Vlera providenciale e artit I (po vjen antikrishti)

Letersia eshte mall njesoj si jane rolex dhe breket, dhe prindet natyrshem duhet t’ja lene trashegim keto mallra femijeve, por vihet re ne contemporanitet se prindet po lejne trashegim heqjen e brekeve si malli me i vyer ekzistues.

image

se desh harrova, për çfar duhen librat në epokën e tik toqeve ?

mos harro se ne epoken e tik toqeve nuk kan ç’na duhen as breket per t’i heq.

loq toket

tok loqet

image

Tek zona ku fillon ndjehesh i akuzuar, ose më keq: i vetëakuzuar, vetëm herojtë afrohen, dhe prandaj rreth të vërtetës toka është e shkretë.

Mburresh me çfarë të mungon.

(me beso, une jam i sinqerte)

Thënia e famëshme e Clausewitz: Lufta është vazhdimsi e politikës me mjete të tjera shtjellohet më tej për efekt domino: konflikti politik është vazhdimsi e konfliktit kulturor me të njëjtat mjete, ndërsa konflikti kulturor është dëshmi e gjendjes së pështjelluar së mendjes dhe zemrës njerzore për shkak të krimit dhe vesit kundërvënë natyrës origjinale të njeriut.

Tashmë është bërë praktikë e rëndomtë: kur mbyll aktivitetin një dyqan i çfardolloji, hapet përsëri vetëm si piceri.

Shoqëria e sotme, ndryshe me të së kaluarës, e fsheh vdekjen, e bën lanet me shpresën e kotë se nuk do ta takojë një ditë” ankohet intelektuali i modh, pa vënë re se shoqëria e sotme, ndryshe me të së kaluarës, bën të kundërtën me seksin duke e zbuluar anatomikisht.
Një tjetër dëshmi e binomit dikotimik eros-thanatos. Ku ishim? Asgjëkundi! Çfarë bëmë? Hic asgjë!

Derimë sot nuk di që asnjë diskutim i rrebët për çështje shoqërore midis antikomunistësh të së gjithë niveleve e llojeve të mos ketë përfunduar në grindje dhe akuza të ndërsjellta: “Enveri i ka pas thënë këto që thua ti!”.
Me lloqe Kavaje shok Enver vazhdon të ketë të drejtë.

Shqiptarët nuk bëhen njerëz kurrë, janë legena të gjithë, katunar fare.
Mbasi e thashë u çlirova për një çast, pastaj mu kujtua që edhe unë vetë jam shqiptar.

Elita shqiptare dhe intelektuali i shquar shqiptar për traditë i përket kulturës humaniste, në përgjithsi është njeri i letrave, kultura e tij shkencore nuk shkon përtej qenies filolog, albanolog, politolog, historian. Shkenca humaniste është njëra këmbë e kulturës, këmba tjetër është shkenca e mirfilltë: matematikë, fizikë, kimi (teza e Dy kulturave, Charles Percy Snow). Kjo mangësi invalidon kombin, e bën të mangët nga trutë, gjysëm mëndje, komb qytrym.

Te qifte Marloni ne sume me gjith tezat.:joy:

e keshtu eshte si te jesh i shkerdhyer familjarisht ne gen siç je ti Zeqo den baba den, çfar mund te shkruash tjeter?

Ja pra, me mu se krru dot, qe sot te le te qete, merru me korriksen dhe stalkerin e majte​:joy:ne te djathtit mund na vi rradha pas 2030​:joy::joy:

si t’dush boj, per mu nuk ka problem, un jam mesuar tani duke u shamatosur me loqe, qofshin te djathte e qofshin te majte. Bile kam filluar t’i ndjej lezetin te shames nga mamaja, lodhjen per te formuluar aforizma me teza filozofike, e kombinoj me pauza relaks me t’shame. Knoqesh!

Paske marr ilaçe qeke qetesu🙏

shiko mos eshte ndonje arsye tjeter, psh qe mamase tende, mamase se Zeqos ne maje te penisit te kryeministrit, i kane rene baterite ne mandatin e trete.