Zhvillimet ne BE

Nese analizojme Harkun kohor nga Brexit deri te fitorja e Trump-it , mund te thuhet se cdo gje eshte e mundur ne zhwillimet e metejshme ne BE.
Jane referendumi ne Itali dhe zgjedhjet Austri nje Shenje paralajmeruese per renien e BE?

Patienti eshte ne Stacionin e kujdesit Intensiv, tanime e kercenon dhe nje“ Pneumonie“.„Rrezik Jete“ , konstaton Komisari i BE Günther Oettinger. „BREXIT“ ishte „Atak Kardiak“ i ndjekur me Depresion te thelle. Referendumet ne Itali dhe Austri te djelen japin shkak per “dhimbje Barku”.

Do te zgjidhet kritikuesi i BE Norbert Hofer Bundespresident ne Austri?
Do rrezohet Mateo Renzi mbi Referendumin e ndryshimit te Kushtetutes ne Itali?

Ne te shkuaren Brukseli nuk do e „vriste mendjen“ shume per keto keto gjera, mirepo tanime BE eshte e dobesuar nga Krizat dhe Populizmi. Per me teper, zgjedhja e Donald Trump ne Amerike te detyron te mendosh se tanime ne BE cdo gje eshte e mundur, pa perjashtuar dhe shperberjen e saj.

Burimi: web.de

1 Like

Shperberja e be-se, nder te tjera eshte edhe heqja nga duart e nje utopie boshe 25vjecare qe mashtruesit shqiptare e perdornin ne vend utopise tjeter. Asaj te luges se floririt.

Thelbi eshte ceshtje kujtese. Brezi qe pa Luften tashme ka ikur jo vetem nga fiku po dhe fizikisht. Brezat e tjere, e kane me te tregume luften. Glloballizma, qe po shahet si kurva e lagjes, siguroi (e mbeshtetur nga ato brezat qe iken) paqen me te gjate globale, vec rritjes me te madhe ekonomike e mireqenies ne gjithe planetin. BE eshte mbase simbol i ketij muhabeti. Tashi cdo cerr, me kulmin e ironise, ata qe jane vete emigrante, i ben cicin globallizmes, multikulturizmit, BEse etj etj. Problemi eshte qe ne kaboomin e ri bakteriet do mbijetojne. BE mbase morri icik kot duke perqendru shume vendimet etj ,po prap iqin here me mire te korrigjohej se te zhduket, sic duken bathet. Mbase kaq e ka litarin e ashtu quajtura inteligjenca njerezore.

Po jo mo T4E se BE si strukture ka rreth 25vjet ne mos gabohem. Me perpara ka qe KE por cdo shtet kishte mardhenie bilaterale ose multi sikurse dhe monedhen e tij. BE ne keto vitet e fundit e sidomos pas hyrjes se euros ne fuqi mori superpower dhe u fry shume si organizem. Ndoshta ka qene e mire per Greqine apo vende te tjera qe kane perfituar nga BE por per shqiptaret ka qene nje organizem me sjellje politike te ndyre dhe perjashtuese. Pa shtuar ketu qe grekerit filsnin e votonin si tu donte qejfi per fatin e shqiptareve, ndersa ne duhet vetem te degjonim lloj lloj vleresimesh dhe raportesh prej tyre por nuk mund te flisnim apo votonim se nuk ishim pjese e BE. A ka padrejtesi me te madhe nga nje organizem qe pretendon drejtesine dhe barazine e ka ne themel te ekzistences se vete?
Shqiptaret nuk kane pare asgje te hajrit nga BE dhe jo vetem prej fajit te saj por edhe te tyre. Shqiperia eshte nje byth vend qe me pak dashuri dhe pune behet vend ideal per shqiptaret. Shqiperia mund te jete antar i Natos, te jape kontributin e saj por per BE, me mire ato energji dhe forca t’ia kushtojne njeri tjetrit dhe vendit te tyre.

1 Like

= Vjedhja me e organizuar qe njeh Njerzimi

Pikerisht!

E thash pra qe BE morri ca kot. Deri me sot nuk eshte bere ndonje shtet pa lufte. Dhe krijimi i BE si nje shtet me te gjitha atributet mbase ishte utopi. I gjithe projekti i Europes kishte ne qender sigurimin e paqes dhe mbrojtjen nga Ariu rus. Por tashi ne vend qe te korrigjohet BE ka shume mundesi te beje euro-exit. Dhe Juropi t’i kthehet storise shekullore te luftes me shpata. Vecse sot s’ka me shpata.

Nuk e di sa miliarde ka marre Albanie nga BE. Deri ne qeverisjen e Nanjes edhe bilanci i rrogave plotesohej nga BE. Tjeter pune si jane perdor ato pare, apo si eshte perdor karrota e futjes ne BE nga politikanet.
Mdakord jam me ate qe thua qe benet bahce me lulje etj etj. Eshte icik si ajo prrallza, ku mijte vendosen t’i vejne zile ne qafe maces, qe mos t’i kapte pa menje. Te gjithe ishin dakort, vecse s’doli miush vullnetar.

duke stacionuar raketat ne poloni dhe ukraine? icik si shtremet ky “argument”.historikisht rusia s njifet si shtet qe ndez lufta.

1 Like

Jo mer njifet si xhaxhi ariu babaxhan. Dhe ngrohtesine e putres se tij ato venet e Lindjes e dine mo mire.

