Xhizi

Xhizi
Ndjej ate qe kam ndjer gjithmone per ty.
Koha kalon , dhe zemra mbetet ajo qe Ka qene
Tek une
Tek ty
Tek ne.
Xhizi
Kalojme kte nate duke pritur qe te mos zbardh Kurre.
Qe ne te mbesim keshtu , peqafuar , perjete.

( Xha Tani ) Cerrik , Shkurt 1999

Nese dikush, ose me konkretisht une ne rastin konkret sjell nje Poezi, proze apo dicka nga Letersia , jam ne pritje te nje komenti I cili mind te hapte nje lloj diskutimi , qe ndoshta do perfshinte edhe te tjere. Por teksa lexon nje prurje te re , nga nje Antar I devotshem I P P U , lexon aty lloj lloj komentesh , dhe trishtueshem shtangesh , pasi komentet aty Jo e Jo qe skane lidhje me prurjen , por rendom lexon frazat : ha mut ha. Ose : edhe sikur shurren tende te pish , prap harram e ke. Te vjen te qeshesh per komentin , por me Pas kujtohesh se qeshe kot, pa lidhje. Ñejse . Me pare me kujtohet se te Peshku kishte cdo shkronje e sjelle mjaft dinjitet. Ndaj dua tju kujtoj , se e lexoni qe e lexoni nje prurje te cilitdo , nuk ju kushton gje te komentoni dhe madje te shkruani lirshem " Poezi apo Tregim I dhjere , kot je lodhur. Palo Shkrimtar "… etjer etjer. Normal askush nuk eshte I detyruar te komentoj apo te shkruaj dicka … Por e ndjej te them se fjalori ndonjehere ketu I kalon caqet. Kaq. Lamtumire per sot.

1 Like

poezia me pelqeu, ishte e modelit te “vjeter” ,
them keshtu sepse tek brezi i ri, nuk ka me ndjenje,
ka thjeshte instikte, romantizmi ka dale jashte mode per ta,

Pjer , me sa kuptoj ti nisesh nga titulli Xhizi we thua eshte model I vjeter ? Apo thjesht nga krejt thelbi poetik. Sepse tani duket SE konstatoj te njejten gje dhe une. Xhizi ne perfytyrimin Tim per se pari , eshte nje vajze me zerin mjaft te embel. Zeshkane , dhe me floket stil kapele , qe aksidentalisht kalon nje Nate me mua , por tragjikisht une dashurohem aq shume sa nuk dua ta besoj , se e gjith kjo ish nje Poezi dhe asgje me shume. Ne Inat e siper , fiks te nesermen ne Sabah , kur konstatoj se ne shtratin dopio Ku fle ngahera , Xhizi nuk eshte aty , e gris me gjithe shpirt fleten me vargjet e Poezise. Por ajo mbetet ne mendjen time e plote , e gjalle dhe e paturpshme. Ja vlla kjo eshte e gjitha. Ta rrefeva me gjithe shpirt , I sigurt se nuk do ja tregosh kurrkujt. Naren e mire , naten e nxire… Perqafime Pjer Vlla.