anëtarët janë edhe aksionerë të saj. Këtu nuk ka asnjë ideologji, majtas as djathtas, lartë apo poshtë, por ka vetem një lidhje të thjeshtë që e përshkron këtë parti, unike në llojin e saj: PARAJA. Ajo (paraja) nuk ka rëndësi se nga vjen, nga vjedhjet, krimet apo mashtrimet, nga jashtë vendit apo nga aktorë global me interesa të dyshimta, nga trafiku ndërkontinental i drogave apo nga jashtëtokësorët. Thjesht; Paraja nuk ka ngjyrë, për PARA DHE PUSHTET bëhet gjithcka. 200.000 njerëz pragmatistë, që bëjnë kompromis me dhe për nevojat e përditëshme njerëzore është normale që t’i ketë edhe shoqëria shqiptare. Ata shkëmbejnë gjithcka; favoret, vendet e punës, apartamentet, zyrat, flamurin partiak, firmat, institucionet, blloqet, votat, me cmime të përcaktuara mirë në Tregun e Madh të Pushtetit dhe Parasë. Dhe ata janë aty, në Pushtet së bashku me Rilindjen dhe Edi Ramën Kryeministër i Shqipërisë, duke ndarë pushtet dhe para, vetëm për njerëzit e tyre dhe interesat e tyre, që me siguri nuk janë interesat e shumicës së shqiptarve. Ndërsa Keryetari i LSI dhe i Parlamentit Shqiptar Ilir Meta, vazhdon të shpërndajë mesazhe të kriptuara me eufemizma të tilla si “Integrimi i Shqipërisë, paqja dhe prosperiteti” pa harruar të shtojë gjithmonë atë thënien madhështore “Me qetësi dhe dashuri”.

Kapitulli III
Në Shqipëri ka opozitë, zyrtarisht. Partia Demokratike përpiqet, rreket të flasë, të denoncojë, të bëj aq sa mundet për të bërë, në mbrojtje të pjesës tjetër, të shumicës që nuk ka zë, që nuk ka mjete, që paguan taksa, që burgoset për mospagim të energjisë elektrike, që ka braktisur Shqipërinë në kërkim të azilit, që punon për 20.000 lekë të vjetra në parcelat më hashash të bosëve Rilindas. Por Partia Demokratike përpiqet dhe është e kushtëzuar të mbrojë edhe pjesën “e pasur” të saj, krysisht ish biznesmen dhe ish zyrtar të Partisë Demokratike, që për hirë të se vertetës janë paksuar në numër gjatë Qeverisë së Rilindjes, sepse kanë ndërruar Ngjyrën, Seksin dhe Flamurin.
Lulzim Basha, për fat të keq, akoma nuk ngjallë shpresë. është tepër elegant dhe i butë. Nuk është i bindur akoma se ai mund dhe duhet të drejtojë frymën opozitare, se ai duhet të behet Lideri i Njerëzve në Nevojë, dhe besoj se shumica e shqiptarve janë Njerëz në Nevojë. Ai nuk ka ofruar akoma asgjë konkrete se si mund të ndërtohet Shteti i së Drejtës, që merr përgjegjësi për shtetasit e vet, së pari duke u siguruar të Drejtën për Ushqim.
Lulzim Basha mund dhe duhet të mobilizojë rreth 400 mijë shqiptarët në mjerim të plotë, duke nënshkruar një Kontratë Ligjore, se Qeveria e Partisë Demokratike do të sigurojë për secilin të mjerë te Shqipërisë, për cdo burrë, grua dhe fëmijë ushqimin e përditshëm, bukën e përditëshme. Me para të thata nga Buxheti i Shtetit. Bukë për 400 mijë shqiptarë të uritur. Bukë e garantuar. Nga shteti, nga Kushtetuta e Shqipërisë, për qytetarët e saj. Atëherë, unë besoj, unë shpresoj, unë jam i bindur se nuk do të ketë shitje vote nga ushtria e të pashpresëve të mjerë shqiptar për Rilindjen dhe simotrën e saj LSI.