Me duket te 600 milion $ ne 25 vjet. Vetem kanadaja eshte duke kontribuar diku te 2-3 miliard $ ndihme per afriken ne keto 5 vitet e fundit.
Po kane dhene grante por me shume kane paguar nenpunesit e tyre ne Tirane e seminare futja kot.
Gjithesesi Shqiperia o do behet nga shqipot ose do marr fund po nga shqipot. Te tjerat jane garnityre me veze te zime.

jam kureshtar , sa Miliona nga keto Ndihmat e BE per Shqiperin jan kthy nepermjet kanalesh te erreta prap ne “origjine”.Ne Formen e Perqindjeve per Kredi me te cilat u paguan Projektet me “peshe” ne Buxhet. Interesant esht fakti qe kto projekte madhore u moren persiper dhe u realizuan me nje cmimin me te larte te mundshem. Kaq per “bamiresine” e BE ndaj Shqiperise,
“Zerat e kqinj” thone se kto ndihma jepen nga BE vetem nese Shteti ja jep tenderin nje Firme te afert me ata Politikane ne bruksel.

T

Nje gabim beri BE, dhe po ia merr shpirtin - vendosi te pranoje gjarperin e ta rrise ne gji te saj. Popullsine nga lindja e mesme. Cdo pakenaqesi e populizem ne rritje aty e ka bazen. Dhe me arsye. Gjate gjithe vitit europianet pane parisin munichun brukselin kelnin etj me gjymtyre te keputura e gjak, perdhunime te rejash nga burra te çartur kulturash arabe.

Te tjerat kabahate, keto me euro, korrupsion etj i ka ne kuota standarde si gjithe shtetet e org tjera.

Tashi e para punes, BE s’eshte kriju per te ndihmu Albanien, as nei borxh nuk i ka. Pastaj, me duket se ka dhene shume me teper pare. Ka qene nje kohe jo aq e larget, qe mbante rrogat e administrates atje. Tashi ti thu qe ca i ka fut ne xhep te vet. Po ty c’te duhet te fun te funit, paret e veta i kishte. Per ate pune dhe Veri qiti me borxhe Kinen se s’na e kishte pru kafen taze. Po me kryesorja ky procesi i juropianizimi ka sjelle icik civilizim, perndryshe lupot, dmth lidrat albaneze do ta kishin kthy ne pashalleqe, me keq sesa eshte. Sikur vec 97ten te kujtosh qe pa nderhyrjen ushtarake te tyre… Dhe pa juropen, nje zot e di si do shkoje Albanie.

Do isha kurioz te lexoja mendimet e @STALKER per ngjarjet ne France, edhe te @Lizander qe ka jetuar aty, dhe te juve qe jetoni apo keni jetuar ne vendet e tjera BE dhe i ndiqni ndopak zhvillimet politike.

Kapitali(Globalizimi) kerkon vazhdimisht krah te lire pune. Ku do i gjejn tjeterkund? Ktu ku jetoj une vetem te huajt punojn me rrogen minimale(ndoshta i del vetem per buk e grosh)[quote=“machitewa, post:12, topic:997”]

Gjate gjithe vitit europianet pane parisin munichun brukselin kelnin etj me gjymtyre te keputura e gjak,
[/quote]

e njejta skene cdo dite ne Irak, Siri e kudo ne Lindjen e mesme. Se rru njeri palloshin… BE(Gjermania) Eksportuesi me i madh i Armeve ne keto Zona dhe njekohesisht shperdoruesi me i madh i Resursave qe permban kjo Zone. Rastesi?

I dashur, Gjarpri i vertet fle diku tjeter, jo te “Kulturat e Tjera” te cilat na i demonizojne cdo Dite neper Media.

nese e ke fjalen per “Silvesternacht in Köln”
: Ku e ke Burimin e ksaj? nga 1 Video me Celular ku asgje s dallohet?
ne mes te KÖLNIT(!!!) , HAUPTBAHNHOF - KÖLNER DOM qe cdo Dite Jave ka me teper Police sesa Turiste," Aty perdhunohen" Grat masivisht?

Shume zhurme u be , mjaft Idiota u profilizuan ne kete “llum gazetaresk”. E verteta eshte se kishte 207 Denoncime"seksuale", shumica te bera 2-5 Dite me vone, Se i kishin “fut duret” (!!). Natürisht, ne nje Turme 2-3 mije vetash te alkoholizuar eshte e vetkuptueshme qe “Vajzat e gjora” kane te drejten dhe ato te festojne. Ti kishte ardh Xhorxh Kluni do ja kishin mar ne Goje para kölner dom dhe do mburreshin ne facebok…

Shkurt Fjales:
107 kishin humbur Kuleten ose Handy.Te dyshuarit ishin thuajse 100% me prejardhje nga Maroku/Tunizia, Banda te organizume per vjedhje xhepash, e cila shpeshher u fut ne kallupin e “Perdhunimit” :smiley: .

Eshte ceshtje kulture. S’po marr ane.
Schengeni psh, eshte konceptuar si levizje e lire per nivel suedezi francezi danezi e gjermani… ndersa kur schengeni kthehet ne funksion te levizjes se lire te xhihadit, tjetri te thote “te dhjefsha schengenin” dhe ruan oborrin e vet ashtu si mundet (me brexit, me afd, me populizem a ckadoqofte).

1 Like

Sami Abu-Yusuf also said one of the reasons why the men raped or assaulted the women was “due to the way they dressed.”

“If they’re half-naked and wearing perfume, it’s not surprising that such things would happen,” Abu-Yusuf said.

Dmth eshte e “pranueshme” t’ua “fusesh duart” ketyre “te gjorave” teksa jane jashte duke festuar sepse po te ishte Clooney do t’ia merrnin ne goje?

“Derrave” nuk ua ka fajin “llumi gazetaresk” per “derrqenien” e tyre.

Kete njeri sic duket nuk e ka njoftuar kush qe parfumi i ka rrenjet ne kulturen arabe.