Xhaxhai im grek

Ky eshte nje shkrim ne shqip qe besoj se do me kujtohet per nje kohe te gjate.
Pak a shume si ky ketu. Ose si ky tjetri

1 Like

Mendon se ka ndonje baze teoria e ketij se masakra e peshkepise ka qene nje grabitje ordinere qe doli jashte kontrollit?

1 Like

Edhe mundet, biles ka shume mundesi ! (sapo pashe qe kishe sjelle nje fragment tek temat e lira).
Bindja ime eshte qe asnjera palë zyrtare, as ajo shqiptare e as ajo greke, nuk ka interesa per zallamahì dhe kjo, per mendimin tim, ekziston tashmë e kopsitur prej filllimit te viteve 60 (fundit te viteve 50, me sakt). Une biles them se, nese Greqia (po marrim shembullin e ‘armikut’, ok?) do kishte realisht interesa zyrtare per te tilla gjera, viti 97 do ti kish dale dhe tepruar per ti realizuar ato.

1 Like

“Nese do qe te humbesh Athinen, prek Shqiperine”, i thane grekut ca te medhenje ne ate kohe. Dhe deri sa te jene keta ca te medhenjte qe mbajne nje sy ketej, ju hani lirisht milionat e Kotzias, s’ka problem.

Come on dhe ju me keto folflorizma .shqipot e shqiperia si hyjne ne pune asnjerit bile edhe kosoven serbet e kishin nje mize ne bythe Te kalit por s’kishin si ta linin se ishte qoshe themeli e identity serb .

Ashtu eshte sic thote Alba me zamete, Shqiperia nuk I hyn ne pune askujt. Shqiperise po qe I hyjne ne pune sirianet bojaxhinj dhe hidraulike, i shkoi goja ngambrapa Albes me zamete ngambrapa, po ia ve veshin njeri thua. Shqipot shqipo mbeten, nuk e duan mbrothesine qe u ofrojne sirianet dhe Alba me zamete ngambrapa.

Ku jane kreshnik dylbia dhe delta pellazgu ne keto kohe Te veshtira per kombin kur ka mesyre greku ne bularat ?

Ti vegla me je bere si kulishi i komshiut qe ka nje ore qe po leh e bezdis gjithe lagjen :blush:

Ti o gdheja je bere si ata zagaret ne gjah. E dime qe ta kane shtremberuar identitetin gjinor shqiptaret, po nuk ka nevoje ta hedhesh kudo peshtymen tende.

Eshte bombardu beogradi 78 dite e nete rresht me 1999, bre moter.

shkrim qe te le te mendohesh. flm per prurjen, e kisha shmangur leximin kur e kisha pare ne gazete.

peefunimisht ngjarje “me buje” nga keto me grek e minoritare ne thelb u reduktokan ne vogelsira banale, te mbeshtjella disashtresash me levore patriotizmi patetik, teorira konspiracioni, heroizmmash fallco, vertikalitet qeveritaresh e deputetesh, ‘telefon i prishur’ lajme mediash, abuzim politik…
pika qe s’i bie informimit ne shqiperi.

Baze eshte gazetar i mire edhe fale trimerise se tij me njeriun - ne kuptimin e ekuilibrit me te cilin komunikon me cilindo sidomos ne terren.

nuk e kuptova punen e paranojes me komunistet greke dhe m’u duknje klishe konkluzioni i Meros.

Gje sh e mire publikimi ne Athen’s Voice.

1 Like

Berisha - mesuar te beje politike me arkivole

Cudi se si Mero Baze “harron” te thote emrin e ushtarit te vrare.
Apo se ishte shqiptar ortodoks nga Fieri dhe nuk shkon me vijen politike te gazetes se Meros?

Se ne shkrimet e Meros shqiptaret duhet te jene muslimane dhe greket ortodokse,pasi nuk ka shqiptare ortodokse.

Eshte e vetmja gazete shqiptare,ku komentues qe sponzorizohen nga Mero Baze (ndryshe do ti bllokonte) shajne cdo dite, ne menyre konstante muslimanet shqiptare si sunite dhe qe skane lidhje me shqiptaret e krishtere.
Eshte gazete qe ka bere lobingun me te madh PRO varrezave greke.

Edhe ne kete shkrim agresioni ndaj nje poste ushtarake shqiptare,quhet si vjedhje qe nuk shkoi sipas planit!!!

