Zbulohet identiteti i kamikazit të Manchester-it

Salman Abedi, quhet njeriu i cili hodhi veten në erë gjatë koncertit të këngëtares së njohur Ariana Grande, në Manchester Arena.


Pasi ISIS mori përgjegjësinë për këtë sulm terrorist, autoritetet angleze kanë bërë të mundur edhe identifikimin e personit kamikaz. Abedi mësohet të ketë lindur në Britani, por me prejardhje nga një familje Libiane. Një mik i tij nga shkolla tha për mediat se kohët e fundit ai kishte rritur mjekrën, ndërsa fqinjët tregojnë se sjellja e tij ishte e çuditshme, pak kohë para sulmit. Personi vdiq në vendin e ngjarjes, ndërsa policia kreu një shpërthim të kontrolluar në shtëpinë e tij.
Edhe një 23-vjeçar tjetër u arrestua nga oficerët e anti-terrorit, teksa Shërbimi Sekret po punon të zbulojë nëse Salman Abedi ishte pjesë e një qelize terroriste.
Shpërthimi që solli 22 të vdekur dhe 119 të plagosur, cilësohet si më i tmerrshmi në Britaninë e Madhe, ku edhe fotot në vendngjarje tregojnë për një ‘zonë lufte’.
Nuk ka munguar edhe reagimi i këngëtares Ariana Grande që shpëtoi pa lëndime nga gjithë kjo situatë. Në një status në Twitter, ajo shkruan: “ E dërrmuar… Më vjen shumë keq, nga thellësia e zemrës sime. Kam mbetur pa fjalë.”

Edhe ky i lindur ne Britani, me shpresen e prinderve emigrante se po e rrisnin femijen ne nej vend me te mire.
Por ja qe femija i emigrantit nuk eshte rritur si gjithe britaniket e tjere, pavaresisht pallavrave.
Eshte lene menjane, eshte diskriminuar dhe eshte shtyre drejt urrejtjes fatale ngaqe ka ndier vetem percmim rreth e rrotull, dhe s’ka pasur as vend ku te shkonte, se hajt me te ishte i ardhur.
Te gjithe sulmuesit kane qene te lindur andej, qe nga Franca e deri ne Angli.

ne ate mosh mund ti hipe vionit e te ike ne vendet slamike, ku gjen vete veten, jo te vrase njerez te pafajshem

1 Like

ai nuk e gjen veten ne vendet islamike. Ai e gjen veten te urryer ne Britani, ndaj ia kthen Britanikeve po me urrejtje. Nje fushate e tere zgjedhore u bazua mbi perhapjen e urrejtjes kunder ekzistences se tij si emigrant. Here ne menyre te drejtperdrejte, here ne menyre te terthorte, por thelbi ka qene gjithnje i qarte.

Selman…
Nuk eshte cudi!
Me keta lider qe ka sot europa katastrofa eshte e garantuar.
Me bukura eshte qe po i luftojne me armet e tyre.
Keta europiane te skllaveruar nga “korrektesia politike” apo ndjenja e fajit qe ju injekton cdo dite media atje,jane gati qe edhe kur qytetit i tyre te kthehet ne shkrumb e hi,te vazhdojne te justifikojne islamiket dhe te fajesojne Ameriken.
Po keta plehera qe bejne namin kur disa shqiptare ju shkojne atje,se kane problem te mbyllin syte para dhjetra mijrave pakistaneze,afgane apo arabe tju ulen kembekryq dhe tju bejne ligjin ne vendet e tyre.

Cfare kane mbjelle po korrin,fatkeqesisht bomba nuk shkon e vret shkaketaret e kesaj katrahure,por shkon e vret femije te pafajshem.
Sikterr funderrina hipokrite!
Shkoni e qani tani kur gjeni ndonje shqiptar pa dokumenta…
Plehera!

1 Like

Isis morri persiper sulmin. Hmm me duket shpeshhere, qe ky isis eshte krijuar per te trembur njerezit e thjeshte.

Une i shoh dhe ketu, qe femijet e emigranteve rriten me nje urrejtje ndaj sistemit dhe perendimit, dhe kjo sipas mendimit tim, vjen;

  1. Nga burokracia vendase e cila eshte jo miqesore ndaj emigranteve, e cila sjell frustrim tek keta te rinj te cilet duan ta ndjejne veten si vendasit. Duke gjetur pengesa te kamufluara nga burokracia per pune, social, diplloma, barazi, etj, e duke pare qe edhe prinderit kane patur pengesa, tek keta te rinj rritet nje urrejtje ndaj sistemit/eshtabilimentit, rritet nje fare revolte e cila shperthen herpashere, jo vetem ndaj kujdo zyre, shefi, por edhe ndaj prinderve.
  2. Mos pasja e nje qellimi te vertete ne jete, siç psh, e kane prinderit e tyre, dhe dihet qe brezi i pare i emigranteve kane nje qellim kur emigrojne, te punojne, te akumulojne para dhe tu sigurojne femijve te tyre nje jete me te ardhme, nje jete te qete, dhe kete gje, te gjithe e arrisin, blejne shtepi ne vendin ku shkojne dhe ne vendin e origjines, nderkoh qe femijet e tyre rriten me gjithe te mirat, por pa nje qellim ne jete, dhe keta femije e gjejne qellimin tek mesimet dhe grupet radikale fetare.

