Zjarr dhe furi kundër regjimit të Kim Jong Unit

raketa

Te marten Presidenti Trump foli nga New Jersey ku ndodhet me pushime-pune ne njerin nga resortet e tij te golfit per t’i bere te qarte Korese se veriut se nese nuk i ndal kercenimet do te perballet me “Zjarrin dhe furinë” e ShBA-ve. Koreja e veriut nga ana e saj eshte pergjigjur se brenda disa ditesh do te leshoje raketa berthamore drejt Guamit, ishullit te vogel ne Paqesor qe eshte territor amerikan. Tensionet jane ngritur si asnje here me pare midis vendit represiv komunist dhe amerikaneve, gje qe ka shqetesuar Koreanojugoret. Sipas tyre, kercenimet e Korese se veriut nuk jane asgje e re pasi ai regjim flet kete gjuhe prej dekadash. Nga ana tjeter, Shtetet e Bashkuara, permes Presidentit e kane ashpersuar gjuhen e tyre si asnjehere me pare. Kuptohet nje perplasje reale midis K.V. dhe ShBA-ve do ishte vetevrases per te paret, por sipas disa eksperteve, nese ndjen se mund t’i vije fundi, regjimi koreanoverior mund te beje veprime te cmendura.

Le te provojme dicka. Meqe une nuk kam mundesi. Jeni te lutur qe nese keni detaje te tjera informative lidhur me keto ngjarje t’i sillni ketu, per ta bere sa me te plote informacionin.

Cila eshte aresyeja apo sebepi qe ka KV per te bombarduar me raketa ishullin e Guamit?

Guami sepse eshte territor i ShBA-ve dhe eshte ne rrezen e raketave te KV.

leshimi i radhes i planifikuar eshte qe te bjere diku rreth 30km larg brigjeve te Guam, pasi te kete kaluar siper Japonise

Pra thjesht duan te testojne raketat sic behen rendom testimet e ilaceve tek minjte, por pse kane zgjedhur pikerisht nje ishull te banuar dhe aq me teper teritor i SHBA-se? Eshte thjeshte marrezi apo ka dicka llogjike ne kete mes?

ekspert ne çfare?

nuk ka asgje llogjike te kercenosh vendin me te forte te botes. Kjo behet thjesht per te trembur Ameriken qe te mos ndermarre ndonje perpjekje per te ndryshuar regjim (si u be ne Irak etj). Nga ana tjeter, Korea e Veriut gjithmone ngre tonet sa here do qe Amerika ta ftoje ne tryeze bisedimesh. Koreano-verioret mendojne se tani qe kane raketat balistike nderkontinentale, amerikanet do t’i marrin me seriozisht.
Vecse urrejtja ndaj Amerikes eshte e justifikuar po te mendosh qe lufta e Koreve ka qene nder me te ashprat, ne mos me e ashpra. U vrane mbi 5 milione njerez per 3 vjet. U rrezikua seriozisht lufta III boterore me perfshirjen e USA kunder BS e Kines ne anen tjeter.

1 Like

Akademike dhe studiues te ketyre ceshtjeve qe perfshijne KV-ne. Ne fakt, Gjenerali Wesley Clark, ai i NATO-s ne Kosove beri nje pohim te tille ne CNN.

e kuptova, ne rregull, vetem nje luftetar me uniforme mund te kuptoje logjiken e çmendurise.

Sepse Guami eshte territori Amerikan me afer me Korene si dhe ka nje baze ushtarake te madhe dhe te rendesishme nga ku nisen anije dhe bombardjere drejt Korese.

Planet e cmendura te Kores nuk dihen dhe njehere thuhet do t’i bien Guamit, njehere qe do nisin 4 raketa qe do bien perreth ishullit si paralajmerim.

1 Like

KV eshte shkemb graniti ne brigjet e detit te kines :stuck_out_tongue_winking_eye:
Keto jane kercenime bythegrisurish qe s’kane as buke te hane jo me per sulme te tilla…
Me shume ky eshte nje nderzim qe I behet bythegrisurve nga Irani dhe BS-ja te shikojne reagimin e SHBA-ve asnje gje me shume…

1 Like

Sot per kete çeshtje ne lajmet e tv CANVAS-it te ores 20,00, foli Robert Kapllani, i cili tha se nuk eshte as ne interesin e SHBA te sulmoje, e se nuk eshte me ajo Koreja e para 2-3 vjetesh. Vete amerikanet nuk e prisnin qe KV te realizonte raketa me mbushje berthamore me distanca te largeta kaq shpejt.

Lideri Korean eshte nje i semure psiqik i cili ka vetem tirani dhe vafreri per polpullin e vet. Eshte e vetmia dikatature ne bote e trasheguar. Por nuk mendoj qe mund te leshoje raketet 30km nga Guami se do te ishte nenshkrimi i luftes. Sido qe te jete Koreja eshte gjithnje e me e vetme ne arenen botorere. Plus nuk do te kishte asnje shance kunder SHBA, Japonise dhe Korese se Jugut.

Korea e Veriut me duket me shume si rrakete me rreze te gjate e Kinezve. Qe te mos konfrontohen direkt me USA, Kinezt perdorin kercenimet e Korese. Per nje gje Trumpi ka te drejte… nese do Kina e zgjidh punen e Korese me nje telefon.
Po behet biznes si gjithmone dhe kur qellon qe nuk ju del hesapi fillojne me Korene e veriut.

KV ben mire te shohe punet e saj dhe te mos merret me
lojen e te medhenjve pasi nuk e luan dot.

E verteta eshte se diplomacia amerikane me KV ka deshtuar dhe ndoshta nje qasje jo diplomatike,mund te zgjidhe situaten.

1 Like

KV eshte dosje é vjeter për USA por pakkush mund ta mohojë qe Trapi é plasi kete muhabet gjate nje dreke mes dy lojrash golfi, nderkohe qe kredibiliteti i tij në politiken é brendshme amerikane eshte në nivelet me të ulta historike per nje president amerikan

Askush nuk do seriozisht qe te bjere regjimi i KV .korea e juges po te bjere KV i ngecen ne dore 26 milione njerez te traumatizuar e te patrajnuar .kines dhe rusise nuk iu intereson se iu vjen amerika ne kufi.japonise nuk i intereson se forcohet KJ .keshtu qe regjimi i KV eshte nje muhabet angari nje mize ne bithe te kalit si ishte regjimi i Dulles tone per europen dikur .

Nje analist tha qe nje psikopati vetem nje psikopat mund t’ia dale, dhe qe Kina ka filluar te levize, se me nje te paparashikueshem si Trapi, nuk dihet se c’ndodh. Po nuk besoj se ka per te ndodhur gje, do ta pranojne Korene e Veriut si fuqi berthamore me vone dhe ja kaq. Selanik e tatepjete…

Kshu esh kur vendin e drejton Comedy Central :smile:
E shfryn dhe e drobiten ameriken maskarenjte me gjylponen e Sorosit dhe prap llomotisin

Vrej ktu:

Z.Trump esh Njish