Zbulohet skandali, kompania që fitoi tenderin e Unazës së Re, falsifikoi letrën e Sekretarit të Shtetit të Delaware të SHBA-së

Emisioni “Të Paekspozuarit”, ka arritur të zbulojë një mega skandal, lidhur me kompaninë Dunwell Haberman (kompania mëmë e DH Albania) e cila është fituese e lotit të parë prej 18 milionë euro për rindërtimin e Unazës së Madhe.

Kjo kompani ka depozituar në Qendrën Kombëtare të Biznesit në Shqipëri, një letër nga Sekretari i Shtetit të Delaware, Jeffrey Bullock, për të vërtetuar se kompania është themeluar në vitin 1998.

Letra e depozituar në QKB nga kompania:

Por, “Të Paekspozuarit”, ka zbuluar se ky dokument është i falsifikuar .

Ne kontaktuam Departamentin e Shtetit të Delaware, për të vërtetuar autenticitetin e dokumentit që ka depozituar në Shqipëri, kompania offshore. Përgjigja që morëm prej tyre ishte shokuese.
Ja cila është ajo:

“Pas konsultimit me Departamentin e Korportave të Delaware, unë mund t’ju deklaroj se dokumentat që ju na keni dërguar, nuk janë autentike dhe nuk e kanë origjinën nga zyra e Sekretarit të Shtetit të Delaware.

Nga të dhënat e gjurmimit të brendshëm, nuk u gjet asnjë dokument për vërtetimin e gjendjes së entitetin në Delaware të cilit i referoheni (Dunwell Haberman LLC), që të jetë lëshuar në datën ose rreth datës së shënuar në dokument.

Për më tepër, vërtetimet për gjendjen e kompanive të cilat Departamenti i Korporatave lëshon, nuk kanë përmbajtje të njëjtë me dokumentat të cilat na keni dërguar.

Gjithashtu, dokumentat që ju na keni paraqitur, theksojnë se Dunwell Haberman LLC, është krijuar në 25 Qershor 1998. Të dhënat e Departamentit të Korporatave, tregojnë se ky entitet është krijuar në 25 Qershor 2018, sipas të dhënave publike, bashkëngjitur kësaj letre.

Datat dhe numrat e verifikimit, gjithashtu janë ndryshuar në disa vende në dokumentat që ju keni dërguar.

Brenda mundësive tuaja, ju lutem më dërgoni informacion lidhur me burimin e këtij informacioni mashtrues. Faleminderit për kërkesën tuaj.

Sinqerisht,

Doug Denison

Drejtor i Mardhënieve me Komunitetin

Departamenti i Shtetit të Delaware “

Njëkohësisht emisioni “Të Paekspozuarit”, i dërgoi Departamentit të Shtetit të Delaware, aktin e themelimit të kompanisë, dorëzuar në QKB-në shqitpare, ku sërish pretendohet se data e themelimit të kompanisë është 25 Qershor 1998.

Përgjigja e zyrtarëve të Departamentit të Shtetit të Delaware, qe e njëjtë. Edhe ky dokument ishte falsifikuar.

Akti i themelimit të kompanisë, i dorëzuar në QKB, i falsifikuar:

Për të vërtetuar këtë fakt, zyra e Sekretarit të Shtetit të Delaware, i dërgoi emisionit “Të Paekspozuarit”, çertifikatën origjinale të themelimit të Dunwell Haberman, ku duket qartë se data e themelimit është pikërisht 25 Qershor 2018.

Nëse i krahason dokumentat, ata janë thuajse identikë, me përjashtim të datës.

Dokumenti origjinal :

Vini re se dokumenti origjinal, lëshuar nga zyra e Sekretarit të Shtetit të Delaware, konkretisht Divizioni për Korporatat, është depozituar në orën 11:37 të paraditës, në datën 25 Qershor të vitit 2018. Ndërsa në dokumentin e falsifikuar dhe të dorëzuar nga kompania offshore në QKB-në e Shqipërisë , figuron se depozitimi i dokumentit të themelimit është bërë në orën 11:37 të paradites në datën 25 Qershor të vitit 1998.

Dokumenti origjinal:

Dokumenti i falsifikuar:

I njëjti falsifikim është bërë në fund të dokumentit. Vini re se origjinali ka të shënuar si datë të themelimit të kompanisë vitin 2018, ndërsa dokumenti i falsifikuar mban vitin 1998.

Dokumenti origjinal:

Dokumenti i falsifikuar:

Por, skandali nuk përfundon këtu. Kompania Dunëell Haberman, ka dorëzuar në QKB, bilancin për vitin 2017. Ky bilanc tregon edhe pasqyrën financiare për vitet 2017, 2016 dhe 2015 dhe qarkullimin e qindra miliona dollarëve nga kjo kompani.
Duke qenë se autoritetet në SHBA na konfirmuan se kompania është themeluar në 25 Qershor të vitit 2018, atëherë, cfarë janë këto bilance të dorëzuara në QKB, për disa vite, kur kompania nuk ka ekzistuar?!
Si mundet një kompani pa aktivitet përpara 25 Qershorit të vitit 2018, të ketë bilance për vitet 2015, 2016 dhe 2017, kur nuk ka ekzistuar?