Femijet qe perdoren si kamikaze, jane gjeja me e pafajshme ne kete mes. Ata dikush i perdor, por jo per arsyet qe na thuhet ne. Nuk jam shume i sigurte, per lojen e ndyre qe po behet ne kete mes, por nje gje jam i sigurte, keto organizata terrori, nuk punojne per llogari te atyre qe thuhet.

jane anomalite e qyteterimit. haraçi me pagu per jeten e kollajtme qe behet. po ata qe vrasin neper shkollat amerikane jane gje islamista ? ne nje jete konkurence, me te dobtit shperthejne, se nuk mbajne dot rritmin.
tek zoti njerzit e dobet besojne qe te shtojne durimin. keta qe shperthejne e humbin besimin tek zoti, keta duan shpagim, ma 10 jeten t’ja u 10 dhe une. eshte formula e ketyre.
ne vendet e dobta njerzit emigrojne me zgjidh hallet, ne vendet e pasura njerzit e dobet s’kane me ku te emigrojne. po s’ka te bej ajo qe thote pjeri, urrejtja e vendasve. pazotesia e tyre, ti pergjigjen rritmit te jetes. ka plot te huaj qe arrijne t’ja dalin.

Lindin si gjithe femijet e tjere, por pastaj rriten e ne mos nje dite, nje tjeter, do ta hasin dike si kjo gruaja qe do t’u tregoje qe nuk jane si gjithe femijet e tjere.

Pastaj varet nga personi, se si reagon. Ka qe nenshtrohen e durojne, ka qe perqafojne ceshtjen e kesaj gruas me fort se vete kjo gruaja dhe dalin kunder origjines se tyre, shajne vendin e tyre, ka pastaj qe shkojne me ISIS per urrejtje.

me te sha ajo gruja eshte mburrje ne fakt, ajo eshte nje mizerable qe ne pamje. ajo eshte majmun akoma. mire thoshte Dostojevski per anglezet, duan te civilizojne boten kur i kane barbaret me miliona ne truall te tyre. s’kane civilizu veten njehere.

Te rrinte ne Libi thua ti?

Po Timothy mcveigh islamic ishte?

@ salben shkaba

po pse pe nje grua te semure nga trute ne supermarket dhe te duken te gjithe amerikanet apo anglezet si ajo?
eshte njesoj si te lexosh budalliqet qe shkruan ti ketu, dhe ti pergjithesojme gjithe shqiptaret mbi bazen tende. ose te shikoj nje i huaj ujkun e cerrikut, dhe te thote qe gjithe njerezit ne shqiperi jane te luajtur nga fiqiri.

shqiptaret kudo qe jane te emigruar, Itali, gjermani, angli, amerike, trajtohen me mire ne keto vende se ne Shqiperi.
po te ishte ndryshe nuk do iknin me qindra mijra nga ai vend per te mos u kthyer me.

Me llogjiken tuaj i takon qe gabelet e shqiperise te vrasin e te presin pasi ndihen keq nga rracizmi i eger shqiptar

Muhabete pa lidhje, nuk justifikon asgje sjellejn e palloshit.

nuk ka racizem ne shqiperi, te pakten nuk ka pasur deri kur kam jetuar une. per faktin e thjeshte se shqiptari nuk eshte LEKIST. racizmi eshte prodhim klasash sociale. prandaj dhe eshte dukuri e re, eshte shfaq me borgjezine.
arabit te pasur shkon i puth doren perendimori. ate qe s’do eshte robi i varfer, qe kujton se i ha buken qyl. racizmi kundra çifuteve ne gjermani nisi, ngaqe gjermanet kur filloi kriza ekonomike e viteve 30, pas luftes se pare boterore, filluan te mendojne qe çifutet po pasuroheshin ne kurriz te tyre, duke mos punuar per me teper. duke mos i dhene shoqerise sa i jepnin ata vete.

1 Like

nqse shqiptari nuk eshte lekist, atehere kush eshte lekist, amerikani, rusi apo kinezi?
Nje verejtje i nderuar qe termi lekist ne vetvete nuk mund te jete as amerikan, as rus, as kinez. Termi lekist eshte krijuar nga shqiptaret per shqiptaret sepse ne baze te tij eshte monedha shqiptare, pra leku.
Pra shqiptaret e krijuan nga nevoja per te pershkruar persona ne mes tyre qe e lakmojne parane. Dhe keta sigurisht qe ishin shqiptare

(ç.d.v.)

amerikani po, ndersa kinezi dhe rusi nuk jane popuj te dhene pas pares. anglo-saksonet ja u kalojne dhe çifutve per lekista (deshira me bo lek). e per me teper eshte race qe nuk njef limite, deri ne genocid shkon kur eshte puna per te mbijetuar. e kane tregu veten me indigjenet e amerikes dhe me bomben atomike qe u leshun japonzeve qe po i mundnin me lufte klasike.

po une po nisem nga origjina e termit per te te shpjegu ate qe duhet, meqe e ke pasion etimologjine.
Fjala lekist nuk eshte term amerikan, kinez apo rus. Eshte term shqiptar i krijuar enkas per t’ju referu atyre qe lakmojne lekun, pra shqiptareve. Amerikani nuk di c’eshte leku, di c’eshte dollari e keshtu me radhe.
Si thu, ta perserisim nga e para apo e kape fillin?

Brexit dhe Trump vertetuan qe ajo gruaja eshte shumice. Trump u detyrua te sillej si ajo gruaja, pa te fitonte. Brexit po ashtu.

@Varik gabelet nuk i afrojne, por i lene ne punen e vet dhe nuk i urren njeri, nuk ka organizata kunder ekzistences se tyre, si Britain First apo grupime te tjera, dhe nuk behen zgjedhje (dhe te fitohen) kunder pranise se tyre.