Po te kishin ndermend te vidhnin,keta trimat greke,fare mire mund te shkonin ne fshat dhe te vidhnin,jo në poste ushtarake ku ushtaret vetem leket e cigareve kane në xhep.

Ju pyesni ku shkuan parete e Kocias?Ja lexoni shkrimet e Mero Bazes mbi greket e Greqine.

Nuk ka njeri me te ndyre ne gazetarine shqiptare,fatkeqesisht në Shqiperi nuk ka nje parti te vertete nacionaliste qe tu tregoje vendin ketyre gjarperninjve.

me ne fund nje qeveri qe nuk ul koken me inferioritet sic bente berish rq qe po falte detin

Ai percjell dyshime nga vellai i viktimes , i cili kerkon te dije vrasesit e vertete .Disa gjera jane te erreta ne kete mesele.ndersa kjo ngjarje ishte teknikisht akt lufte , ushtaret e vrare u shpallen deshmore te atdheut , shtypi shume rralle flet per ta ,emrat etyre pothuaj jane harruar ndersa psh emrat e Ilia Karelit e alket rizait vrases ordinere ne hapsanat e greqise i dine te gjithe.fred Bejleri nje nga te akuzuarit per kete vrasje garoi si aleat i berishes ne zgjedhje…?!! qeverite e majta apo te djathta ndersa permendin te drejtat e cameve per kete ngjarje nuk kerkojne nga greket te gjenden fajtoret e vertete ?!!nese do te ishin t e bindur se ishin ekstremiste greke do ta benin ne cdo takim me homologet e tyre?!! Ka ndonje mundesi qe MAVI te kete marre pergjejgesine per ate vrasje ashtu si psh ISIS merr pergjegjesine per cdo sulm terrorist ne europe pavaresisht se mund te mos kete te beje fare me ta ?

provokacionet e gushtit jane nje tjeter myth i historise . e verteta eshte se kur u jep konak njerezve te cilet territorin tend e perdorin si baze per sulme terroriste kunder vendit fqinje je futur ne lufte me ate vend .

:smile: :smile:
ne fakt Mero ka sjelle nje tregim me ngjarje te jetuara, ose te treguara nga persona te dyte, dhe aty ai thjesht rrefen duke qendruar sa me larg nxjerrjes se konkluzioneve.

Ndersa postimi yt ka 10 fjali ku cdonjera jo vetem eshte konkluzion i padiskutueshem por edhe superlativ, edhe negative deri ne sharje, madje ti merr persiper edhe zbardh gjera qe shkrimi thote qarte te jene te pazbardhura, kaq i zoti je.

Nuk di pse komenton ne gjera qe i di paraprakisht se s’te vijne pas mideje, dhe kjo evidenton faktin se mezi pret te hahesh e shahesh me te tjere.

Dhe per ta mbyllur, ne nje reportazh diten e votimit kete jave, nje grua ne moshe ketu tek une shprehej se ajo cka e prekte me shume se gjithcka ne cfare ndodhte se fundmi ne amerike ishte se njerezit kishin humbur aftesine te debatonin mbi politikeberjen pa rene ‘emotional’.
Gje qe vej re te nxitet nga grupe gjaknxehtesish (ku ben pjese ti) si ketu, si ne shqiperi, dhe qe eshte shkaku perse te replikova. Chill out man.

e pashe kete shkrim (se gjithe mediat sjellin pak a shume te njejtat lajme) dhe sa per berishen dhe inferioritetin e tij me greket ka bere nje permbledhje Baze ne postimin qe solla me siper. Baze jo vetem analizon sic eshte i zoti ai te gjeje e bashkoje ne pika konvergjence njerezit e ngjarjet, por sidomos ve disa pika te rendesishme mbi “i”-te e minoritetit grek, elites minoritare greke ne shqiperi, dhe nacionalisteve greke e agimit te arte e perfaqesuesve te ketyre te fundit ne politiken shqiptare.

1 Like

jo dhe aq dakord per arsye se edhe greqia vete asokohe, koka te nxehta kishte ne krye. kjo ka rendesi sepse nje qeverisje demokratike arrin ta adresoje nje incident pa qene nevoja ta pershkallezoje me gjera si ligje lufte. Kurse kur ke ne krye nje koke trap (marrim rastin e Trumpit sot), sebepin per lufte mezi e pret. Keshtu qe mendoj se edhe qeverisjet nga ana e greqise kane qene larg se qeni te matura, sh. sh. larg.