Zgjedhjet Parlamentare 2017 , Cfare thone numrat e 2013-es?

Kur bëhet fjalë për zgjedhje, rezultatet e zgjedhjeve paraardhëse janë gjëja më e përafërt që mund të marrësh për bazë për të bërë dhe një parashikim në vija të trasha. Nuk do fokusohemi në detaje shumë, sepse këtë e kanë bërë tashmë, nëqoftese ju interesojnë detajet ose një analizë më e hollësishme do ju sugjeroja shkrimet e Z.Gjergj Erebara, i cili ka bërë nga një artikull ku shpjegon me detaje, situatën në cdo zonë zgjedhore.

https://www.reporter.al/autor/erebara-gjergj/

Ne nuk do të bëjmë të njëjtën gjë si Z. Erebara por do fokusohemi më shumë tek rezultatet bashkë me partitë e vogla dhe konfigurmin politik, sigurisht duke marrë për bazë votat e zgjedhjeve të vitit 2013.

Votat e zgjedhjeve te vitit 2013, Konfigurimi politik i vitit 2017
Gjërat kryesore që duhet të kemi parasysh:

Ndryshimi i mandatëve të zonave zgjedhore?

  • Berati, Korca dhe Kukësi këto zgjedhje kanë nga një mandat më pak.
  • Durrësit i shtohet një mandat
  • Tiranës i shtohen dy mandate.

Si ndikon mos pasja e koalicionëve në llogaritjen e mandateve?
Në kodin zgjedhor llogaritja e mandatëve ndërmjet koalicioneve dhe partive që janë vetëm bëhet dukë pjesëtuar votat e subjektit politik me numra natyrore të njëpasnjëshëm. (1,2,3,4…) Në llogaritjen e mandatëve brenda partive të koalicionit bëhet duke pjesëtuar votat e subjektit politik me numra natyrore tek të njëpasnjëshëm ( 1,3,5…).

Duke përdorur si pjesëtues vetëm numrat tek, kjo ju jepte partive të vogla një avantazh te madh në marrjen e mandatit të parë. Mjafton të kishe pak më shumë se 1/3 e votave te partisë kryesore në koalicion dhe merrje mandatin e deputetit.

Konfigurimi Politik
Cdo parti është e regjistruar e vetme në zgjedhje, e për rrjedhoje mungesa e koalicioneve e bën llogaritjen e mandatëve jo me dy metoda, por vetëm më nje, pa pasur nevoje për llogaritjen e mandatëve brenda koalicioneve.

Votat e partive që janë regjistruar vetëm ne zgjedhje apo kane qene pjese e koalicioneve ne 2013 por qe jane regjistruar ne zgjedhje, do i shkojne te njejtit subjekt politik, me përjashtimin e rasteve si Partia Republikane, e cila marrëveshjen me Partine Demokrative e ka bërë pasi është regjistruar në zgjedhje, e për rrjedhojë votat e saj do i shkojne Partise Demokratike.

Votat e partive që kanë qenë pjesë e koalicioneve por që nuk janë regjistruar në zgjedhje, do i shkojne partisë kryesore të kolacionit ku ka berë pjese me përjashtimin e rasteve si PBDNJ që në 2013 ka qenë pjesë e koalicionit të majtë, por që tani mbështet Partinë Demokratike.

Ne figuren e pare kemi zgjedhjet e vitit 2013

Nuk po merremi shumë me analizen e 2013, thjesht me mandatet sepse kjo eshte bere dhe sterbere.

Partia Socialiste - 66 mandate
Levizja Socialiste per Integrim - 16 mandate
Partia Bashkimi per te Drejtat e Njeriut - 1 mandat
Partia Kristian Demokrate e Shqiperise - 1 mandat
Partia Demokratike - 49 mandate
Partia Drejtësi, Integrim dhe Unitet - 4 mandate
Partia Republikane - 3 mandate

Keto rezultate tani do t’i konvertojme, sipas konfigurimit politik aktual. Duke pasur parasysh ndryshimet qe permendem me lart sic jane:

Faktin qe partite e regjistruara jane vetem.
Ndryshimin e mandateve te ca zonave zgjedhore

Partite qe nuk jane regjistruar ne zgjedhje votat e tyre do i shkojne Partise se pare te koalicionit ku kane bere pjese ne 2013 me perjashtimin e rastese kur dime te kunderten .

