Zgjedhjet amerikane 2016

E marta e dytë e nëntorit është dita kur bëhen zgjedhjet Presidenciale në ShBA, dhe e marta e dytë e këtij nëntori vjen pas fushatës presidenciale më të pazakontë që kemi dëshmuar. Pas të gjithave, dy kandidatët janë pranë me pikë në anketat kombëtare, megjithatë, Clinton është në pozicion më të favorshëm për të fituar 270 votat që i duhen në Kolegjin elektoral.

Probabliteti per te kapur 270 votat e Kolegjit Elektoral:
Clinton 65% Trump 35%.
Thuhet qe Trump-i ka vota “te fshehta” por nuk besoj qe shuma e ketyre votave te kalojne 2%.

Word of the day : Mazel Tov Coctail. I shit you not.

une akoma se kuptoj: si mundet qe Donald Trump te fitoj zgjedhjet presidenciale ne Amerike pa mbeshtetjen e hispanikeve dhe afro-amerikaneve ?! dhe spo e llogarisim faktin tjeter qe me kanditaturen e tij republikanet shkojne te percare ne keto zgjedhje…

Nuk eshte tamam ashtu.
Trump ka mbeshtetjen e 20% te hispanikene dhe gati 15% te afrikano amerikaneve.
Ne hispaniket ka renie ne krahasim me kandidatet e tjere republikane,por tek afrikano-amerikanet pretendohet te kape numura record.

fjalet e shumta fukarallek . kemi mbi nji muaj qi diskutojme, donaldi apo hillaria.
neser, te pakten mendoj une, te dalim e keshtu , grup sic jemi, te votojme per hillarine (se ashtu eshte nji pune )
pastaj, kthehemi e vazhdojme muhabetin

7 Likes

Manjola ti rradhe flet, por i ke llafe per rafmet (larg qofte dmth). :smile:

PS. Dhe tifozat e Donit mos merziten. Ka thone qe po humi do boj TV. Nuk do na mungoje dmth.

PS. Ka qit goca Tirona.:stuck_out_tongue:

2 Likes

nuk po e kuptoj llogarine tende… po respektivisht: 80% te hispanikeve dhe 85 % te afroamerikaneve ,kush e ka ?

une kam kuptuar qe si baze Trump ka te sigurte voten e protestes, pra qytetaret qe kane kohe qe nuk jane te kenaqur me politiken amerikane ne pergjithsi… po kjo eshte shume pak.

Ca thua o Belul, kete e indorsi KKK, (organizate bamiresie per zezaket)

1 Like

Te zhduket nga tv se na tromaksi kalamajte

2 Likes

I ka Clinton.
Por Afrikano amerikanet perbejne 13% te popullsise se pergjithshme te SHBA-ve…latinot 15% te bardhet 75%.

Po degjoja ne radio si pune zgjedhjesh nga kalamajte, te gjithe ishin te friksuar nga gogoli. :smile:

1 Like

:smiling_imp:

Mire qe nuk bejne cicin naten :smile:

nuk mendoj se i ke edhe aq te sakta te dhenat… une ne fakt nuk e dija, por bera nje kerkim te vogel… keshtu afroamerikanet jane rreth 13 % e popullsise, por llogaritur me censusin e vitit 2010

ndersa hispaniket kane qene 17 % e popullsise qe ne vitin 2012…_
megjithate, edhe keto te dhena ti marrim si te sakta, bashke bejne rreth 30% te popullsise keta… eshte shume.

nuk kerkova dhe s’eshte se kam informacion: nuk e besoj 75%-shin e te bardheve. Gjithe e me shume degjojme per hispaniket qe po kthehen nga minorance, ne dominance.

ps. per peshkun, Manjola tirana eshte thene qe eshte Din Hyka d.v.

1 Like

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

Aman sa te mbaroje qe te biem rehat. As per zgjedhjet ne Shqiperi nuk jemi shqetesuar kaq shume :smiley:

1 Like

Why is Donald tweeting no more ?

1 Like

Neser Mr. Trump fiton FL, OH, NH dhe qershia mbi torte do jete MI. Zgjedhjet do vulosen qe ne East Coast. Do te jete the biggest Fuck You qe populli amerikan do t’i jap estrablishmentit te korruptuar dhe te flliqur.