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

ne vend te pare eshte , ska ku te shkoje me lart
http://www.lapsi.al/lajme/2016/12/20/një-tjetër-raport-e-nxjerr-shqipërinë-më-të-korruptuarën-në-rajon#.WFlkVn1cDGg

Artikull i dobet i kallemxhinjve te opozites me te dobet dhe me mshtruese qe ka pat ndonjehere pluralizmi shqiptar ! 400 mijë shqiptarët në mjerim të plotë,_ ky eshte pprodukt i 8 vjet ne pushtet te Partise Demokratike , dhe Lulzim Basha jo vetem nuk mund ti mobilizoje dot 400 mije vete ne mjerim, por as mund ti afrohet atyre e tu thote nje fjale, ! Lulzim Basha eshte kthyer ne nje dordolec qe nuk e beson kush, me shume gjasa mund te besosh nje gomar sesa Lul Bashen apo baben e tij Sali Berisha !

1 Like

…me too !

po kjo ca ishte?

fundi i shpreses fundi i marrezise,
e kemi fatin shprese dhe marrezi

Opozita eshte ne opozite, dmth nuk eshte Qeveria, dmth nuk ka numrat, dmth mire apo keq, ajo eshte e vetmja shprese qe te shpetojme nga nje Kryeminister halldup, genjeshtar dhe mashtrues, qe vjedh, shantazhon, percmon, te gjithe njerezit qe nuk mendojne si ai. Te tjerat po i them ne vazhdim. Shpresoj te ndryshoje opozita, dmth te bej tamam opozite, sepse deri tani po ben sikur ben opoziten. Harrova te them se jam Ben Cullufja.

1 Like

Shiko mo beni, opozita eshte e tredhur, e larg pabuksave shqiptar.
Lulzimja nuk ja mbush mendjen vorfanjakeve te periferise, pasi ju duket si femer e keqe e lume me parfum, ata dun baba salen, ujk te vjeter e maqo man, kantnar si dora e tyne (qe edhe po jua futi, ju pelqen, por me ta fut lulzimja eshte e papranushme)

Rikthmi i salukut eshte shpresa e vetme e pedese, perndryshe e kanabalizuan partite e vogla

Me beri pershtypje ndarja e grupeve te interesit. Te 3 ato grupe i gjen dhe ne PD. E vetmja gje ku bie dakord eshte karakteri arrogant i pandreqshem i km-se.
Biles, me shume se ky shkrim, do vlente te analizohej karakteri i tij. E anatemon Saliun nate e dite po nje analize e mire do tregonte qe nuk ndryshojne shume. Mbajne masken e atij qe di gjithcka, hedhin romuze te dala boje, thone nje gje e bejne nje tjeter, kercenojne, trimerohen, tjeter maske vendosin per shqiptaret e tjeter per te huajt…

1 Like

Kjo maxhorance mori ne zotrim nje Shqipri qe rrokullisej. Gjitha energjite e saj shkune per te frenu rrokullisjen dhe me fillu ngjitjen,gje qe ja doli,po ne perceptimin popullor nuk mund te krijoje efekte ngjitja nga nga minus ne zerro. Paraardhsi pat projektu skenarin grek dhe ne muajt e pare te kesaj maxhorance,ne retoriken e z Berisha ishte ne goje vetem Papandreu. Rrokullisjen ne gremine mund ta kuptosh vetem pasi te jesh gremis,qenja ne buze te saj,nuk merret vesh kollaj dhe shpetimi nga gremisja, nuk i njihet si merite ksaj maxhorance. Ne mandatin e dyte do te punojne ne nje shtrat qe e kane shtu vete dhe do bajne me patjeter sukses,sukses qe do te jete i prekshem nga te gjithe.
Bravo Edvin Kristaqi!

2 Likes

C’kerkonte shqiptari ne shekuj? Pak buke, nja dy qepe te njoma dhe salce kosi. Qeveria te siguroje buken per njerezit e? E kthyet Shqiperine prape si ne vitin 1945 kur s’kishte vertet buke. Filmi “Perballimi” me aktore te rinj.