Me keto parametra panorama e 2017 eshte e tille:

Sipas ketyre te dhenave rezultatet jane keto
Partia Socialiste - 68 mandate
Partia Demokratike - 60 mandate
Levizja Socialiste per Integrim - 11 mandate
Partia Drejtësi, Integrim dhe Unitet - 1 mandat

Ajo qe bie ne sy eshte rritja e Partise Demokratike nga 49 mandate ne zgjedhjet e kaluara ne 60 mandate. Sigurisht nje faktor eshte fakti qe ajo ne listat e veta ka dhe kryetaret e aleateve te saj , por sic shihet qarte nuk eshte vetem kjo. Sepse PD bashke me PR ne 2013 mori 53 mandate , Si duket nqs Partia Demokratike eshte e afte te marre votat e aleateve te saj si dhe spektrit te djathte qe nuk jane regjistruar ne zgjedhje , nje konfigurimi i tille i jep asaj nje avantash ne krahasim me 2013.

Humbeset ne kete mes jane partite e vogla dhe kjo ne shumicen e rasteve thjesht per faktin qe tanime menyra e llogaritjes se mandateve ndryshon ne krahasim me 2013.

Duhet pasur parasysh qe ne shum zona zgjedhore rezultatet jane shum afer dhe mandatet mund te shkojne nga te 3 partite kryesore.Nuk 5 apo 6 mandate jane ne loje sipas ketyre shifrave por mjaftueshem per te bere nje diference te madhe ne keto zgjedhje. Kemi parasysh ketu qe duhet faktorizu edhe impakti i levizjeve politike sic jane partite e reja , konsumimi i qeverise , a do jete e afte Partia Demokratike te marre nje pjese te votave qe humbi ne 2013.

Me kete si dhe me cfare thone numrat per cdo zone zgjedhore do merremi ne ndonje artikull tjeter.

Nqs jeni kurioz edhe doni ti perpunoni vete te dhenat ose konfigurimin politik mund te leni nje adrese emaili ketu poshte dhe une nuk do hezitoj te jua dergoj.

Shume e dobet si analize. Sidoqofte edhe pak dite na ndajne nga e verteta, por besoj se je shume larg asaj.

Parashikimi im per 25 Qershorin:

PS: 98 %
PSD (milo gjinushi): 0.6 %
LSI: 0.5 %
Sfida: 0.3 %
LIBRA: 0.01 %
Te tjere: 0.5 %

Shqupi nderkohe, sic dihet tashme, eshte shuar me 18 Qershor.

Nuk do shum mend me u kuptu qe kjo nuk eshte analize Aleko , jane thjesht numrat e 2013-es , por me konfigurimin e 2017. Mund ti marresh numrat edhe pjestoji me zero po te duash , shiko ca te del :wink:

:joy::joy::joy: Shqupi ciao ciao thua ti? Hajt me , te na rroje partia :wink:

Llogari e perfundume , mgjth dyshoj pak , Rilindja nuk i kap 65 mandate , PD -ja eshte ne rregull tek 60 , Qeveria prape e Sali Berishes domethene pas koalicionit pasgjedhor PD -LSI .

PD_ja 60? Po kapi 50 do te jete surprize ! Tek 40 edhe mundet.

Diku te 1 milion Euro , ke inat ti vlla :grinning:

Shyqyro… se leku jot leku jone do behet te kam rixha, sa do ma bleshe ket topin e letres higjenike me emrin tat po smorri Shqupi 60 Deputet???