Ky falsifikim shokues, e ka ndihmuar kompaninë Dunwell Haberman, të fitojë lotin prej 18 milionë euro të tenderit për rindërtimin e Unazës së Madhe, duke krijuar imazhin e rremë se kjo është një kompani 20 vejcare dhe me eksperincë në projektet e infrastrukturës. E vërteta është se kjo kompani është themeluar në 25 Qershor 2018, vetëm dy muaj përpara zhvillimit të tenderit, pra qartazi, ajo është krijuar enkas për të fituar këtë tender.

/TPZ.AL/

http://www.tpz.al/2018/12/06/ekskluzive-zbulohet-skandali-kompania-qe-fitoi-tenderin-e-unazes-se-re-falsifikoi-letren-e-sekretarit-te-shtetit-te-delaware-te-shba-se/

nese eshte e vertere, qeveria duhet te pezulloi fituesin e tebderit dhe te ribeje tenderin…
problemi eshte se ketyre nuk i intereson as unaza as zgjerimi…keta (ata persona qe kane deklaruar fitues kompanine qe ka fituar tenderin) duan thjesht leke… kush i ka deklariar fitues keta…kujt i perket kjo kompani? me ke ka lidhje ne bashki e ne ministrine e infrastruktures kjo kompani? ndiqni leket e do bien te giitha mollet nga pema…

duhen nja 20 vjet burg per fallsifikim + gjobe e majme qe Te zene mend .

Pa fjale me lene lajmet per Shqiperine ne nje menyre qe me le pa fjale Breaking Bad. Kreizi!
Ku eshte z. Tazo te pergenjeshtroje gazetaret e RD?

Prokuroria duhet te zbarkoje ne zyrat e ketyre ndyrsirave me pranga ne dore. Keta jane shtru gostise duke shqy thelat nga buxheti i shqiptarve si ujqerit. Nuk po pyesin per gje ne bote. Si pitoni, ai gjarpri gjigand, qe e gelltit njeheresh prene qe shkone me e madhe se permasat e veta, keshtu po i gellisin leket e shqiptareve. Ju duhet care barku ketyre maskarenjeve, ndryshe u rroposem perfundimisht. Te jepet nje shembull ku keta lloj grabitesish te pareve publike, jo vetem qe s’i gezojne ato pará, por cojne dem perfundimisht jeten e tyre.

3 Likes

https://www.balkanweb.com/mashtrimi-me-tenderin-arrsh-pezullon-ndertimin-e-lotit-te-pare/

2 Likes

kjo gje tregon se e keqja dhe e mira, kane hecur dhe do hecin gjithmone bashke :grin:

Pse e ngacmon me shkop? Ja te vije te te tregoje vendin me link nga llajvliik.

1 Like

Po këtu ku e keni shkabën a shgabën a si e ka? Nuk ka gjetur akoma si ta shpjegojë?

Shteti duhet te shkoje te verifikoje nese Kjo kompani eshte reale .ps ku I ka zyrat,stafi teknik,makinerite ,eksperienca,punimet e meparshme ,fuqia punetore etj .prokurimi eshte zanat me vete ketej , dege 4 vjecare ne universitete.keshtu paraqet ca letra tjetri e merr nje kontrate 44 meleone euro .

Pse vertet kujton se shteti nuk e dinte a eshte reale apo jo.

@Adela @Yeriho
Mua thjesht me vjen mire qe qeveria e nderpreu kontraten me kete kompani sapo u gjet shkelja.
Kjo ndodh ne cdo vend te botes se qyteteruar.
Basha dhe Berisha vrisnin shqiptare ne rruge dhe kontratat e pista nuk i kthenin

Dikush eshte treguar ose sylesh ose hajdut dhe u zbulua rastesisht nga fakti qe u be zhurme prej shpronesimeve .po sa tenderà te tilla behen qe si merr vesh askush ?

1 Like

Po ate tha me duket Lubonja e Bushati te Rakipi, kjo eshte maja e asbergut. Sa te tilla behen e nuk i marrim vesh.

Eshte $10 miliarde borxh babam.brezi I ardhshem do paguaje interesin e borxhit per vepra publike qe ekzistojne vetem ne kartat e qeverise jo ne realitet.

Brezi i ardhshem do t’ia kaloje brezit pas tij, se nje m… ka per te paguar. Shqiperia eshte shtet i falimentuar.

@Alba2265 Beni gerr-verr per ne Shqiperi po dhe ai martin shkreli ne SHBA u zbulua qe kishte bere shkelje pa fund vetem kur u be zhurme per rritjen e cmimit te ilaceve. Ai Diveroli kishte bere namin ne kongres dhe u zbulua vetem kur shpertheu Gerdeci Nje zot e di cfare bejne te tjeret ne SHBA, qe nuk bejne zhurme. Keshtu eshte kjo pune. Po per andej nuk habitet njeri. Per Shqiperine, shyqyr qe doli rasti per te share vendin.

Keta i kane xhepat e thelle o tazo .shqiperia edhe ato 5 leka qe ka le tia vjedhin thua ti se gjithe bota vjedh ?

Edhe nje here, se ti dhe te tjere ketu keni nje huq qe fantazoni sipas interesit.
Nuk vodhi njeri, thjesht kompania mori persiper te beje nje pune per te cilen dikush tjeter ishte me i kualifikuar. Eshte pak a shume si puna juaj qe s’ju takon azil andej dhe sajoni sikur ju perdhunon babai naten po te mos merrni leke qyl nga shtetet e tjera.