2 Likes

Jepi Pjeter Mustakuqi se mire e ke! Te justifikosh Edi Ramen pas 4 vitesh qeverisje, kur vetem nga Ministria e Shendetit ka dhene rreth 400 milion nga paret e bukes se gojes, eshte vertet guxim i madh. Ata 400 milion do te kishin bere me shume pune dhe hajr per shendetin e njerezve, per mireqenien dhe ekonomine kombetare, nese do tu jepeshin te uriturve, qe nuk e kane buken e gojes sonte. Ti shoku Pjeter Mustakuqi ndoshta e ke tryezen plot, dhe uroj me gjithe shpirt te tille ta kesh gjithe jeten, por per njat zot qe i sheh te gjitha, Ilir Beqja, Vilma Nushi dhe Edi Rama nuk kane per ta kalue kaq lehte kete masaker dhe tallje me shqiptaret. Ketu do jemi, dhe do flasim prap.

1 Like

Korrigjoni shënjestrën, Zotërinj hajdutë, vidhni lekë të Ramës!

Të gjithë e kanë kuptuar se pushtetin dhe territorin realisht e kontrollojnë hajdutët dhe mafiozët, prandaj edhe apelet e përbashkëta u duhen drejtuar atyre. Ju lutemi, zotërinj hajdutë, korrigjoni shënjestrën, vidhni lekë të Ramës, pasi duart tuaja janë më të merituara sesa ato të kryeministrit. Pasuritë e tij gjenden lehtë: janë në Surrel, tek koncesionarët dhe 11 tenderxhinjtë e shpallur nga publiku. Ato synoni, dhe pasi të keni sukses, shpërndani ndopak edhe për të varfrit, sigurisht do të jeni më bujarë sesa kryeministri, me mashtrimet e tij të fundvitit.
Kështu pra të dashur shqiptarë hajdutë, qofshi hallexhinj ose jo, kur shkoni të vidhni ato pak miliona që edhe në ëndrra e keni të vështirë ti shihni, sepse iu është brumosur fryma e varfërisë dhe skamjes nga politikat e dështuara të qeverisë, bëni një përpjekje për t’u informuar, në mënyrë që të vidhni bash ato lekë që janë përvetësuar nga nomenklatura edviniste.
Ndoshta do të ishte e tepër të pretendonimin prej jush që të shndërroheni në Robin Hudë dhe tua shpërndani të varfërve, por apeli ynëështë minimalit: Synoni lekët e llogarive personale të Edi Ramës e bashkëpunëtorëve të tij! Ndryshoni sjellje, ndryshoni shënjestër, bëjuani shqiptarëve këtë dhuratë fundviti, kur të gjithë e kanë kuptuar se ju e keni pushtetin dhe e zotëroni territorin.

Eshte pak a shume si me permbytjet. Vu permbytjet cdo vit me z Berisha,populli bravo qeverise qe con miell e batanije. Edvin Kristaqi ndjek nje filozofi tjeter,nderton argjinatura,pastron kanelet kulluese dhe permbytjet s’ndodhin fare. Punen me argjinaturat s’e sheh kush dhe populli opzitar thote ,ca lesh qeverie asht kjo! Zotit Berisha i njohet si merite edhe dergimin e ambulancave per Gerdecin,imagjino.

1 Like

Rruget kane ngelur ne kilomentrin qe i ka lene Berisha.
4 vjet ne pushtet,ku mashtrues nuk ka bere1 km rruge ne qafe Kerrabe apo rrugen Qafe Thane-Pogradec e ka lene ne meshire te fatit.
Ah po per fasada e mashtrime eshte maestro.

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

Mjaft te krahasoni drejtimin e kryeqyretit dhe te kuptoni ndryshimin mes ktyre dhe atyre qe iken. Sa per rruget,per rruget qe ndertoi z Berisha,paret i pagoi Edvin Kristaqi. Me 700milion pare rruge te pashlyme kishte ba rruget e veta e do krenohej sot e gjithe diten me to,po thashe,energjite iken per ndalimin e rrokullisjes se venit,ku i kishte dhane te shtymen qeverisja e meparshme.
Kurse 400 miljonshi i shnetsise nuk jane pare buke,se po baheni shume te dhimbshem,jane paret qe shteti kishte per shnetsine dhe qe po ja jep t’i administroje privati sipas modeleve te sukseshme neper vende te tjera.

1 Like

mjqr, jepi sales ca eshte e sales, rruget i ka ba, pak rendesi kane leket, se leter jane