Nqs ato njerez qe ne 2013 ja kane dhene voten PD-se pas 8 vitesh pushtet dhe konsum, nuk me duket ndonje hata e madhe qe te jete e zonja ti mbaje ato vota qe ka marre me aleatet e saj… Gjithsesi jane shum afer :wink:

1 Like

Po mire une te pakten perdor emrin kur dua te flas. Jane numrat e 2013-s , nuk eshte sondazh ky. Thjesht kane ndryshu ca parti te vogla krahun , ka ndryshu dhe menyra e llogaritjes se mandateve , nuk ka me koalicione. Keto ndryshime ndikojne nqs marrim te mireqene votat e 2013. Ne 2021 do marrim votat e 2017 per te bere te njejten llogari te thjesht psh. Po kjo zdo te thote qe numrat do jene njesoj. Po ce do ky eshte shum informacion per trurin tat :wink:

Po lene me trurin tim po shif tatin se te ka shku per lesh …pa le kur thu qe perdor emrin tat…ke dal ne Publik dhe ty ste intereso emri im por cfare ndjejme ne per ty si njerez pa emra. Ti qe ne Premise e ke fillu persembrapthi…: nqs marrim te mireqene votat e 2013.

  1. Fushata elektorale e 2013 e PeDit as i afrohet asaj sot.
  2. Njerezit shpresonin te mbanin vendet e punes po te rrinte Sala ne pushtet
  3. Sot mjetet e Propagandes nuk jane larg Edvinit
  4. Sheshet i ke Bosh dhe percarja e Shqupit eshte si kurre ndonjehere
  5. Karamelja e Bashes eshte Republika e RE, shume ndjellese per Shqiptaret
  6. LeshELi ka mbledh kushedi sa para kto 4 vjet per te konvertu zgjedhesit e PeDIt
  7. Edvini eshte sjelle si pasardhes i Sales e ka perkrah gjithe oligarket e Shqupit kshu qe do morri ene voten e tyre

Duro deri te Henen, do te kerkoj falje publikisht nese Pedi merr afer 60 deputeteve. Shpresoj qe te pakten te kesh morr i dor leke per ket trapllikun siper.

1 Like

Po lexo para se me fol mor lexo , lexo vetem titullin e shkrimit , cfare thote titulli ? Kaq a e ben dot. Se kush po merret me numrat e 2017 ate i di vetem ti e truri yt. Fli gjume se te vajti vone :wink:

Mo u merzit. nuk thu shyqyr qe idiotizmat i ka lene me shkrim. Mbas nje jave e ballafaqojme me rezultatin dhe ka per te dale i dhjerre.

ke te drejte. Jeto edhe 3 dite me ondra te bukura. Ene rezultatet e 2017 mos harro ti llogaritesh kur te vij 2021.

PD-se i duhen 54 deputet. Kaq i duhen.

dakort , por nuk i merr dot. Ska fuqi.

Tjeter pune ajo

Po jo mer se nuk lihen kta rehat se e Rrotkarrizun ate popull te shkrete…
Mer si premise voten e Salih Qenefit ne 2013…Profi…po e ve doren ne zjarr ky SE VOTA E 2013 NUK KA QENE QOFTE ME 1 MILION SHUPLAKAT PRAPE E DEFORMUAR??? Dhe thote qe nuk eshte as sondazh…me mburrje… pretendon te kete bo arritje akademike…

Po qe e deformuar premisa si do dali fantazia o Hyjnor??? Lene se sa me shume i lexoj aq me shume deshperohem…inshallah ka mor ndonje lek dhe ndihmon ekonomine e turizmit ket Vere…hallall… mu burre i mire me duket Paulini…nothing personal.

Rama paska deklaruar ne nje studio televizive se LSI pas 25 Qershorit nuk do jete ne Qeveri ne cdo lloj forme te formohet Qeveria .
Kjo me beri pak dyshues dhe i dergova nje sms Komandantit , nuk vonoi pergjigja .

" I nderuar Brad , mos e degjo cfare thote aii … u, koalicioni pasgjedhor do te jete PD -LSI , koalicioni ka te sigurta 73 vota "
Faleminderit Komandant , ishte pergjigja ime.

PD: Komandanti ne sms e derguar tha " mos degjo cfare thote ai drogaxhiu " por une fjalen drogaxhi per arsye etike nuk e shkrova.